NAŠA A SVETOVÁ KLÁRA JARUNKOVÁ

NAŠA A SVETOVÁ KLÁRA JARUNKOVÁ

Termín konania :

od: 29. 7. 2022

do: 11. 9. 2022

Miesto konania :

BIBIANA, galéria Dušana Rolla

Výstava k 100. výročiu narodenia najprekladanejšej slovenskej autorky kníh pre deti a mládež.

Výstava Naša a svetová Klára Jarunková predstavuje návštevníkom osobnosť a literárne dielo našej najúspešnejšej autorky, s výberom prekladov do rôznych jazykov, ako aj ilustrácie k jej knihám od známych slovenských umelcov – Miroslava Cipára, Dušana Kállaya, Kamily Štanclovej a dcéry Daniely Zacharovej. Výstavu dopĺňajú rodinné fotografie, diplomy a ocenenia tvorby Kláry Jarunkovej, ako aj jej osobné predmety, také dôležité k písaniu: nezabudnuteľné okuliare, zápisník a ceruzka.

Naša

Prozaička, publicistka a najprekladanejšia slovenská autorka literatúry pre deti a mládež. Narodila sa 28. apríla 1922 v Červenej Skale na Horehroní. Pracovala ako učiteľka v Korytárkach, na bratislavskom magistráte, v Československom rozhlase a 30 rokov ako redaktorka humoristického časopisu Roháč. S manželom Tichomírom vychovali dcéru, akademickú maliarku Danu Zacharovú, ktorá mnohé mamine knihy ilustrovala. Spisovateľka zomrela 11. júla 2005 v Bratislave. V rodnom dome v Červenej Skale sprístupnili jej pamätnú izbu.

Klára Jarunková debutovala v roku 1960 knižkou Hrdinský zápisník. Využívala v ňom (a aj v ďalších knihách) rozprávanie v prvej osobe, čo bolo v tom čase v literatúre pre deti a mládež novátorské. Jej príbehy, hoci nie vždy idylicky šťastné, sú plné jemného humoru, láskavosti a nechýba im optimizmus. Autorka nemoralizuje, umožňuje detskému hrdinovi byť sebou samým a cez detské vnímanie vykresľuje život aj svet dospelých so všetkými jeho kladnými i zápornými stránkami. Napísala 22 kníh. Za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry získala Pribinov kríž 1. triedy a Rad Ľudovíta Štúra 1. triedy, Cenu Fraňa Kráľa za tvorbu pre deti a mládež a Plaketu Ľudmily Podjavorinskej za šírenie slovenskej literatúry pre deti a mládež v zahraničí.

Svetová

Na knihách Kláry Jarunkovej odrastali celé generácie detí nielen u nás, ale aj v zahraničí. Jej diela vyšli v 32 jazykoch v Európe i vo svete, spolu v 216 vydaniach. Okrem svetových jazykov boli preložené napríklad aj do japončiny, faerčiny, kirgizštiny, tadžičtiny, dánčiny, fínčiny a turečtiny.

Romány Jediná a Brat mlčanlivého Vlka sa vďaka početným prekladom stali súčasťou zlatého fondu svetovej literatúry pre deti a mládež. Jediná bola bestsellerom v USA, vyšla aj vo Veľkej Británii a v Austrálii. Jarunková je nositeľkou národnej nemeckej Deutscher Jugendbuch a talianskej Premio nazionale Italiano Bancarellino. Získala európsku cenu Premio Europeo Citta di Caorla a bola zapísaná na medzinárodnú Čestnú listinu Ceny H. Ch. Andersena. Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska ju navrhla na udelenie Nobelovej ceny za literatúru; Československá sekcia IBBY na Cenu H. CH. Andersena.

 

Výstavu pripravili: BIBIANA, Centrum detskej literatúry, čítania a SK IBBY v spolupráci s Mestskou knižnicou mesta Piešťany.

Námet a dramaturgia: Eva Cíferská

Technická realizácia:  Allan Lučenič

Galéria

Galéria