Skočiť na hlavný obsah
A – AKO ANIMÁTOR

A – AKO ANIMÁTOR

Termín konania :

od: 9. 10. 2018

do: 24. 2. 2019

Miesto konania :

BIBIANA, 1. poschodie

Interaktívna výstava je netradičným pohľadom na slovenskú animovanú tvorbu - kľúčovými tvorcami v nej nie sú režiséri, ale animátori. Vyzýva deti k tvorivej hre tak, že sa sami stanú animátormi vo výstave ako veľkej tvorivej dielni, kde sa zoznámia s rozmanitými animačnými technológiami.
Tu si môžte pozrieť krátku upútavku a tu informačné video. 
Ambíciou tejto výstavy je, prostredníctvom hravosti a kreativity nenásilne priblížiť detskému návštevníkovi nie len zaujímavosti zo sveta technického spracovanie animovaných filmov ale zoznámiť sa aj s tými málo známymi, nekonečne trpezlivými ľuďmi – animátormi, ktorí hrdinom z animovaných filmov vdychujú život.       
Výstava začínam predstavením zakladateľa slovenského animovaného filmu Viktora Kubala. Vo veľkom televízore, v ktorom je kúpeľňa jeho známych filmových hrdinov Pufa a Mufa sa deti stanú účinkujúcimi v tomto filme. V ďalšej miestnosti výstavy sa predstavuje plôškový film. Návštevníci tu majú možnosť vyskladať si z pripravených plôškových fragmentov postavičky, pozrieť si filmy spracované touto technológiou a dozvedieť sa o konkrétnych animátoroch jednotlivých filmov napr. o pánovi Františkovi Jurišičovi a pani Monike Trajterovej, animátoroch dielu Stolček zo seriálu Bratislavské rozprávky. V miestnosti venovanej kreslenému filmu si deti môžu nakresliť kúsok vlastného kresleného filmu a na jednoduchom, ale dômyselnom zariadení ho oživiť. Tu si zase pozrú okrem iného diel Vetrík zo seriálu Zvonček a Margarétka. Jeho hrdinov oživili animátori  Valéria Takáčová a Jindro Prášil. Bábkový film reprezentuje napr. film zo seriálu Najmenší hrdinovia a jeho animátor Štefan Martauz. Aj tu je tiež ďalšia aktivita pre deti. Môžu si vyrobiť filmových hrdinov z plastelíny alebo rozhýbať postavičky v diorámoch predstavujúcich rôzne  scény z filmov. Záver výstavy predstavuje  digitálny plôškový a kreslený film a 3D animáciu a novú generáciu autorov a animátorov. V ponurom priestore výťahovej šachty, ako v seriáli  Websterovci, sa premietajú najznámejšie filmy našej súčasnej animovanej tvorby. Nie len diel Horor v škole z tohto známeho seriálu, ale aj diel Tety z pexesa zo seriálu Mimi a Líza a diel „Ihrisko“ zo seriálu Drobci.
 
Termín: 10. 10. 2018 – 27. 1. 2019
Námet a scenár: Halka Marčeková
Výtvarno-priestorové riešenie: Martin Dubravay
Dramaturgia: Katarína Minichová 

 

Galéria

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ