Skočiť na hlavný obsah
PROGRAM 28. ROČNÍKA BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ BRATISLAVA (BIB) 2021- výstava opäť prístupná od 27. 12.

PROGRAM 28. ROČNÍKA BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ BRATISLAVA (BIB) 2021- výstava opäť prístupná od 27. 12.

Termín konania :

od: 15. 10. 2021

do: 28. 2. 2022

Výstavné priestory SNM na Bratislavskom hrade, vrátane expozície BIB, sú pre verejnosť zopäť otvorené.

Súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti Bienále ilustrácií Bratislava sa bude konať v dňoch 15.10.2021 – 28.2. 2022 v priestoroch Bratislavského hradu. Hlavným organizátorom podujatia je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti. Bienále sa koná pod záštitou UNESCO a Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY) s podporou Ministerstva kultúry SR. Záštitu nad BIB 2021 prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Všetky sprievodné podujatia v rámci Bienále ilustrácií Bratislava boli vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu zrušené.

Výstavu BIB 2021 však môžete navštíviť podľa aktuálnych opatrení zverejnených na https://automat.gov.sk/bratislava

Medzinárodná tlačová konferencia sa konala 15.10 o 10:00 na Bratislavskom hrade.

Slávnostné otvorenie 28. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) 2021, na ktorom budú odovzdané všetky ocenenia sa uskutoční 15. októbra 2021.

 Pozývame vás sledovať ho online.

Na tohtoročné bienále sa prihlásilo takmer 380 ilustrátorov zo 42 krajín, ktorí zaslali vyše 2 700 ilustrácií a takmer 500 kníh. Štatút určuje, že o oceneniach rozhoduje 10 členná medzinárodná porota, ktorá je zostavená z expertov v oblasti knižnej kultúry z rôznych krajín a rozdeľuje ocenenia (Grand Prix, 5 Zlatých jabĺk, 5 Plakiet a Čestné uznanie vydavateľstvu). Tento rok porota pracovala on-line.

Svoju cenu udelila aj Detská porota a rozdelené sú aj ďalšie neštatutárne ceny, Cena primátora Bratislavy a Cenu Poštovej banky. 

Okrem súťažnej časti, na ktorej sú vystavené originály ilustrácií kníh pre deti a mládež, na Bratislavskom hrade prezentujeme držiteľa ceny Grand Prix z predchádzajúceho ročníka BIB a držiteľov ceny H. CH. Andersena za ilustráciuliteratúru. Tentokrát to bude kolekcia ilustrácií iránskeho ilustrátora Hassana Mousaviho, ktorý získal Grand Prix BIB 2021, ako aj diela vytvorené švajčiarskou ilustrátorkou Albertine, ktorá získala cenu H. CH. Andersena za ilustračnú tvorbu v roku 2020. Spolu s originálmi ocenených autorov budeme prezentovať aj kolekciu kníh autorky Jacqueline Woodson z USA, držiteľky ceny H. CH. Andersena 2020 za literatúru. Tvorbu významného slovenského ilustrátora bude reprezentovať dielo Boženy Plocháňovej.

V príručnej knižnici si návštevníci budú môcť zalistovať v súťažných knižných tituloch.

Výstava Traja predstavuje ilustrátorov, ktorí získali neštatutárne ceny na BIB 2019. Bude situovaná na Západnej terase Bratislavského hradu. Predstavia sa Svetozár Košický, držiteľ Ceny detskej poroty BIB 2019, Miroslav Cipár, držiteľ Ceny Poštovej banky za mimoriadny prínos v ilustračnom umení a Boris Šima, držiteľ Ceny primátora Bratislavy. V rámci vernisáže bolo aj slávnostné odovzdávanie Plakety Ľudmily Podjavorinskej.

V Galérii Dušana Rolla v BIBIANE na Panskej ulici je výstava prác účastníkov medzinárodného BIB-UNESCO  workshopu Albína Brunovského 2019 pre mladých ilustrátorov pod názvom Láskavé obrázky.

Kvôli epidemiologickej situácii sa neuskutoční medzinárodný BIB UNESCO workshop A. Brunovského  ani Medzinárodné sympózium BIB. Avšak zborník v slovensko – anglickej verzii, tak ako po iné roky, bude vydaný a prístupný aj online.

Počas úvodného týždňa BIB 2021 sa uskutočnia online Medzinárodné konferencie o čítaní, určené nielen odborníkom, ale aj širokej verejnosti, prístupné aj online.

Súčasťou unikátneho podujatia budú tvorivé dielne, besedy s tvorcami, aj rôzne aktivity pre najmenších.

 

V novembri to mali byť programy: Jedným ťahomIlustrátor na panviciVčelár JožkoV ateliéri s ilustrátorkou H. GutierrezV ateliéri s ilustrátorom Matúšom Maťátkom, Pomoc pre more a pre najmenších Dáždnik a Repka.

Autorom výtvarno-priestorového riešenia BIB 2021na Bratislavskom hrade je D&D štúdio.

 

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ