Skočiť na hlavný obsah
VEŽE DO NEBA

VEŽE DO NEBA

Termín konania :

od: 1. 7. 2020

do: 20. 9. 2020

Miesto konania :

BIBIANA, 1. poschodie

Prečo ľudia stavajú veže? Na čo im slúžili a ako ich stavali tak, že nespadli? Aj na tieto otázky nájdu deti odpovede vo veľkej interaktívnej výstave plnej kreativity, ako môžte vidieť vo videu. Dozvedia sa všeličo o vysokých stavbách od Babylonskej veže cez mrakodrapy v New Yorku až po najvyššie a najmodernejšie stavby súčasnosti. Zoznámia sa s vynálezmi, ktoré takú stavbu umožnili postaviť, aj s problémami s vetrom, výkyvmi teplôt, či zemetraseniami. Samotné si vo výstave môžu postaviť vežu pomocou stavebníc z rôznych materiálov. Výstava poskytne malým i dospelým návštevníkom priestor na zamyslenie sa nad tým, ako preteky vo výstavbe vyšších a vyšších budov škodia životnému prostrediu.    

Človek odjakživa túžil nájsť si miesto odkiaľ by videl svet, ktorý je ďalej ako ten, ktorý pozná.

Vždy chcel mať pocit, že je nad všetkým, že ovláda svet, ktorý vidí. Najprv mu poslúžil vysoký strom, neskôr si  z dostupného materiálu postavil vežu. Takto akosi to mohlo začať. Aj v našej výstave máme kopce, kde deti môžu vyliezť na najvyššie miesto, aby boli nad všetkým.

Ľudia postupne získavali skúsenosti a zručnosti a začali stavať vysoké veže a stavby. Každý asi pozná príbeh Babylonskej veže, ktorá mala siahať až do neba. Slávna Cheopsova pyramída z roku 2 580

pred n. l. Mala výšku 146, 5 metra. Aj návštevníci výstavy si môžu postaviť zo stavebnice čo najvyššiu vežu.

V stredoveku slúžili veže kostolov, hradov a mestských pevností ako pozorovateľne a mali aj obrannú funkciu. Ohromujúca bola výska veží gotických chrámov. Pri ich stavbe dostalo prácu veľké množstvo ľudí a vznikli špeciálne remeslá. Vo veľkých mestách bolo čoraz viac ľudí a málo miesta. Preto bolo výhodné stavať do výšky.

Objavy nových materiálov a technológií umožnili stavbu ešte vyšších budov. Ale to sme už v modernej dobe. Významným vynálezom umožňujúcim rozmach výškových stavieb bol výťah. Aj v našej výstave je taký, v ktorom deti zažijú pohľad z mrakodrapu. Stavba vysokých a obytných veží prinášala veľa problémov. Deti môžu na výstave skúmať, ako sa riešili také problémy ako výkyvy teplôt, pôsobenie vetra, ochrana pred požiarom alebo zemetrasenie.

Dnes už ľudia, vďaka najnovším vynálezom a technológiám, dokážu vyriešiť rôzne technické problémy, stojí to ale veľa peňazí. A tak sa výstavba najvyšších architektonických zázrakov stala prezentáciu bohatstva a moci.

Vo výstave môžu deti získať množstvo vedomostí z histórie a techniky stavby veží a výškových budov. Môžu si vďaka rôznym druhom stavebníc postaviť niekoľko typov veží alebo si navrhnúť aj vlastnú.

Výstava však poukazuje aj na nebezpečenstvo pretekov o najvyššiu stavbu, ktoré v súčasnom svete prebiehajú. Zámerom je oboznámiť deti s úžasnými vynálezmi a stavbami človeka, ale súčasne ich chce pripraviť na to, že treba mať na pamäti, aby táto snaha bola prospešná nielen ľuďom, ale musí byť ohľaduplná aj k prírode a chrániť našu Zem.

 

Námet, scenár a výtvarno-priestorové riešenie: Lucia Marušicová

Dramaturgia: Valéria Marákyová

O výstave priniesla reportáž aj TASR

 

Galéria

Galéria