Skočiť na hlavný obsah
TRAJA : Miro Cipár, Sveťo Košický, Boris Šima

TRAJA : Miro Cipár, Sveťo Košický, Boris Šima

Termín konania :

od: 13. 10. 2021

do: 11. 11. 2021

Miesto konania :

Západná terasa Bratislavského hradu

Inštalácia na západnej terase Bratislavského hradu priblíži tvorbu troch ilustrátorov, ktorí získali neštatutárne ceny BIB 2019: Svetozár Košický – Cena detskej poroty BIB 2019, Miroslav Cipár – Cena Poštovej banky 2019 za mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby a Boris Šima – Cena primátora Bratislavy.

Súčasťou vernisáže bude i odovzdávanie Plakety Ľudmily Podjavorinskej.

Traja

Miroslav Cipár - nositeľ Ceny Poštovej banky na BIB 2019

sa narodil 8. 1. 1935 vo Vysokej nad Kysucou. Autor študoval na Vysokej škole pedagogickej a Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov V. Hložníka a P. Matejku. V rokoch 1971 – 72 pracoval v New Delhi v Indii v Children´s Book Institut. Okrem ilustrácie sa venuje úžitkovej grafike, voľnej grafike a monumentálnej tvorbe. Autorovu ilustračnú tvorbu charakterizuje dominantný prvok hravosti. Z ilustrácií je evidentný tvorcov rukopis, štylizuje jednoduché predmety, ktoré skladá tvarovo i farebne do kompozične zoskupených obrazov plných fantázie. Príznačný je pre jeho ilustráciu sklon k symbolom, znaku a vytríbenej až historizujúco pôsobiacej ornamentike. Za ilustračnú tvorbu získal viacnásobnú Cenu vydavateľstva Mladé letá a viaceré ocenenia súťaže Najkrajšie knihy Slovenska. Za ilustrácie ku knihám M. Ďuríčkovej: Biela kňažná  a  Dunajská kráľovná  získal Plaketu BIB´73 a Plaketu BIB´77. Zlatou medailou na IBA Lipsko v roku 1982 bola ocenená kniha M. Válka: Veľká cestovná horúčka. Od roku 1979 je autor nositeľom Ceny Ľudovíta Fullu.

M. Cipár je univerzálny umelec, ktorý sa okrem ilustrácie venuje kreslenému filmu, scénografii, úžitkovej grafike, maľbe a čiastočne plastike, je činný i literárne, ale orientuje sa predovšetkým na grafiku, ilustráciu a kresbu. Komično a humor sa odráža v jeho mnohých štylizovaných obrazoch umocnených živou farebnosťou a esenciou hry. Vtipná štylizácia figúr je vpletená do ornamentu geometricky usporiadaného, zo sýtych farebných  presne vymädzených a uzavretých plôch sa vyčleňuje ako dominantný a transparetný prvok – zvlnená línia evokujúca princípy baroka i secesie. V ilustráciách strieda extrémne polohy agresívnej expresivity s harmonickou poetikou.

Výber z tvorby: R. Moric: Oktávia ide stovkou /1964/, R. Jonsson: Viking Vike /1969/, J. Pavlovič: Baran Bé /1970/, J. Pavlovič: Baran na divoko /1970/, M. Ďuríčková: Jožko Mrkvička spáč /1972/, M. Ďuríčková: Biela kňažná /1973/, M. Ďuríčková: Zlatá brána /1975/, M. Ďuríčková: Dunajská královná /1976/, M. Válek: Veľká cestovná horúčka /1977/, M. Ďuríčková: Prešporský zvon /1981/, Ľ. Feldek: Lapajova šlapaj /1983/, O. Hofman: Pán Tau a tisíc zázrakov /1985/, E. Lázár: Sedemhlavá víla /1987/, P. Bažov: Malachitová škatulka /1990/.

Autor povedal:“ Základom celého výtvarného činenia je sebadôvera. Ak si človek verí, zistí, že v istom momente má dôvod prehovoriť alebo niečo nakresliť. Ak je presvedčený o tom, že je dôležité, aby to povedal, tak sa nemôže pomýliť“.

 

Svetozár Košický – Cena detskej poroty BIB 2019

Narodený: 15. 11. 1975, Bratislava

Štúdium: Škola úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru, Bratislava

Ceny: 2015 Najkrajšie knihy Slovenska, Cena Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie

          2017  Najkrajšie knihy Slovenska, Cena Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie

Charakteristika tvorby:

Príbehov je  nekonečné množstvo. Každý z nás ich má rád – či už sú to rozprávky, príbehy plné optimizmu, detektívky. Mnohí z nás majú radi príbehy tajomné, fantastické, strašidelné, ktoré nám vyvolávajú príjemné zimomriavky. A práve takými sú príbehy, ktoré ilustruje Svetozár Košický. Jeho ilustrácie nám umožňujú vidieť bytosti, ktoré by sme inak nikdy nevideli – bosorky, démonov, čertov. Je možno náhoda, že Svetozár Košický dostáva zákazky na ilustrovanie kníh s mystickou, či mýtickou tematikou, ale rozhodne mu táto poloha svedčí. V jeho ilustráciách sa odohrávajú príbehy všedné aj zložité, jeho postavy prežívajú neuveriteľné dobrodružstvá a je v nich možné všetko - ľudia sa rozprávajú so zvieratami, zvieratá majú ľudské vlastnosti, ako to už vo fantazijných príbehoch býva.

Sila ilustrácií je umocnená aj technikami, ktoré používa – kresba tušom a perom, lavírovaná kresba perom, či gvaš. Aj vďaka svojej precíznosti spojenej s tvorivým nepokojom autor dokáže jedinečne vystihnúť tajuplnú a vzrušujúcu atmosféru ilustrovaných príbehov. Vytvára ilustrácie, ktoré majú dušu a  vyžarujú silné fluidum. V prípade ilustrácií Svetozára Košického môžem povedať, že každá jedna je malým umeleckým dielom.

Zaujímavosťou môže byť aj to, že mnohí jeho priatelia a známi sa môžu v Sveťových ilustráciách nájsť, a to doslova – rád totiž pri ilustrovaní využíva ich tváre.

 

Boris Šima - držiteľ Ceny primátora hlavného mesta SR Bratislavy na BIB 2019

Animátor, ilustrátor, režisér. Narodil sa v roku 1977 v Nitre. V rokoch 1996 – 1998 študoval animovaný film na Vyšší odborné škole filmové v Zlíne. V štúdiu pokračoval na Katedre animovanej tvorby na FTF VŠMU v Bratislave.

Filmografia:

  • 1998 zvučka filmového festivalu pre deti a mládež v Plzni (1998)
  • Dnes mám prvé randevú (2002)
  • Chyťte ho! (2008)
  • Hurá na hrad! (2010)
  • 39 týždňov, 6 dní (2017, réžia spolu s Joannou Kozuch)

Momentálne spolupracuje ako výtvarník na seriály Websterovci, spolu s Katarínou Kerekesovou sa podieľal na výtvarnom spracovaní animovaného seriálu a knižky Mimi a Líza.

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ