Skočiť na hlavný obsah
Hlbokomorské rozprávky

Hlbokomorské rozprávky

Termín konania :

od: 7. 9. 2017

do: 12. 11. 2017

Miesto konania :

BIBIANA, galéria

Veronika Klímová,  Držiteľka Ceny primátora Bratislavy, BIB 2015

Do detskej knihy určite patria ilustrácie. Je nimi popretkávaná celá kniha.  Sú veľké, priťahujú detskú pozornosť a dopĺňajú text. Práve takéto ilustrácie tvorí Veronika Klímová (rod. Holecová). Narodila sa 13. 4. 1989 v Bratislave. Študovala na Katedre grafiky a iných médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V roku 2013 absolvovala študijnú stáž na Akadémii krásnych umení Jána Matejki v poľskom Krakowe a v roku 2015 študijnú stáž na UMPRUM  v  Prahe, Česká republika.

Tvorba mladej a talentovanej ilustrátorky Veroniky Klímovej je dôkazom toho, že  slovenská ilustračná tvorba má veľmi vysokú úroveň. Potvrdzuje to aj fakt, že už počas štúdia jej vyšla prvá kniha -  Hlbokomorské rozprávky, ktorá okamžite zaujala odbornú i laickú verejnosť. O kvalite jej tvorby však svedčí aj skutočnosť, že ako jediná zo Slovenska mala ilustrácie z tejto knihy vystavené na knižnom veľtrhu v Bologni v roku 2013 a dostala za ne aj ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Zatiaľ posledným jej ocenením je Cena primátora Bratislavy na Bienále ilustrácií Bratislava 2015. Vystavovala počas festivalu BRaK v Pisztoryho paláci v Bratislave, počas festivalu Zázračný oriešok v Piešťanoch, v International Centre of Graphic arts v Krakowe, v Japonsku - Bologna illustrators exhibition, Itabashi Art museum (Tokyo), Otani Memorial Art Museum (Hyogo), Takahama Kawara Museum (Aichi), Ishikawa Nanao Art Museum (Ishikawa) a v Bologni počas medzinárodného veľtrhu detskej knihy. Okrem ilustračnej tvorby sa venuje aj úžitkovej grafike.

Jej ilustrácie sú veľkorysé a vzdušné. Tvorí ich klasickou technikou linorytu, ktorú odľahčuje digitálnym spracovaním a využitím perokresby. V niektorých scénach využíva aj textové vstupy, ktoré jednotlivé výjavy oživujú. Jej rozprávkový svet je poetický, živý a veselý a ilustrátorka v ňom prepája reálne bytosti s fantazijnou mystifikáciou. Vo svojej tvorbe uplatňuje klasickú grafiku, najmä sieťotlač a linoryt, kresbu, ale rada experimentuje aj s inými technikami. V ilustrácii sa snaží o čistý neprehustený výtvarný prejav, v ktorom by nemali chýbať odľahčujúce humorné prvky.

Mgr. Viera Anoškinová, vedúca sekretariátu BIB

vernisáž 7. 9. o 16.00 hod. 

Galéria

Galéria