Výstava slovenského ilustrátora, Svetozár Mydlo

Výstava slovenského ilustrátora, Svetozár Mydlo

Termín konania :

od: 8. 9. 2017

do: 29. 10. 2017

Miesto konania :

Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie č. 2.

Svetozár Mydlo sa narodil 10. júla 1948 v Ružomberku. Po štúdiách na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave vyštudoval ateliér voľnej maľby (prof. P. Matejka, D. Mily a F. Gajdoš) na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Bol známy ilustrátor, maliar, grafik, karikaturista a autor poštových známok. Bol dvorným grafikom Radošinského naivného divadla, pre ktoré tvoril plagáty, bulletiny, ilustrácie i scény a s ktorým ho spájal originálny štýl a zmysel pre humor. Slovenské múzeum dizajnu uchováva mnohé práce a návrhy tohto originálneho autora. Dlhé roky pracoval ako výtvarný redaktorom vydavateľstva Mladé letá, spolupracoval s časopisom Slniečko a ďalšími vydavateľstvami, divadlami a periodikami. V posledných rokoch intenzívne spolupracoval s vydavateľstvom Buvik. Vytvoril množstvo ilustrácií ku knihám pre deti, mládež i dospelých.
Jeho výtvarný prejav charakterizovala nápaditosť, vtipnosť, výbušnosť, bujará fantázia a veselá farebnosť. Mydlove dynamické, pestrofarebné a vtipné ilustrácie, podobne ako celá jeho tvorba, sú typické hľadaním a objavovaním stále nových výtvarných techník a postupov, sú hravé, plné energie, prekvapení a humoru. Svetozár Mydlo bol výtvarníkom s výrazným rukopisom, ktorý je neopakovateľný.
V roku 1996 získal Svetozár Mydlo za ilustračnú tvorbu pre deti Cenu Ľudovíta Fullu. Bol ocenený aj hlavnou cenou Kremnických gagov v roku 2012 za celoživotný prínos výtvarnému humoru a v roku 2000 bol zapísaný na čestnú listinu IBBY. Zomrel 29. novembra 2014 v Bratislave.

Mgr. Viera Anoškinová
vedúca Sekretariátu BIB

Galéria

Galéria