Skočiť na hlavný obsah
Nový výkonný výbor BIB 2023

Nový výkonný výbor BIB 2023

Termín konania :

od: 4. 10. 2023

do: 3. 12. 2023

Miesto konania :

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

V tomto roku sa prihlásilo na Slovenskú nominačnú výstavu na BIB 2023 až 43 ilustrátorov so 61 knihami.

Jednotlivé ilustrácie hodnotí odborná porota v zložení:

 

Barbara Brathová

Vyštudovala kunsthistóriu a estetiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobila ako vedúca oddelenia Bienále ilustrácií Bratislava v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti a neskôr bola vedúcou oddelenia strategických projektov a kurátorkou výstav v Slovenskom národnom divadle.

 Zaoberá sa publikačnou činnosťou v oblasti výtvarného a dramatického umenia, má na svojom konte približne 600 odborných článkov, niekoľké publikácie a mnohé výstavy doma aj v zahraničí. V súčasnosti pôsobí na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky.

Pavel Choma

Grafik, typograf, dizajnér, pedagóg. Na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave študoval úžitkovú grafiku a kreslený film. Po ukončení štúdia pracoval a pracuje v slobodnom povolaní, robil grafické úpravy kníh pre vydavateľstvá, venoval sa plagátovej tvorbe pre rôzne podujatia. Spolu s kolegami Longauerom, Rostokom, Dókom a Mydlom sa zúčastnil na debutových výstavách svojej generácie Plagát a grafický design.

Aktuálne pôsobí aj ako vysokoškolský pedagóg na Katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V roku 2021 získal Národnú cenu za dizajn a viaceré ocenenia v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska.

Beata Jablonská

Odborná pracovníčka na Katedra teórie a dejín umenia Vysokej škole výtvarných umení  v Bratislave, kde vyučuje dejiny výtvarného umenia a vizuálnej kultúry 20. a 21. storočia. Vyštudovala vedu o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Je autorkou monografie Erika Šilleho: Šťastie je na dosah a spolu-kurátorkou výstavy ČS koncept 70 let. V roku 2021 spolukurátorovala výstavy Snívaj !? Sondy do zbierky Art Fondu (GMB, Bratislava) a Experiment, (tranzit, Bratislava). Predovšetkým je ale píšucou a prednášajúcou teoretičkou výtvarného umenia a kurátorkou mnohých výstav súčasného výtvarného umenia.

 

Zuzana Jarošová

Výtvarná publicistka a kritička, scenáristka, režisérka, producentka. Pôsobila ako redaktorka časopisu Literárny týždenník. Autorka scenárov filmových dokumentov o výtvarníkoch realizovaných pre STV.  Scenáristka a režisérka dokumentárnych filmov o BIB.

Ako kurátorka pripravila niekoľko kolektívnych výstav výtvarníkov strednej generácie. V roku 2006 bola menovaná ministrom kultúry SR do funkcie Generálnej komisárky BIB a v roku 2010 do funkcie Predsedníčky Medzinárodného komitétu BIB.

Tomáš Klepoch

Vizuálny umelec, pedagóg, grafik. Vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave u profesorov Roberta Jančoviča a Ivana Csudaia. Magisterské štúdium absolvoval u docenta Pavla Chomu v ateliéri vizuálnej komunikácie. Popri voľnej grafike, predovšetkým linorytu, drevorytu, pracuje na knižných ilustráciách.

Je držiteľom Zlatého jablka BIB 2011 za ilustrácie knihy Rudolfa Slobodu – Ako som sa stal mudrcom. Absolvoval viacero individuálnych i skupinových výstav, je spoluautorom autorskej knihy V znamení Pentódy, ktorá získala ocenenie Nejkrásnejší české knihy roku 2018.

Hana Križanová

Slovenská ilustrátorka. Študovala krajinnú architektúru a sociálny dizajn na Slovensku, v Rakúsku a Nemecku. Od roku 2018 sa venuje knižnej, editoriálovej a produktovej ilustrácií pod pseudonymom Han Donau (Han Illustration). Jej práce boli súčasťou výstav vo viacerých krajinách.

Popri ilustrátorskej tvorbe pôsobila v rokoch 2017 – 2022 v kníhkupeckej oblasti vo Viedni a v Bratislave. Momentálne je vedúcou sekretariátu Bienále ilustrácií Bratislava v BIBIANE.

Zuzana Liptáková

Riaditeľka BIBIANY. Vyštudovala estetiku a francúzštinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Krátko pôsobila v médiách v oblasti kultúry, následne ako dramaturgička, projektová a grantová manažérka v Mestskej knižnici v Bratislave. Venovala sa projektom  najmä v oblasti knižnej kultúry, často s presahom do iných oblastí umenia či kontextov. Jeden z najviditeľnejších projektov bolo fungovanie Letnej čitárne U červeného raka.

V BIBIANE pôsobí na poste riaditeľky od augusta 2022. Jej snahou – víziou je skvalitniť pedagogickú prácu s detskými návštevníkmi, rozvíjať partnerstvá s odbornou verejnosťou, zviditeľniť BIBIANU aj mimo Bratislavy a zveľaďovať významné podujatia ako je BIB, BAB, Najkrajšie knihy Slovenska a iné.

Dávid Marcin

Komiksový výtvarník, ilustrátor a pedagóg. Absolvent Ateliéru voľnej grafiky a ilustrácie Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Podieľal sa na komiksových projektoch (Zlatý Zub, Nežný komiks, Všetky tie svety, krátke komiksy pre časopis Slniečko).

Spolupracoval s klientmi ako sú EJ Publishing, O2 Slovakia, SME či BRak. Je spoluzakladateľom občianskeho združenia Pomimo.

 

Daniela Olejníková

Slovenská ilustrátorka. Absolvovala štúdium grafiky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Ilustrovala takmer dve desiatky kníh pre deti a mládež pre domáce i zahraničné vydavateľstvá. Pracovala na experimentálnych vydaniach kníh V melónovom cukre Richarda Brautigana (2011) a Neviditeľné mestá Itala Calvina (2016). Jej ilustrácie sa objavili v Denníku N a časopisoch Slniečko a Raketa.

Je držiteľkou Plakety BIB 2013 a Zlatého Jablka BIB 2017 a získala niekoľko ocenení v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska a Nejkrásnější české knihy roku. Dlhodobo spolupracuje so združením Čierne diery.

Mária Rojko

Grafická dizajnérka. Študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je autorkou viacerých knižných obálok, bookletov či časopisov (napríklad Zornička a Včielka), stála pri založení Asociácie ilustrátorov – ASIL (v roku 2009) a ASIL Gallery (v roku 2010), spolupracuje so slovenskými hudobnými skupinami, hudobnými aj knižnými vydavateľstvami a filmovými režisérmi a producentami.

V septembri 2014 spolu s Idou Želinskou a Milošom Koptákom otvorili galériu zameranú na knižnú ilustráciu TOTO! je galéria. Žije a tvorí v Bratislave a na Myjavských kopaniciach.

Boris Šima

Animátor, ilustrátor, režisér. Študoval animovaný film v Zlíne (ČR) a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, na katedre animovanej tvorby.

Do jeho filmografie patria filmy Dnes mám prvé randevú (2002), Chyťte ho! (2008) a Hurá na hrad! (2012), 39 týždňov, 6 dní (2017, s J. Kozuch). Spolupracoval na televíznych seriáloch Mimi a Líza a Websterovci.

Timotea Vráblová

Literárna vedkyňa, psychologička a zakladateľka IBBY inštitútu Bratislava. Prednáša detskú literatúru a psychológiu detského diváka na VŠMU v Bratislave. Pripravuje semináre a workshopy tvorivého čítania a písania doma i v zahraničí, pravidelne recenzuje detskú knižnú tvorbu. Je autorkou mnohých projektov. Je autorkou série príručiek Čítanie s porozumením v projekte Analfabeta Negramotná.

Od roku 2010 pôsobí ako prezidentka Slovenskej sekcie Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY) a je zakladateľkou medzinárodného IBBY INŠTITÚTU BRATISLAVA. V terapii sa venuje prioritne deťom a psychologickému poradenstvu v oblasti výchovy.

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ