Skočiť na hlavný obsah
#slovo#jazyk#kniha

#slovo#jazyk#kniha

 

Výstava kníh a časopisov národnostných menšín žijúcich na Slovensku je komornou „oslavou“ dvoch sviatkov. Medzinárodného dňa materinského jazyka (22. februára) a Medzinárodného dňa detskej knihy (2. apríla).

Videopozvánka "14"

Materinským jazykom (iným ako slovenským) hovorí na Slovensku 13 oficiálne uznaných národnostných menšín a vietnamská, ktorá o takéto oficiálne uznanie už dlhší čas usiluje.

Bulharská národnostná menšina                Česká národnostná menšina                        Chorvátska národnostná menšina            
Maďarská národnostná menšina                Moravská národnostná menšina                  Nemecká národnostná menšina            
Poľská národnostná menšina                     Rómska národnostná menšina                     Rusínska národnostná menšina              
Ruská národnostná menšina                      Srbská národnostná menšina                       Ukrajinská národnostná menšina          
Vietnamská národnostná menšina             Židovská národnostná menšina

Materinský jazyk je viac ako reč, ktorou hovoríme. V ňom sa smejeme, plačeme, v ňom cítime, myslíme. Vyjadrujeme emócie inak, ako v cudzej reči – akosi ľahšie, autentickejšie. Je preto prirodzené, že národnostné menšiny žijúce na Slovensku si svoj materinský jazyk chránia ako vzácnu súčasť svojej identity. Ako dedičstvo predkov, ktoré odovzdávajú ďalšej generácii, deťom. K tomu významnou mierou prispievajú detské knihy a časopisy vydávané v jazykoch etník. Niektoré, počtom väčšie národnostné menšiny, majú na Slovensku aj vlastné vydavateľstvá, iné vydávajú iba časopisy a knižné fondy si budujú z kníh dovezených z materskej krajiny, alebo z ich prekladov do slovenčiny.

Na výstave nájdete obrázkové knižky, povesti, knihy pre mládež, rozprávky či leporelá. A hoci sú písané v rozličných jazykoch, majú veľa spoločného. V každej rozprávke spravodlivosť vždy víťazí, zlo býva potrestané, pravda sa nakoniec ukáže a dobrých sa všade veľa zmestí. Ako do deduškovej stratenej rukavice, do ktorej sa postupne nasťahovali rôzne zvieratká... Malá myš, žabka, zajac, diviak, vlk, líška a vošiel sa aj veľký medveď. Vždy sa nejako potisli a urobili miesto pre ďalšieho príchodzieho. Nech je výstava #slovo#jazyk#kniha symbolickou rukavičkou, v ktorej všetci spolu dobre nažívame. 

Keďže národnostné menšiny majú svoje rôzne silné zastúpenie v rôznych častiach Slovenska, výstava #slovo#jazyk#kniha poputuje do ďalších knižníc a inštitúcií na Slovensku. V prípade záujmu nás kontaktujte. 

Výstava v Mestskej knižnici mesta Piešťany