Skočiť na hlavný obsah
# slovo # jazyk # kniha

# slovo # jazyk # kniha

Termín konania :

od: 24. 3. 2022

do: 24. 4. 2022

Miesto konania :

BIBIANA, Galéria Dušana Rolla

Výstava kníh a časopisov pre deti a mládež národnostných menšín na Slovensku predstaví tvorbu menšín v tejto oblasti, v jazyku menšín aj v slovenčine, obľúbených autorov či príbehy, ktoré pomáhajú uchovávať materinský jazyk a národnú identitu. Deti si budú môcť zahrať jazykové pexeso, kartové jazykové hry či skladať z magnetiek jednoduché vety. Nebudú chýbať rôzne sprievodné podujatia, prezentácie kníh, autorské čítania, workshopy či komorné hudobné vystúpenia. Je komornou „oslavou“ dvoch sviatkov.
Medzinárodného dňa materinského jazyka (22. februára) a Medzinárodného dňa detskej knihy (2. apríla).

Výstavu pripravil kolektív Centra detskej literatúry, čítania a SK IBBY v spolupráci s Knižnicou BIBIANY; technická realizácia – Allan Lučenič a kolektív

Materinským jazykom (iným ako slovenským) hovorí na Slovensku 13 oficiálne uznaných národnostných menšín a vietnamská, ktorá o takéto oficiálne uznanie už dlhší čas usiluje.

Materinský jazyk je viac ako reč, ktorou hovoríme. V ňom sa smejeme, plačeme, v ňom cítime, myslíme. Vyjadrujeme emócie inak, ako v cudzej reči – akosi ľahšie, autentickejšie. Je preto prirodzené, že národnostné menšiny žijúce na Slovensku si svoj materinský jazyk chránia ako vzácnu súčasť svojej identity. Ako dedičstvo predkov, ktoré odovzdávajú ďalšej generácii, deťom. K tomu významnou mierou prispievajú detské knihy a časopisy vydávané v jazykoch etník. Niektoré, počtom väčšie národnostné menšiny, majú na Slovensku aj vlastné vydavateľstvá, iné vydávajú iba časopisy a knižné fondy si budujú z kníh dovezených z materskej krajiny, alebo z ich prekladov do slovenčiny.

Na výstave nájdete obrázkové knižky, povesti, knihy pre mládež, rozprávky či leporelá. A hoci sú písané v rozličných jazykoch, majú veľa spoločného. V každej rozprávke spravodlivosť vždy víťazí, zlo býva potrestané, pravda sa nakoniec ukáže a dobrých sa všade veľa zmestí. Ako do deduškovej stratenej rukavice, do ktorej sa postupne nasťahovali rôzne zvieratká... Malá myš, žabka, zajac, diviak, vlk, líška a vošiel sa aj veľký medveď. Vždy sa nejako potisli a urobili miesto pre ďalšieho príchodzieho. 

Nech je výstava #slovo#jazyk#kniha symbolickou rukavičkou, v ktorej všetci spolu dobre nažívame. 

Galéria

Galéria