Knižnica

Knižnica

Events for Library

01.03.2021 - 31. 3. 2021

MAREC V KNIŽNICI BIBIANY so súťažami a zaujímavosťami

Radi by sme vám predstavili našu knižnicu a ukázali, aké zaujímavé knižky tu na Vás po skončení epidemiologických opatrení čakajú. Máme pre Vás aj súťaž, každý marcový týždeň sa môžete zapojiť a skúsiť uhádnuť odpoveď na otázku. Zo správnych odpovedí vylosujeme 3 výhercov, ktorým zašleme knižný darček. Sledujte nás aj na facebooku a instagrame.

25.03.2021 - 31. 3. 2021

KNIŽNÝ KILOMETROVNÍK

Vďaka Bienále ilustrácií Bratislava a spolupráci s IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu) prichádzajú do knižnice BIBIANY knižky z rôznych krajín sveta. Dovoľte predstaviť niekoľko zaujímavých tipov, môžeme si s nimi - aspoň virtuálne - trochu zacestovať do vzdialených destinácii.

15.05.2021 - 30. 5. 2021

PÍSMO AKO ČIPKA

K detským knihám, v ktorých je text písaný inak než latinkou, pristupujeme my, bežní slovenskí čitatelia, ako k exotickým objektom voňajúcim diaľkami. Dej knihy „čítame“ cez ilustrácie a text vnímame ako ďalší dekoratívny prvok. Poďme si ukázať zopár príkladov z knižnice BIBIANY. 

14.04.2021 - 14. 5. 2021

ANDERSENOVA OBRAZÁREŇ

Možnosť ilustrovať dielo Hansa Christiana Andersena je snom každého ilustrátora. Fantazijné bytosti, svet čarov, láska, priateľstvo, ľudské trápenia, súcit, to sú nevyčerpateľné témy inšpirujúce a provokujúce vytvoriť vlastný nový pohľad na známe rozprávky, už veľa krát vydané a predsa vždy iné. Ponúkame minigalériu Andersenovských ilustrácií vytvorených slovenskými a svetovými umelcami.

22.03.2021 - 31. 3. 2021

Páči sa mi ako ilustruje ....- Súťaž na 4. marcový týždeň.

Niet pochýb o tom, že pri detských knižkách sú ilustrácie, ktoré sprevádzajú text, veľmi dôležité. Zobrazujú čo sa deje v príbehu, detailami dotvárajú predstavu o hrdinoch a prostredí, a často príbeh posúvajú ďalej. Záleží na fantázii, štýle a technike, ako sa ilustrátor zhostí knižnej predlohy a prerozpráva ju vlastnou výtvarnou rečou. Otázka: Pamätáš si, ktorá knižka ťa v poslednej dobe zaujala svojimi ilustráciami? Ako sa volá ilustrátor a aký je názov knihy? Napíš aj čo sa ti na týchto...

18.03.2021 - 25. 3. 2021

KEĎ SA ČÍTA RUKAMI - marec v knižnici BIBIANY

Zatvorme oči a skúsme si predstaviť, aké je to nevidieť. Nevedieť sa orientovať, čítať, cestovať. Byť odkázaný na technické pomôcky a pomoc iných. Pre nevidiacich a slabozrakých sú prvou cestou k spoznávaniu literatúry zvukové nahrávky literárnych diel nahovorené hercami. Ozajstný zážitok z čítania ale prinášajú knihy v Braillovom písme, kde čitateľ pomocou hmatu „číta“ reliéfny text.

15.03.2021 - 21. 3. 2021

ROZPRÁVKAR NA CESTE PO EURÓPE - súťaž na 3. marcový týždeň

Iste poznáš sochu tejto osobnosti v bratislavskom historickom centre. Autor pomníka, akad. sochár Tibor Bartfay, zobrazil spisovateľa v spoločnosti jeho rozprávkových postavičiek. Pri vzniku a odhalení sochy pri príležitosti 200. výročia spisovateľovho narodenia stála aj BIBIANA a jej občianske združenie. Viac sa o tomto projekte ako aj o mnohých ďalších podujatiach, výstavách a akciách, ktoré BIBIANA pripravila, môžeš dozvedieť v digitálnom archíve podujatí. Súťažná otázka č.3: Napíš meno...

11.03.2021 - 18. 3. 2021

MINI A MAXI - rekordéri knižnice BIBIANY

Naša najmenšia knižka ZEMES VĒZIS meria 11 cm, a je ľahká ako pierko, ako stvorená do detskej dlane. Alebo do vrecka. Na poslednom bienále v roku 2019 získal Jānis Blanks z Lotyšska za ilustrácie k tejto smiešno-poetickej miniknižke Zlaté jablko BIB.

Maxileporelo ZOOLOGIQUE je lepšie vziať si k stolu alebo na koberec. Meria síce 46 cm, no je vyrobené z ľahkého kartónu...

04.03.2021 - 11. 3. 2021

ALICA V KRAJINE ZÁZRAKOV - Marec v knižnici

Okrem zaujímavých knižiek moderných autorov, knižnica BIBIANY vo svojich zbierkach ukrýva aj rôzne vydania známych klasických detských knižiek. Jeden a ten istý titul sa dá čítať vo viacerých jazykových verziách a porovnávať, ako sa literárneho textu zhostili rôzni ilustrátori vo svete. V BIBIANE máme napríklad 41 rôznych vydaní Alice v krajine zázrakov, 172 rozprávkových zbierok bratov Grimmovcov alebo 181 knižiek H.Ch.Andersena.

01.03.2021 - 7. 3. 2021

Nie je jazyk ako jazyk - súťaž knižnice BIBIANY

Vymenuj aspoň 5 jazykov, v ktorých sú vydané knižky nachádzajúce sa v  knižnici BIBIANY. Pomôcť ti môže obrázok nižšie alebo informácie na našej webovej stránke. Odpoveď napíáš pod príslušný status na našich sociálnych sieťach facebooku a instagrame.  Spomedzi správnych odpovedí vylosujeme 3 výhercov, ktorým zašleme knižný darček. 

04.12.2020 - 11. 12. 2020

VÝTVARNÁ SÚŤAŽ PRE DETI A MLÁDEŽ-Vyšehradská štvorka – V4: Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Česko

Vyšehradská štvorka – V4: Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Česko Poľsko od júna tohto roku prevzalo predsedníctvo Vyšehradskej štvorky, a zároveň na budúci rok pripadá 30. výročie od nadviazania vyšehradskej spolupráce. Pri tejto príležitosti pripravil Poľský inštitút v Bratislave výtvarnú súťaž pre deti a mládež. TÉMY SÚŤAŽE Vyšehradská štvorka: najkrajšie miesta V4 (Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Česko) Vyšehradská štvorka: známe osobnosti vyšehradských krajín Zelená Vyšehradská štvorka:...

26.11.2020 - 31. 3. 2021

Tiché putovanie - Piešťany

Interaktívna výstava ponúka cestu svetom "tichých kníh", pochádzajúcich z rôznych kútov sveta. Reinštalácia výstavy.

Stránky

Kalendár podujatí


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ