Skočiť na hlavný obsah
Medzinárodná porota BIB 2021

Medzinárodná porota BIB 2021

Brenda Dales, USA

Vyučuje detskú literatúru na Univerzite Miami v Oxforde v Ohiu. Je členkou Únie kníh pre mládež v Spojených štátoch(USBBY), ktorá je americkou sekciou IBBY. Dva roky pracovala vo výbore Vynikajúce medzinárodné knihy (OIB), ktorému aj dva roky predsedala. V rokoch 2016 a 2017 pracovala pre Výbor významných kníh pre deti, ktorý patrí pod Asociáciu knihovníckych služieb pre deti (ALSC), ktorá je divíziou Americkej knihovníckej asociácie.  Hodnotí detské knihy, napísala viacero článkov a príspevkov do publikácií o detskej literatúre, na národnej a medzinárodnej úrovni pracovala na tvorbe prezentácií a plagátov na prezentácie o detských knihách.

 

Victoria Fomina, Rusko

Vyštudovala umeleckú školu v Moskve. Ilustrovala viac ako 30 kníh, ktoré vyšli vo viacerých krajinách. Za svoju tvorbu získala viacero ocenení (napr. BIB, NAMI). Vystavovala na mnohých individuálnych aj kolektívnych výstavách. Je členkou Asociácie moskovských ilustrátorov a dizajnérov.

 

Renáta Fučíková, Česká republika

Vyštudovala ilustráciu a grafiku na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe. Publikuje v Čechách i v zahraničí. Získala množstvo ocenení a nominácii, napr.  Zlatá stuha za knihy pre deti a mládež, White Raven (Internationale Jugendbibliothek v Mníchove), cena na Bienále ilustrácií v Teheráne, Grand Prix na Bienále ilustrácií v Záhrebe,  nominácie na cenu Astrid Lindgren Memorial Award. Dielo Renáty Fučíkovej má silný vzdelávací a náučný potenciál. Od roku 2016 pedagogicky pôsobí na Fakulte designu a umenia Ladislava Sutnara Západočeskej univerzity v Plzni, kde vede Ateliér didaktickej ilustrácie.

 

Orna Granot, Izrael   

Ukončila štúdium detskej literatúry na Simmonsovej univerzite a históriu umenia na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Pracuje ako kurátorka ilustrovaných kníh pre deti a vedúca knižnice ilustrácií v Krídle Ruth Youth, ktoré patrí k izraelskému múzeu v Jeruzaleme.  Je kurátorka, výskumníčka a pedagogička. Venuje sa histórii ilustrácie, ako aj histórii detských ilustrovaných kníh. Učí na Umeleckej akadémii Bezalel a na Shenkarovej vysokej škole umenia a dizajnu.  Je predsedníčkou poroty izraelského múzea, ktorá udeľuje  Cenu Bena Yitzhaka za ilustráciu detskej knihy. Pracovala ako kurátorka mnohých výstav ilustrácií ako aj dvoch hlavných výstav v Krídle Ruth Youth: Všetko najlepšie (2015) a Mačky & psy (2017) a bola aj kurátorkou izraelského pavilónu v Bologni (2014).

 

Manuela Vladić Maštruko, Chorvátsko

Vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení  v triede profesora Ferdinanta Kulmera. Usporiadala množstvo vlastných a skupinových výstav v Chorvátsku a v zahraničí. Popri svojej profesionálnej angažovanosti v oblasti umenia sa venuje aj praktickému výskumu v oblasti ľudského vizuálneho prejavu a kreativity. Je autorkou mnohých multimediálnych umeleckých projektov pre deti a dospelých, pomáha múzeám a galériám organizovať a riadiť umelecké projekty pre ich návštevníkov. Bola členkov viacerých porôt zameraných na umenie a ilustráciu. Napísala a ilustrovala viacero originálnych obrázkových kníh pre deti a je autorkou mnohých článkov o umení. Za svoju prácu získala niekoľko cien a ocenení. Je členkou Chorvátskej asociácie umelcov a Chorvátskej asociácie nezávislých umelcov.

 

Michiko Matsukata, Japonsko

Vyštudovala Sophia University (B.A. v odbore vzdelávanie) a Jagiellonian University (M.A. v odbore kultúrna animácia). Od roku 2003 pracuje v múzeu umenia Chihiro (Chihiro Art Museum je múzeum umenia venované ilustráciám obrázkových kníh). V múzeu je zodpovedná za výstavy, knižnicu a medzinárodnú sekciu. Ako vedúca medzinárodnej sekcie spoluorganizovala výstavy v rôznych krajinách. Prednášala na viacerých medzinárodných sympóziách. Je členkou japonskej rady pre knihy pre mladých ľudí, Združenia pre štúdium obrázkových kníh.

 

Ľuboslav Paľo, Slovensko

Študoval na VŠVU v Bratislave na oddelení voľnej grafiky a ilustrácie u prof. Dušana Kállaya. Túto katedru momentálne aj vedie. Venuje sa ilustrácií aj voľnej tvorbe. Ilustroval viac ako 40 kníh na Slovensku aj v zahraničí. Mnohé z nich boli autorské. Za svoju prácu získal viacero ocenení na Slovensku i v zahraničí. Bol členom viacerých medzinárodných odborných porôt v súťažiach zameraných na ilustrátorskú tvorbu.

 

Emese Révész, Maďarsko

Vyštudovala dejiny umenia a maďarskú literatúru na Filozofickej fakulte M.A. Univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti. V roku 2008 získala titul Ph.D. titul v odbore Dejiny umenia na Univerzite Eötvösa Loránda. Od roku 2009 vyučuje na Katedre dejín umenia Maďarskej univerzity výtvarných umení v Budapešti. Jej najdôležitejšia oblasť je výskum dejín grafického umenia v Maďarsku od 19. storočia po súčasnú tlač; ďalej maďarská knižná ilustrácia po roku 1945 a v súčasnosti, ako aj súčasná detská knižná ilustrácia. Kurátorsky sa zúčastnila niekoľkých výstav zameraných na históriu grafiky a ilustráciu detských kníh. V roku 2019 bola jednou zo zakladateliek a organizátoriek 1. festivalu ilustrácií v Budapešti (Billufest).

 

Javier Zabala, Španielsko

Študoval ilustráciu a grafický dizajn na umeleckých školách v Oviede a Madride. Ilustroval viac ako 80 kníh, v niektorých je aj autorom textu. Publikoval vo vydavateľstvách doma a vo  svete, jeho knihy boli preložené do 17 jazykov. Podieľal sa na mnohých ďalších projektoch, ako je scénografia, plagáty, reklama, obálky, časopisy atď. V súčasnosti sa venuje aj pedagogike. Viedol ilustračné workshopy a prednášal na univerzitách a umeleckých školách v Španielsku, Taliansku, Kolumbii, Ekvádore, Mexiku, Iráne, Kube, Brazílii, Venezuele, Izraeli, Singapure, Chorvátsku, Portugalsku, Čile, Argentíne, Francúzsku, Malajzii, Rusku, Číne. Jeho práce boli prezentované na mnohých samostatných a skupinových výstavách po celom svete. Za svoju tvorbu získal množstvo ocenení, okrem iného aj Zlaté jablko na BIB 2015.

 

Mingzhou Zhang, Čína

Študoval na univerzite v Šanghaji odbor manažment zahraničných vecí, pracoval v zámorskom oddelení čínskej cestovnej služby pre mládež a v ázijskom úrade čínskeho Ministerstva zahraničných vecí. V roku 2003 začal pracovať pre CBBY – čínska sekcia Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY). V rokoch 2008 – 2012 bol zvolený do výkonného výboru IBBY, v rokoch 2016 – 2018 pôsobil ako viceprezident IBBY. Bol generálnym riaditeľom vydavateľstva CCPPG . Je riaditeľom predstavenstva Čínskej asociácie vydavateľov, výkonným viceprezidentom Čínskej spoločnosti pre výskum detskej literatúry v Číne a prezidentom IBBY.

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ