Skočiť na hlavný obsah
VÝSTAVA NOSITEĽKY CENY H. CH. ANDERSENA ZA ILUSTRÁCIU - ROTRAUT SUSANNE BERNER, NEMECKO

VÝSTAVA NOSITEĽKY CENY H. CH. ANDERSENA ZA ILUSTRÁCIU - ROTRAUT SUSANNE BERNER, NEMECKO

Termín konania :

od: 8. 9. 2017

do: 28. 10. 2017

Miesto konania :

Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie č. 2.

Rotraut Susanne Berner, Nemecko, Držiteľka ceny H. Ch. Andersena za ilustráciu 2016 sa narodila sa v roku 1948 v Stuttgarde. Vyštudovala grafický dizajn na Fachhochschule v Mníchove. Pracovala v oblasti reklamy a od roku 1977 sa venuje ilustrácii a písaniu kníh. V súčasnosti patrí k najúspešnejším ilustrátorom  a knižným dizajnérom v Nemecku. Ilustrovala viac ako 80 kníh a vytvorila okolo 800 knižných prebalov. 
V prevažnej miere ilustruje obrázkové knihy pre deti, ktoré rozprávajú príbehy bez slov. Jej úmyslom je, aby slová a ilustrácie boli v knihe rovnako dôležité a snaží sa zotrieť hranice medzi nimi tak, aby sa slová stali obrazmi a obraz sa stal slovom. Kombinuje fantazijné zobrazenie s realistickým v jednom obrázku. V jej ilustráciách zvieratá tancujú, domy plávajú a ryby lietajú. Dieťa si pri listovaní jej kníh nie len rozvíja pamäť a pozorovací talent, ale rozširuje si aj slovnú zásobu. 
Používa rôzne výtvarné techniky – kombinuje perokresbu a kresbu tušom s maľbou štetcom a linorytom. Tiež používa sieťotlač, kde kresby sú robené priamo na film a originál sa získa po vytlačení.
Je veľmi aktívna pri propagovaní ilustrácií a ilustrátorov. V 90-tych rokoch spolu založila „Illustratoren Treffpunkt“ ( Ilustrátorský stretávací bod) na knižnom veľtrhu vo Frankfurte. V roku 2005 sa stala súčasťou „Stiftung Illustrations“ (Nadácia ilustrátorov), ktorá organizuje tvorivé dielne, výstavy a publikuje Lexikón ilustrátorov, kde sa každoročne prezentujú ilustrátori z nemecky hovoriacich krajín. Je editorkou série „Tolle Hefte“, limitovaná edícia časopisu ilustrovaná medzinárodnými umelcami.
Za svoju tvorbu získala viacero ocenení, okrem iného v roku 2006 mimoriadnu cenu za ilustráciu od Deutschen Jugendliteraturpreises a v roku 2016 Cenu H.Ch. Andersena.
 
Mgr. Viera Anoškinová
vedúca sekretariátu BIB
 

Galéria

Galéria