Skočiť na hlavný obsah
Ocenenia

Ocenenia

   OCENENIA BAB 2016

Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava, ktorý sa začal v pondelok 10.októbra, vyvrcholil v piatok 14.októbra odovzdávaním cien v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

Počas festivalu videli diváci vyše 260 animovaných filmov z celého sveta v kinosále Kina Klap na VŠMU a v kine Mladosť. Súťažné premietania prebiehali v Bratislave v Dome kultúry Zrkadlový háj, v Dome kultúry Dúbravka a v kine Nostalgia / Nivy.

Festival rozšíril svoje aktívne pôsobenie na detského diváka aj mimo Bratislavy a súťažné premietania prišli aj za deťmi v Prešove /kino Scala, v Prievidzi /kino Baník-Art Point a v Košiciach /Kunsthalle. V medzinárodnej súťaži bolo uvedených 59 súťažných filmov z 25 krajín za mimoriadneho záujmu i spontánneho ohlasu takmer 15000 detských divákov.

 

Na festivale pracovala Medzinárodná porota v zložení:

Edo Lukman (Chorvátsko), predseda poroty

Členovia poroty:

Zuzana Alnerová (Slovensko), reprezentantka UNICEF

Géraldine Baché (Francúzsko)

Martina Frajštáková (Slovensko)

Peter Glocko (Slovensko), reprezentant Literárneho fondu Bratislava

Yu Jie (Čína)

Géza M. Tóth (Maďarsko)

 

Z rozhodnutia Medzinárodnej poroty BAB 2016 boli udelené tieto ocenenia:

Cenu Viktora Kubala za najlepší film v súťaži získal film Raz, dva, strom režisérky Julie Aronovej (Francúzsko, Švajčiarsko) za excelentnú animáciu, pútavé a inovatívne vyrozprávanie príbehu a originálne výtvarné spracovanie.

 

Cenu UNICEF Slovensko získal film Vianočná balada režiséra Michala Žabku (Česká republika), za využitie originálnych animačných techník v príbehu s naliehavým myšlienkovým posolstvom o porozumení, ktoré najlepšie korešponduje s poslaním a cieľmi UNICEF.

 

Cenu Sv. Vojtecha – Cenu Višegrádu za najlepší film z krajín Višegrádu získal film Apolejka a jej oslík režisérky Joanny Jasińskej Koronkiewiczovej za skvelé spracovanie klasického rozprávkového príbehu, ktorý aktívne oslovuje dnešného detského diváka.

 

Prémiu Literárneho fondu získal režisér Juraj Krumpolec zo Slovenska za film Hviezdny taxík za dynamicky farebné stvárnenie filmu na motívy príbehov Gianniho Rodariho a jeho vtipné prenesenie do reálií slovenských školákov.

 

Cenu detského diváka podľa hlasovania detí na BAB 2016 získal film Panáčik Drievko režisérov Jeroena Jaspaerta a Daniela Snaddona (Spojené kráľovstvo)

 

Porota sa rozhodla udeliť Zvláštne uznanie štúdiu FILM BILDER GmbH (Nemecko) za nápaditú a zaujímavú kolekciu filmov v súťaži (filmy: Kopf hoch! /Hlavu hore, Krake /Chobotnica, Wolf /Vlk, Bat Time /Čas netopierov, Yhr Glühwürmchen kommet /Sobia koleda.)

 

V nesúťažnej časti XIII. ročníka festivalu BAB 2016 boli udelené tieto ocenenia:

 

 

PRIX KLINGSOR za celoživotné dielo významnej svetovej osobnosti animovaného filmu, výtvarníkovi, animátorovi a režisérovi, Jannikovi Hastrupovi (Dánsko).

 

 

 

 

 

ČESTNÁ MEDAILA ALBÍNA BRUNOVSKÉHO za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu výtvarníkovi, animátorovi a režisérovi Tadeuszovi Wilkoszovi (Poľsko).

 

 

 

 

 

ČESTNÁ MEDAILA ALBÍNA BRUNOVSKÉHO za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu scenáristovi, dramaturgovi a pedagógovi Jiřímu Kubíčkovi (Česká republika).

 

 

 

 

 

ČESTNÁ MEDAILA ALBÍNA BRUNOVSKÉHO za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu výtvarníkovi, animátorovi, režisérovi a pedagógovi Vladimírovi Malíkovi (Slovensko).

 

 

 

 

 

ČESTNÁ MEDAILA ALBÍNA BRUNOVSKÉHO za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu výtvarníkovi, animátorovi a režisérovi Johnovi Halasovi in memoriam (Spojené kráľovstvo).

 

 

 

 

Po tretíkrát bola súčasťou festivalu aj celoslovenská súťaž pre deti v tvorbe flipbookov (jednoduchá forma animácie v školských zošítkoch), ktorej sa zúčastnilo 42 žiakov z 15 slovenských základných škôl, základných umeleckých škôl a voľnočasových centier. Víťazom sa stala Soňa Kőröšiová zo ZUŠ v Humennom..

 

                             

 

OCENENIA BAB

   

Medzinárodná porota BAB udeľuje tieto ocenenia:

   

Cena Viktora Kubala

Cena Viktora Kubala je udeľovaná tvorcom, za najlepší film v medzinárodnej súťaži, ktorý spĺňa špičkové kvalitatívne kritériá výtvarnej, animačnej a myšlienkovej jednoty v prepojení na adresáta – detského diváka. Cenu tvorí diplom a bronzová soška.
Autor ceny: Akademický sochár Marián Polonský

   
 
 

Cena UNICEF

Cena UNICEF je udeľovaná tvorcom animovaného filmu s problematikou ochrany práv detí. Cenu tvorí diplom a umelecký artefakt.

 

Cena Sv. Vojtecha – Cena Višegrádu

Cena SV. VOJTECHA je udeľovaná režisérovi filmu z krajín Višegrádskej štvorky za výnimočné kvality súťažného animovaného filmu. Cena má podporiť vznik kvalitných animovaných filmov pre deti, stimulovať tvorcov a podnietiť širší záujem odbornej i laickej verejnosti o tvorbu a distribúciu animovaných filmov pre deti v krajinách Višegrádskej štvorky. Cenu symbolizuje soška sv. Vojtecha, ktorého kresťanské a humánne posolstvo spája ľudí v týchto krajinách.
Autor ceny: Akademický sochár Marián Polonský

   

Výkonný výbor BAB udeľuje:

   

PRIX KLINGSOR

Cena PRIX KLINGSOR je udeľovaná významnej osobnosti, ktorá vo svojej celoživotnej tvorbe dokonale spája výtvarné a filmárske kvality zamerané na tvorbu pre deti. Cenu tvorí diplom a bronzová pozlátená soška.
Autor ceny: Akademický maliar Miroslav Cipár

Čestná medaila Albína Brunovského

Čestná medaila Albína Brunovského je ocenenie zakladateľa BAB, ktorá je udeľovaná tvorcom za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu. Cenu tvorí diplom a medaila.
Autor ceny: Akademický sochár Marián Polonský

Špeciálne ocenenie – Cena detského diváka

Cena detského diváka je udeľovaná režisérovi filmu na základe výsledkov ankety detí, ktoré sa zúčastnili festivalových predstavení. Cenu tvorí umelecký artefakt.
Autorka ceny: Akademická maliarka Eva Farkašová

 

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ