Skočiť na hlavný obsah
Festival

Festival

XIII. BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA

Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti

10. - 14.10.2016

 

Festival Bienále animácie Bratislava (BAB) je na mape medzinárodných festivalov výnimočný svojím jedinečným zameraním výhradne na animovanú tvorbu pre deti.

V roku 1991 získal štatút medzinárodného festivalu a od svojich začiatkov spolupracuje s medzinárodnou organizáciou UNICEF.

Poslaním festivalu je umožniť umeleckú konfrontáciu animovanej tvorby pre deti, vytvárať podmienky pre jej hodnotenie a podporovať tak všestranný rozvoj tohto výnimočného druhu umenia.

Medzinárodná súťaž animovaných filmov pre deti je výnimočná, pretože je zrkadlom nekomerčnej audiovizuálnej kultúry, ako aj animovaných filmov z celého sveta podobne, ako ju prináša BIB už polstoročie v celosvetovej knižnej ilustrácii pre deti.

O víťazoch v súťaži rozhoduje medzinárodná porota, ktorá udeľuje významné ocenenia. Súčasťou festivalu sú prehliadky animovaných filmov z celého sveta, odborné semináre, diskusie, prezentácie významných osobností, súťaže i tvorivé dielne animovaného filmu. Významnou súčasťou festivalu je množstvo výstav...

… ale predovšetkým rozprávky, rozprávky a ešte raz ROZPRÁVKY!

V tomto ročníku sa BAB vyberie aj do ďalších miest Slovenska - súťažné premietania a výberové kolekcie filmových programov sa prenesú aj do mimobratislavských regiónov. Okrem troch kín v Bratislave - kina Nostalgia, Domu kultúry Dúbravka a Domu kultúry Zrkadlový háj - sa súťažné premietania pre detských divákov uskutočnia aj v Kunsthalle v Košiciach, v kine Scala v Prešove a v Art Point/kine Baník v Prievidzi.

V medzinárodnej súťaži uvidia diváci najnovšie animované filmy z celého sveta.

Deti budú mať jedinečnú možnosť môcť vidieť najlepšie animované filmy z celého sveta, ktoré uvádzame v premiére,  pedagógovia i rodičia budú mať zasa inšpiráciu na mnohé témy pre prácu s deťmi.

Nesúťažné premietania v kine Mladosť a kine Klap na  FTF VŠMU predstavia nielen najlepšie diela z európskych filmových štúdií, retrospektívne prehliadky tvorby osobností slovenskej animácie, legendy svetového animovaného filmu, ale aj  osobné stretnutia s tvorcami uvedených filmov. Okrem toho možno vidieť aj animované filmy vytvorené deťmi v rámci tvorivých dielní „Animácia – škola hrou - Poďte sa hrať s filmom“.

Hlavným magnetom tohto ročníka je nielen nadčasová rozprávka, ale aj  rozprávka ako poklad európskej kultúry. Prepája sa do programových sekcií festivalu, ale aj profilových prehliadok a výstav. Do BIBIANY tak zavíta H.CH.Andersen vo filmových rozprávkach, prídu legendárni tvorcovia animovaných filmov Jannick Hastrup z Dánska, Tadeusz Wilkosz z Poľska, ktorí svoju tvorbu predstavia deťom osobne.

Nebudú chýbať ani najznámejšie veselé večerníčkové rozprávky slovenského režiséra Vlada Malíka či nezabudnuteľné rozprávky hviezdnych tvorcov zo štúdia Zlín.

Filmovou udalosťou bude aj uvedenie kolekcií unikátnych animovaných filmov pre deti i dospelých Johna Halasa, legendy svetového animovaného filmu, predstaví ich jeho dcéra, Vivien Halas, vrátane kultového filmu Farma zvierat. Zaujímavé sú aj programové sekcie, ktoré deťom otvárajú dvere k zaujímavým rozprávkam i príbehom, ktoré nám po prvýkrát predstaví v Kufríku Prix Jeunesse prestížny Medzinárodný festival televíznych programov pre deti PRIX JEUNESSE v Mníchove (Nemecko) . Najkrajšie rozprávky z Poľska zasa prinesie partnerský festival ALE KINO! v Poznani, ktoré predstaví renomovaný poľský novinár Jerzy Armata.

Premiéra skvelej kolekcie filmov z polstoročia slovenskej animácie Čarovný svet animovaného filmu  zoznámi mladých divákov s oblasťou našej filmovej histórie a v regiónoch sa už teraz na ňu tešia, rovnako ako aj na  Veselé animácie Vlada Malíka, a výberovú kolekciu jubilujúcej katedry animovanej tvorby FAMU.

V kine Klap na FTF VŠMU sa predstaví nielen najmladšia generácia českých tvorcov, ale aj jej významný zakladateľ, autor i pedagóg, Jiří Kubíček.

Prehliadka filmov štyroch slovenských tvorcov otvorí kapitolu ich zahraničnej spolupráce a obohatí tak v tomto ročníku známu sekciu  Naši vo svete - Štefana Martauza, Ové pictures a Petra  Budinského.

 Už takmer desaťročie sú v programe BAB aktívne tvorivé dielne animácie s deťmi “Poďte sa hrať s filmom!“ pod vedením známych tvorcov zo zahraničia a s asistenciou študentov Ateliéru animovanej tvorby VŠMU.

Okrem prehliadky víťazných filmov Cartoon d´Or bude unikátnym programom filmový maratón projekcií víťazných filmov Najlepšie z Annecy z festivalov  z rokov 2014 - 2016  (aj v troch ďalších festivalových mestách) , ktoré predstaví člen programového tímu Annecy Sébastiene Sperer nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach.

Okrem všetkých ďalších filmových pásiem, stretnutí s tvorcami a výstav v kultúrnych inštitútoch  sa uskutoční v spolupráci s Prešovskou Univerzitou aj Medzinárodné Fórum BAB s témou Od ilustrácie k animovanému filmu ako videokonferencia.

Už po tretíkrát sme vyhlásili „Súťaž v tvorbe Flipbookov“- súťaž pre deti na celom Slovensku, ktoré sa zaujímajú o animovaný film a jeho tvorbu.

 

BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA

 sa koná pod záštitou a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Organizátorom festivalu je Sekretariát BAB v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti.

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ