Skočiť na hlavný obsah
OD ZAKLADATEĽA K POKRAČOVATEĽOM

OD ZAKLADATEĽA K POKRAČOVATEĽOM

Termín konania :

23. 10. 2017Čas :

17:30 - 19:30

Miesto konania :

Kino Ponrepo, Praha

BAB uvádza k Mesiacu českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti výberovú kolekciu filmov jubilujúceho tvorcu a pedagóga prof. Rudolfa Urca a predstaviteľov najmladšej generácie Ateliéru animovanej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave spojenú a účasťou tvorcov a diskusiou.

___________________________________________________________________________

Slovenský animovaný film mal šťastie. 

RUDOLF URC  - absolvent dramaturgie na pražskej FAMU (1959), potom pôsobiaci ako režisér, vedúci dramaturg spravodajského filmu a Štúdia krátkych filmov - bol  totiž „odložený“ do animovaného filmu (1971) a séria jeho dokumentov išla pod zámok v neslávnom období normalizácie, kedy na jedno životné obdobie odložil aj on dokumentárny film, ktorému sa venoval od čias štúdií. 
 
Vďaka tomu však slovenský animovaný film získal tvorivú osobnosť, ktorá ju napokon koncepčne viedla, inšpirovala a kliesnila jej cestu. Z neslávneho obdobia sa nakoniec stala zlatá éra slovenskej animácie. Keďže ju viedol človek tvorivej profesie, dokázal odborne predvídať, analyzovať, hľadať témy i nových autorov, režisérov, výtvarníkov, podporiť rozvoj mladých tvorcov. Stál pri všetkých kľúčových osobnostiach slovenskej animácie, je spojený s vývojom nielen filmovej, ale aj  televíznej animovanej  tvorby. Okrem práce dramaturga vytvoril mnohé úspešné animované filmy či seriály. Rovnako je neúnavným autorom dokumentárnych filmov, publicistom, autorom portrétov osobností, ale aj teoreticko-kritických analýz. Autor prvej komplexnej knihy Animovaný film (1980), učebných textov so spoluautorkou Máriou Benešovou Kapitoly z dejín animovaného filmu (1995), monografií slovenských filmárov Traja veteráni za kamerou – Kubal, Kubenko, Kudelka (1998), monografie o Viktorovi Kubalovi (2010) či najnovšej publikácie Neviditeľné dejiny dokumentaristov (2017).
 
Je zakladateľom pevného zázemia animovaného filmu - Katedry animovanej tvorby  na  Vysokej škole múzických umení v Bratislave VŠMU (1993), kde bol dlhoročným pedagógom. Stál aj pri zrode medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava (BAB). Napriek zákrutám dejinných udalostí a náročným podmienkam v uplynulých desaťročiach mal slovenský animovaný film predsa len šťastie – má totiž
dobrú základňu, z ktorej vyrastajú nové generácie filmových tvorcov.
 
K peknému životnému jubileu Rudolfa URCA – režiséra, scenáristu, dramaturga, pedagóga a filmového publicistu (1937) uvádzame dve výberové kolekcie filmov, ktoré sa spájajú do jedného celku  ako cenný prínos zakladateľa a nadväznosť jeho pokračovateľov.
 
Katarína Minichová (BAB)

___________________________________________________________________________

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ