Skočiť na hlavný obsah
Medzinárodná porota BIB 2023

Medzinárodná porota BIB 2023

Termín konania :

od: 29. 9. 2023

do: 1. 10. 2023

Miesto konania :

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Medzinárodná porota zložená z odborníkov z oblasti knižnej kultúry udelí na BIB 2023 ceny najlepším ilustrátorom - Grand Prix, 5 zlatých jabĺk, 5 plakiet a čestné uznania vydavateľstvám.

Na tomto ročníku pracuje v zložení:
 • Amanda Ariawan – Indonézia / Indonesia

Je kurátorkou umenia, spisovateľkou a kultúrnou pracovníčkou. Magisterský titul z produkcie súčasného umenia získala na Université de Lille s výskumom, ktorý skúmal miestne, globálne problémy a problémy identity v rámci súčasného ázijského umenia. Odvtedy sa jej úlohy v umení menili od produkcie a kurátorstva výstav, práce galeristky až po rozvoj digitálnych platforiem, rezidenčných pobytov, mentorov, diskusií a kultúrnych programov.

 • Orna Granot – Izrael / Israel

Má magisterský titul v odbore detská literatúra zo Simmons University v Bostone a bakalársky titul v odbore história umenia a vzdelávania z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. Kurátorka, výskumníčka a lektorka špecializujúca sa na dejiny ilustrácie, ako aj na dejiny ilustrovaných kníh pre deti, je vedúcou knižnice ilustrácií, jedinečnej medzinárodnej zbierky organizovanej menom umelca, ktorá sa nachádza v rámci centra umeleckého vzdelávania Ruth Youth, v Izraelskom múzeu v Jeruzaleme. Prednáša na umeleckej akadémii Bezalel a na vysokej škole umenia a dizajnu Shenkar.

 • Renate Habinger – Rakúsko / Austria

Vyštudovala grafický dizajn vo Viedni, pracuje ako ilustrátorka, autorka detských kníh a umelecká vedúca Domu pre deti v Schneiderhäusli, kde vedie dielňu na ručnú výrobu papiera. Získala množstvo ocenení vrátane nominácie na Cenu Hansa Christiana Andersena, Rakúsku cenu za knihu pre deti a mládež a čestný certifikát za ilustráciu 2008, ako aj Rakúsku cenu za umenie 2020 v kategórii knihy pre deti a mládež.

 • Chen Hui – Čína / China

Profesorka čínskej literatúry na Pekingskej pedagogickej univerzite. Už 20 rokov sa venuje tvorbe a výskumu v oblasti detských ilustrovaných kníh, píše odborné publikácie a články. Napísala 19 obrázkových kníh a preložila mnohé do čínštiny. Zúčastnila sa viacerých domácich aj zahraničných porôt: CCBF Golden Pinwheel Young Illustrators Competition 2020, Chinese Picture Book Times Award a World Illustration Awards 2020. Je členka Komisie pre detskú literatúru a Čínskej asociácie spisovateľov.

 • Vladimír Král – Slovensko / Slovakia

Vyštudoval na katedre animovanej tvorby FTF VŠMU v Bratislave. Pracuje ako ilustrátor, maliar, scénický výtvarník, režisér animovaných filmov a príležitostne ako grafický dizajnér. Jeho práca zahŕňa knižnú ilustráciu, propagačnú grafiku a dizajn televíznych relácií a TV spotov. Ilustroval viacero detských kníh.

 • Odilon Moraes – Brazília / Brazil

Vyštudoval architektúru, no vášeň pre knihy a kresby ho priviedla k práci s ilustráciou detských kníh. Ilustroval viac ako päťdesiat kníh a získal ocenenia ako Jabuti a Adolfo Aizen (Brazílsky zväz spisovateľov). V roku 2002 získal Cenu Ofélie Fontes – Najlepšia kniha pre deti, ktorú udeľuje Národná nadácia pre knihy pre deti a mládež, za prvú autorskú knihu, ktorú napísal a ilustroval.

 • Gundega Muzikante – Lotyšsko / Latvia

Vyštudovala výtvarné umenie, grafický dizajn a sochárstvo. V oblasti knižnej ilustrácie pracuje asi 30 rokov. Ilustrovala viac ako 40 detských kníh a niekoľko učebníc. Pracovala pre detské periodiká a viedla workshopy pre deti. Bola členkou poroty súťaže kníh a ilustrácií, ktorú organizuje Lotyšské združenie vydavateľov (2018, 2021). Získala ocenenia ako The White Raven a bola nominovaná na Cenu Astrid Lindgrenovej a Hansa Christiana Andersena. Členka predstavenstva IBBY Lotyšsko od roku 2018.

 • Susanne Sandström – Švédsko / Sweden

Vyštudovala dejiny umenia na Univerzite v Lunde. Zakladateľka a šéfredaktorka online magazínu Bazar Masarin, ktorý je zameraný na literatúru pre deti a mládež a ilustrácie, s cieľom prehlbovať a šíriť vedomosti o výtvarnom umení. Od roku 2019 je členka predstavenstva IBBY Švédsko a je autorka viacerých publikácií zameraných na oblasť detskej literatúry.

 • Margaret Anne Suggs – Írsko / Ireland

Vyštudovala dejiny umenia a vizuálnu komunikáciu na Vysokej škole umenia a dizajnu v Dubline. Profesne sa venuje ilustrácii takmer dvadsať rokov, jej práce boli súčasťou výstav po celom svete. Zúčastnila sa rôznych medzinárodných sympózií, vyučuje teóriu, dejiny umenia, ale aj vedie ateliér ilustrácie. Je členkou predstavenstva Združenia ilustrátorov Írska a od roku 2022 sekretárkou IBBY.

 • Sahar Tarhandeh – Irán / Iran

Vyštudovala vizuálnu komunikáciu a grafický dizajn na University of Sunderland. Bola grafická dizajnérka a výskumná asistentka v Inštitúte pre výskum dejín detskej literatúry v Iráne. Pôsobí aj ako teoretička, napísala množstvo článkov do odborných časopisov zameraných na detskú literatúru, ilustráciu a grafický dizajn. Zúčastňuje sa a prednáša na národných a medzinárodných konferenciách. Bola tiež členkou poroty mnohých národných a medzinárodných ocenení; napríklad poroty Ceny Hansa Christiana Andersena v rokoch 2012 a 2014. Je riaditeľkou vydavateľstva TUTI Books, ktoré sa venuje vydávaniu vysokokvalitného obsahu pre deti a mladých dospelých a taktiež je členkou Rady pre detskú knihu IBBY Irán.

 • Kiril Zlatkov – Bulharsko / Bulgaria

Vyštudoval na Vysokej škole výtvarných umení v Plovdive a na Národnej umeleckej akadémii v Sofii. Je typograf a ilustrátor, no venuje sa aj iným formám umenia. V posledných rokoch sa sústredí na knihy – od layoutu, cez typografiu, tvorbu písma až po ilustráciu. Získal ocenenia ako Golden Lion Award of Bulgarian Book Association, Golden Brush 2017, Grand Prix Chopin 2010.

 

 

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ