Skočiť na hlavný obsah
XIV. BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA - MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL ANIMOVANÝCH FILMOV PRE DETI, 8. - 12. 10. 2018

XIV. BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA - MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL ANIMOVANÝCH FILMOV PRE DETI, 8. - 12. 10. 2018

Termín konania :

od: 8. 10. 2018

do: 12. 10. 2018

PREHĽADNÝ PROGRAM V BRATISLAVE

PREHĽADNÝ PROGRAM V PREŠOVE

PREHĽAD SÚŤAŽNÝCH FILMOV

PREHĽAD SPRIEVODNÝCH PODUJATÍ

PROGRAM BAB 2018

XIV. Bienále animácie Bratislava – BAB 2018

Tohtoročný festival BAB dáva na známosť, že pôvodne „malé“ bratislavské podujatie smelo vykročilo do regiónov a vybralo sa naprieč Slovenskom do rôznych oblastí, kde ku Kinu Baník/ArtPoint v Prievidzi, kinu Scala v Prešove, Kasárňam KulturPark v Košiciach pribudlo aj nové miesto - Kultúrny dom Samka Dudíka v Myjave. Nie je to už len Bratislava s festivalovými filmami, ale špičkové animované filmy môžu vidieť ďalšie stovky detí z rôznych oblastí Slovenska. Dokonca aj tvorivé dielne animácie pre deti sa rovnako uskutočnia vo všetkých regiónoch, kde sa už teraz na túto novú aktivitu tešia.

Súťažné premietania budú v Bratislave v troch veľkých kinách - na sídliskách v Dome kultúry v Petržalke a Dúbravke a v centre mesta v kine Lumière. Malí aj veľkí diváci môžu vidieť pekné kolekcie filmov i profilové prehliadky známych tvorcov s ich osobnou účasťou v kine Mladosť, Lumière a v kine Klap na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave.

Medzinárodná súťaž animovaných filmov pre deti je výnimočná, pretože je zrkadlom nekomerčnej audiovizuálnej kultúry animácie z celého sveta podobne, ako ju prináša BIB už vyše polstoročia v celosvetovej knižnej ilustrácii pre deti.

Animácia, ktorá spája svet v kvalitnej, nekomerčnej kultúre pre deti pripomína aj jej dobré priateľstvo s ilustráciou. Táto téma je základom tohtoročnej pestrej ponuky festivalových predstaveníA nielen to - programové dominanty v nadväznosti na  animáciu a ilustráciu dávajú na známosť, že festival BAB má tieto kľúčové témy od svojich začiatkov priamo vo svojom „rodnom liste“.

Z tohtoročných noviniek uvedieme, že nad festivalom prevzala záštitu Generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO a na festivale bude  po prvýkrát pracovať aj medzinárodná porota ECFA (Európska asociácia filmov pre deti), ktorá udelí Cenu za najlepší Európsky film.

Hlavným magnetom tohto ročníka sú kvalitné filmy pre deti, ktoré prepájajú svet aj rôzne kultúry animáciou. Animácia rozhýbe a sprístupňuje rozprávky zďaleka i zblízka, prelína sa nielen do programových sekcií festivalu, ale aj profilových prehliadok a výstav.

Do BIBIANY zavítajú animátori v hlavnej úlohe v priereze vývoja slovenského animovaného filmu vo výstave s názvom A ako animátor a vyzvú deti k tvorivej hre. Bude tu aj Japonský rozprávkový svet, ten tiež prenesie diváka do poznania vzdialenej krajiny prostredníctvom rozprávok.

Festivalový ročník BAB 2018 má bohatý súťažný program – v medzinárodnej súťaži BAB ponúkne osem pásiem animovaných filmov pre deti z celého sveta a štyri pásma nesúťažných filmov. Z profilových prehliadok treba spomenúť uvedenie kolekcie súčasnej japonskej animovanej tvorby pre deti aj pre dospelých, vrátane dvoch pásiem absolventských filmov Univerzity umení v TokiuAnimácia pre najmenších sa predstaví v projekte pre absolventov Univerzity umení Moholy-Nagya v Budapešti, legendárne poľské animované filmy so známymi rozprávkovými hrdinami môžu deti objaviť v kolekcii pre deti, ktoré uvádzame k storočnici samostatnosti Poľska.

Z českej animovanej tvorby deti uvidia nezabudnuteľné filmy scenáristu, spisovateľa a režiséra Edgara Dutku, z pokladov českej animovanej tvorby pásmo Hermíny Týrlovej, zo slovenskej produkcie predstavíme pestré možnosti animácie jubilujúcej režisérky Heleny Slavíkovej-Rabarovej a veľkú kolekciu absolventských filmov pre deti aj dospelých Mladá slovenská animácia z Ateliéru animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave k 25.výročiu jeho vzniku.

Unikátne bude aj premietanie kolekcie skvelých animovaných filmov Michaela Dudoka de Wita, nositeľa Oscara za animovaný film Otec a dcéra aj Zlatého jablka BIB 2003, s jeho osobnou účasťou, Masterclassom a výstavou výtvarných návrhov celovečerného filmu Červená korytnačka. Projekcie uvedie svetoznámy filmový historik Giannalberto Bendazzi.

Diváci sa môžu tešiť na uvedenie dvoch kolekcií najnovších víťazných filmov Najlepšie z Annecy (2017-2018) z najväčšieho svetového festivalu animovaných filmov v Annecy - filmov pre deti ako aj pre dospelých. K tomuto veľkému filmovému maratónu sa pridajú aj skvelé filmy nominované na Európsku filmovú cenu Émile Awards.

Uskutoční sa opäť II. Medzinárodné Fórum BAB ako videokonferencia s Prešovskou Univerzitou, ktorá pokračuje v diskusii na tému Od ilustrácie k animovanému filmu.

Už takmer desaťročie sú v programe BAB aktívne tvorivé dielne animácie s deťmi  pod vedením známych tvorcov zo zahraničia, ktorým budú tohto roku asistovať študenti zo Súkromnej strednej umeleckej školy animovanej tvorby v Bratislave. Pre pedagógov, študentov, ale aj širokú verejnosť tu vznikne priestor na stretnutie s medzinárodným tímom lektorov, prehliadku ich tvorby s deťmi a diskusiu k téme Animácia – škola hrou - Poďte sa hrať s filmom! Tohto roku rozšíria dielne svoje pôsobenie po prvýkrát aj v ďalších festivalových mestách vďaka partnerstvu so Združením Animánia (Česká republika).

BAB sa v porovnaní s inými festivalmi animácie odlišuje najmä v tom, že tvorivé dielne - workshopy nie sú určené len pre slávnostné chvíle festivalu, ale pokračujú, pretože sú súčasťou programu BIBIANY.

Ak pripojíme k tejto ponuke okrem výstav v BIBIANE ešte ďalšie výstavy v zahraničných kultúrnych inštitútoch, je to zaujímavá cesta okolo sveta s animovaným filmom za päť dní!

Pridajte sa aj vy na túto okružnú dobrodružnú cestu s festivalom BAB 2018!

Tešíme sa na stretnutia s vami v kinách aj v BIBIANE!

Na všetky festivalové premietania je vstup voľný.

Katarína Minichová

programová riaditeľka BAB

 

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ