Skočiť na hlavný obsah
ONLINE KONFERENCIA CENTRA DETSKEJ LITERATÚRY, ČÍTANIA A SK IBBY

ONLINE KONFERENCIA CENTRA DETSKEJ LITERATÚRY, ČÍTANIA A SK IBBY

Termín konania :

od: 8. 10. 2020

do: 11. 10. 2020

Miesto konania :

online

SLEDUJTE ONLINE - PIATOK 9. 10. o 17:00

Konferencia Krehké spojenia spája dve významné udalosti, ktoré tvoria zároveň jej program:
  1. slávnostné udeľovanie ocenení za Najlepšie a najkrajšie detské knihy roka 2019
  2. konferenciu zameranú na hodnotovú reflexiu detskej literatúry, ktorá vychádza na Slovensku

 

Slávnostné udeľovanie ocenení za Najlepšie a najkrajšie detské knihy roka 2019

Súťaž o Najkrajšie detské knihy vznikla v roku 1990  a o rok neskôr sa pridala súťaž o Najlepšie detské knihy, pričom cieľom bola podpora vydávania výtvarne a literárne hodnotných kníh pre deti a mládež. Organizátormi súťaže sú BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská sekcia IBBY. Výtvarná odborná porota vyberá spomedzi prihlásených kníh pre deti a mládež Najkrajšiu detskú knihu za uplynulé obdobie jari, leta, jesene a zimy ukončeného/predchádzajúceho roka. Toto ocenenie sa udeľuje ilustrátorovi a vydavateľovi. Podobne, literárna odborná porota vyberá Najlepšiu detskú knihu vydanú na Slovensku v predchádzajúcom ročnom období. Ocenenie získavajú autor textu, prekladateľ príp. zostavovateľ a vydavateľ. 
Ocenenia v tomto roku budú zasielané poštou, na konferencii si však budete môcť vypočuť laudácie ocenených kníh. Za výtvarnú porotu prednesie Viera Anoškinová, za literárnu porotu Beata Panáková. Výsledky a zoznam ocenených titulov Najlepších a najkrajších detských kníh roka 2019 si môžete pozrieť tu

 

Konferencia zameraná na hodnotovú reflexiu detskej literatúry, ktorá vychádza na Slovensku

V ďalšej časti konferencie Krehké spojenia vystúpia odborníci zo Slovenska aj zo zahraničia, (Timotea Vráblová, Zoltán Mátyus, Maria Jesus Gil Iglesias a ďalší), ktorí sa budú vo svojich prednáškach zameriavať na:

  • potreby detského čitateľa
  • stimuly a prínosy pre zdravý vývin osobnosti
  • rušivé vplyvy pri vnímaní, porozumení a interpretovaní
  • negatívne javy v detskej literatúre

Kvôli pandemickým opatreniam sa konferencia bude konať online, v piatok, 9. 10. o 17:00 na yutube kanáli BIBIANA - Centrum čítania.