Skočiť na hlavný obsah
Festival 2020

Festival 2020

Webová stránka Festivalu BAB 2020

 

XV. BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA

MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL ANIMOVANÝCH FILMOV PRE DETI

5. - 10. 10. 2020

  

Festival Bienále animácie Bratislava (BAB) je na mape medzinárodných festivalov výnimočný svojím jedinečným zameraním výhradne na animovanú tvorbu pre deti.

V roku 1991 získal štatút medzinárodného festivalu a od svojich začiatkov spolupracuje s medzinárodnou organizáciou UNICEF.

V roku 2018 sa festival BAB stal členom Európskej asociácie filmov pre deti ECFA a jeho samostatná porota udeľuje Cenu ECFA.

Poslaním festivalu  je umožniť umeleckú konfrontáciu animovanej tvorby pre deti, vytvárať podmienky pre jej hodnotenie a podporovať tak všestranný rozvoj tohto výnimočného druhu umenia.

Medzinárodná súťaž animovaných filmov pre deti je výnimočná, pretože je zrkadlom nekomerčnej audiovizuálnej kultúry, ako aj animovaných filmov z celého sveta podobne, ako ju prináša BIB už polstoročie v celosvetovej knižnej ilustrácii pre deti.

O víťazoch v súťaži rozhoduje medzinárodná porota, ktorá udeľuje významné ocenenia. Súčasťou festivalu sú prehliadky animovaných filmov z celého sveta, odborné semináre, diskusie, prezentácie významných osobností, súťaže i tvorivé dielne animovaného filmu. Významnou súčasťou festivalu je množstvo výstav...

… ale predovšetkým rozprávky, rozprávky a ešte raz ROZPRÁVKY!

 

 

Súčasťou festivalu BAB sú retrospektívne prehliadky filmov, profilové prehliadky tvorcov a prezentácia významných osobností animovaného filmu, tematické filmové pásma a medzinárodné odborné semináre venované otázkam vzťahu ilustrácie a animovanej tvorby.

Festival BAB udeľuje cenu Prix Klingsor za celoživotné dielo vynikajúcim osobnostiam európskeho a svetového animovaného filmu a Čestnú medailu Albína Brunovského  za mimoriadny umelecký, výtvarný a odborný prínos v oblasti animovaného filmu.

V medzinárodnej súťaži uvidia diváci najnovšie animované filmy pre deti z celého sveta.

Medzinárodná porota udeľuje okrem Hlavnej ceny – Ceny Viktora Kubala za najlepší film v súťaži aj ďalšie ocenenia – Cenu UNICEF, Cenu Višegrádu - Cenu Sv.Vojtecha a Prémiu Literárneho fondu. V súťažnej ankete udeľujú deti Cenu detského diváka.

Festival BAB sa v roku 2020 opäť vyberie z Bratislavy do ďalších miest Slovenska. Súťažné premietania a výberové kolekcie filmových programov sa prenesú aj do regiónov. Okrem kín v Bratislave sa uskutočnia súťažné premietania pre detských divákov v Košiciach, Prešove, Prievidzi, Liptovskom Mikuláši a v Martine.

Nesúťažné premietania v kine Lumière, kine Mladosť a kine Klap na  Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave predstavia nielen najlepšie diela z európskych filmových štúdií, retrospektívne prehliadky tvorby osobností slovenskej animácie, legendy svetového animovaného filmu, ale aj  osobné stretnutia s tvorcami uvádzaných filmov. V programe možno vidieť aj animované filmy vytvorené deťmi v rámci tvorivých dielní Animácia – škola hrou - Poďte sa hrať s filmom, ktoré vedú renomovaní zahraniční lektori.

Festival BAB 2020 vyhlási už 5. ročník  Súťaže v tvorbe Flipbookov pre deti na celom Slovensku, ktorá má za cieľ vzbudiť u detí záujem o animáciu a podporiť ich tvorivú aktivitu.

Súčasťou festivalu bude aj  prehliadka víťazných filmov Emile Awards a filmový maratón projekcií najlepších filmov Best of Annecy.

Okrem ďalších špeciálnych pásiem, stretnutí s tvorcami a výstav v BIBIANE a v zahraničných kultúrnych inštitútoch sa uskutoční v spolupráci s Prešovskou Univerzitou v Prešove už III. Medzinárodné Fórum BAB ako videokonferencia na tému vzťahu Animácie a ilustrácie.

 

BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA

sa koná pod záštitou a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Organizátorom festivalu je Sekretariát BAB v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia

pre deti.

 

 

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ