# slovo # jazyk # kniha

# slovo # jazyk # kniha

Termín konania :

od: 24. 3. 2022

do: 24. 4. 2022

Miesto konania :

BIBIANA, Galéria Dušana Rolla

Výstava kníh a časopisov pre deti a mládež národnostných menšín na Slovensku predstaví tvorbu menšín v tejto oblasti, v jazyku menšín aj v slovenčine, obľúbených autorov či príbehy, ktoré pomáhajú uchovávať materinský jazyk a národnú identitu. Deti si budú môcť zahrať jazykové pexeso, kartové jazykové hry či skladať z magnetiek jednoduché vety. Nebudú chýbať rôzne sprievodné podujatia, prezentácie kníh, autorské čítania, workshopy či komorné hudobné vystúpenia. Je komornou „oslavou“ dvoch sviatkov.
Medzinárodného dňa materinského jazyka (22. februára) a Medzinárodného dňa detskej knihy (2. apríla).

Výstavu pripravil kolektív Centra detskej literatúry, čítania a SK IBBY v spolupráci s Knižnicou BIBIANY; technická realizácia – Allan Lučenič a kolektív

Materinským jazykom (iným ako slovenským) hovorí na Slovensku 13 oficiálne uznaných národnostných menšín a vietnamská, ktorá o takéto oficiálne uznanie už dlhší čas usiluje.

Bulharská národnostná menšina                 Česká národnostná menšina                        
Chorvátska národnostná menšina
              Maďarská národnostná menšina               
Moravská národnostná menšina  
               Nemecká národnostná menšina            
Poľská národnostná menšina                     Rómska národnostná menšina                    
Rusínska národnostná menšina                  Ruská národnostná menšina                      
Srbská národnostná menšina
                    Ukrajinská národnostná menšina          
Vietnamská národnostná menšina             Židovská národnostná menšina

Materinský jazyk je viac ako reč, ktorou hovoríme. V ňom sa smejeme, plačeme, v ňom cítime, myslíme. Vyjadrujeme emócie inak, ako v cudzej reči – akosi ľahšie, autentickejšie. Je preto prirodzené, že národnostné menšiny žijúce na Slovensku si svoj materinský jazyk chránia ako vzácnu súčasť svojej identity. Ako dedičstvo predkov, ktoré odovzdávajú ďalšej generácii, deťom. K tomu významnou mierou prispievajú detské knihy a časopisy vydávané v jazykoch etník. Niektoré, počtom väčšie národnostné menšiny, majú na Slovensku aj vlastné vydavateľstvá, iné vydávajú iba časopisy a knižné fondy si budujú z kníh dovezených z materskej krajiny, alebo z ich prekladov do slovenčiny.

Na výstave nájdete obrázkové knižky, povesti, knihy pre mládež, rozprávky či leporelá. A hoci sú písané v rozličných jazykoch, majú veľa spoločného. V každej rozprávke spravodlivosť vždy víťazí, zlo býva potrestané, pravda sa nakoniec ukáže a dobrých sa všade veľa zmestí. Ako do deduškovej stratenej rukavice, do ktorej sa postupne nasťahovali rôzne zvieratká... Malá myš, žabka, zajac, diviak, vlk, líška a vošiel sa aj veľký medveď. Vždy sa nejako potisli a urobili miesto pre ďalšieho príchodzieho. 

Nech je výstava #slovo#jazyk#kniha symbolickou rukavičkou, v ktorej všetci spolu dobre nažívame. 

Galéria

Galéria