Skočiť na hlavný obsah
NEBOJÍM SA STRACHU

NEBOJÍM SA STRACHU

Termín konania :

od: 22. 2. 2024

do: 30. 6. 2024

Miesto konania :

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Strach je prirodzený a poznáme ho všetci. Pozrime sa mu však do očí, spoznajme jeho podoby a naučme sa, ako s ním bojovať a ako sa ho nebáť. To všetko ponúka výstava na prvom poschodí v BIBIANE, ktorá má názov Nebojím sa strachu.

Sprievodcom výstavou plnej hier a úloh sú hrdinovia zo 130 kníh z 35 krajín celého sveta z fondu knižnice BIBIANY.

Práve v knižnici BIBIANY sa zrodila aj idea a námet celej výstavy, ktorá k odbornej spolupráci prizvala aj klinickú psychologičku Máriu Tiňovú z poradne mentálneho zdravia pocuvajme.sk, Andreu Tóthovú z občianskeho združenia Kolobeh života a aj internetovú poradňu pre mladých IPčko.sk. Vznikla tak rozsiahla putovná výstava.

Keď sme pred piatimi rokmi brali do rúk knihy z Bienále ilustrácií Bratislava, uvedomili sme si, že neobvykle mnoho z nich reflektuje tému strachu. Potom prišla pandémia a vojna u susedov a to nás presvedčilo o správnosti a dôležitosti takejto výstavy. Často sú to úžasné autorské knihy určené najmenším aj tínedžerom, pri ktorých človeka neraz mrazí,“ približuje niekoľkoročný vývoj a vznik scenáristka výstavy Jana Michalová z knižnice BIBIANY. „Výstavu sme poňali ako miesto, kde deti budú mať možnosť hovoriť o svojich obavách a strachoch, naučia sa ich pomenovať a dostanú aj praktické návody, ako so strachom naložiť. Deti sa tu stávajú spolutvorcami výstavy a bude záležať len na nich, koľko si z výstavy odnesú.“

 

Strach v ľudovej slovesnosti, strach z odlúčenia, zo smrti, tmy, neznámeho či vojny. Spoznávanie strachu, jeho podôb, foriem až k zóne odolnosti. Týmito zákutiami vedie návštevníkov výstava rozdelená do troch miestností. Prechádzať budú miestnosťou rôznych emócií, navštívia stany strachu a nakoniec nájdu pokoj v zóne bezpečia.

Prostredníctvom pátracích úloh si budujú štít odolnosti, ktorý im pomôže strachu čeliť. Na svojej ceste musia poskladať puzzle, kocky, hľadať a pátrať vo výstave, spoznať príbehy a knižných hrdinov či mapu strachu aj odvahy. Zdolávaním jednotlivých aktivít sa štít odolnosti stáva pevnejším. Aký pevný a aký odolný bude, záleží na každom návštevníkovi.

Kolekcia vystavených 130 kníh je výberom z množstva zaujímavých kníh, ktoré má knižnica BIBIANY vo svojich fondoch na tému strachu. Pre návštevníkov sme pripravili širokú škálu žánrov od leporel pre najmenších, cez obrázkové knihy, príbehy, poviedky až po autorské knihy, grafické romány a komiksy, aby si na výstave každý mohol nájsť to svoje. Knihy pochádzajúce z 35 krajín sveta poukazujú na naliehavú a čoraz viac prítomnú tému vo svetovej tvorbe pre deti,“ predstavuje knihy výstavy Hana Ondrejičkova vedúca oddelenia dokumentácie a knižnice BIBIANY. „Na výstave nechýbajú významné tituly zahraničných autorov, ktoré rezonujú v medzinárodnom knižnom dianí a mnohé z nich získali ocenenia na prestížnych fórach. Zastúpené sú samozrejme aj vizuálne silné knihy autorov ocenených na Bienále ilustrácií Bratislava, vrátane laureátov cien najvyšších.

Symbol nekonečna, inšpirovaný útlou ale majstrovskou knižkou El infinito od argentínskeho autora Pabla Bernasconiho, finalistu na Cenu H.Ch. Andersena 2018, sa vinie výstavou ako mentálna niť. Hovorí o tom, že strach nás sprevádza celý život, má nekonečné množstvo podôb a my máme nekonečné možnosti, ako s ním narábať.

 

Neľahkej úlohy výtvarno-priestorové riešenia výstavy o strachu sa nezľakla Zuzu Hudek, scénická a kostýmová výtvarníčka.

Vizuál výstavy vznikol náhodne, ako som si prečítala otvorenú výzvu BIBIANY na výtvarné spracovanie. Mám dve deti a pracujem s mládežou, takže s rôznymi podobami strachu sa stretávam na dennej báze. Hlavnými zdrojmi inšpirácie bolo pre mňa čítanie strašidelných príbehov s baterkou pod perinou alebo v bunkri, tiene, tma, samota a úzkosť.“

 

Výstava je vhodná pre deti rôzneho veku, veď kto nemá a nepozná strach,“ hovorí Zuzana Liptáková, riaditeľka BIBIANY. „Mladšie deti môžu pátrať a budovať štít odolnosti s rodičmi, učiteľmi, starými rodičmi, tínedžeri s kamarátmi či individuálne.“

Na výstave bude z hlasov a myšlienok návštevníkov vznikať aj akási stena trápení, hnevov, strachov.

 

Deti aj dospelí návštevníci môžu napísať, čo ich trápi, hnevá, z čoho majú strach. Vieme, že to chce veľkú odvahu, a preto si každý hlas a odkaz ceníme. Mladí ľudia sa často cítia neviditeľní a nevypočutí, preto vítam, že na výstave vznikol priestor, kde môže ich hlas znieť, “ približuje Zuzana Juráneková, odborná poradkyňa občianskeho združenia IPčko, ktorá na výstavu doplnila informácie o aktuálne stále potrebnejšej forme pomoci.

Výstava o tom, že strachu sa netreba báť, potrvá v BIBIANE do 30. júna 2024. Ide o putovnú výstavu, ktorá sa postupne predstaví vo viacerých slovenským krajoch a mestách.

 

Viac o výstave sa dozviete:

sprievodcavystavou

 

Autori výstavy:

 • námet: Hana Ondrejičková, Jana Michalová, Von Dubravay
 • scenár: Jana Michalová
 • výtvarno-priestorové riešenie: Zuzu Hudek
 • dramaturgia: Von Dubravay
 • realizácia: D&D STUDIO
 • grafika plagátu: Jakub Hauskrecht
 • odborná spolupráca a poďakovanie: Mária Tiňová (pocuvajme.sk), Andrea Tóthová (kolobehzivota.sk), IPčko.sk

 

Bližšie o autoroch výstavy:

 • Zuzu Hudek -scénická a kostýmová výtvarníčka

Vyštudovala scénografiu na Vysokej skole múzických umení v Bratislave. Absolvovala štipendijný pobyt v Krakove a ukončila postgraduálne štúdium scénografie v holandskom Groningene. Pracovala na rôznych tanečných produkciách, spolupracovala s malými, špecifickými skupinami, ako sú divadlá pre ľudí bez domova, hendikepované osoby, mládež a deti. Ako lektorka a spoluautorka divadelných predstavení má Zuzu Hudek dlhodobé skúsenosti s tvorbou pre mládež. Jej kostýmy a scénografie sú často veľmi experimentálne, využívajú netradičné materiály a plnia funkciu samostatného výtvarného objektu. Počas svojej kariéry realizovala aj pár nezávislých autonómnych performancií a inštalácií. Vyučuje výtvarné umenie a dizajn na súkromnej medzinárodnej škole Kings Schools International v Bratislave. Vedie rôzne divadelné a výtvarné workshopy.

 • Hana Ondrejičková – vedúca oddelenia dokumentácie a knižnice BIBIANY

V BIBIANE dlhodobo vedie knižnicu, v ktorej spravuje unikátnu medzinárodnú zbierku detských kníh a pripravuje putovné výstavné projekty z knižných fondov. Je autorkou projektu Digitálna BIBIANA, ktorého výsledkom je digitálny archív inštitúcie a digitálne zbierky ocenených a vystavených diel, odkiaľ pochádza aj väčšina obrazových podkladov použitých vo výstave Nebojím sa strachu.

 • Jana Michalová – odborná pracovníčka oddelenia dokumentácie a knižnice BIBIANY

V BIBIANE aj pripravuje a vedie tvorivé dielne. Zúročuje tak svoje dlhoročné skúsenosti práce s deťmi a mládežou. Spolupracovala s viacerými neziskovými organizáciami (Asociácia náhradných rodín, Návrat, PDCS, Art-Fórum pre literatúru, Betánia), kde pracovala s klientami, ale aj ako lektorka. Vyštudovala knihovedu na FFUK a sociálnu prácu na PFUK.

 • Von Dubravay  - vedúci katedry bábkarskej tvorby Vysokej školy múzických umení, výtvarník, scénograf

S BIBIANOU spolupracoval a spolupracuje na mnohých výstavách, pôsobil tu ako hlavný dramaturg, v súčasnosti ako dramaturg výstav BIBIANY.