Skočiť na hlavný obsah
Najkrajšie knihy Slovenska 2022

Najkrajšie knihy Slovenska 2022

Termín konania :

od: 28. 4. 2023

do: 11. 6. 2023

Miesto konania :

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Každá kniha musí upútať svojho čitateľa nielen obsahom, ale aj spracovaním. Príťažlivou grafikou, zaujímavou typografiou, peknou ilustráciou, pozoruhodnou väzbou či formátom... BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti každoročne oceňuje najkrajšie knihy, ktoré boli vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku na Slovensku, alebo sa na nich väčšinovo podieľali slovenskí autori (v prípade koprodukcie so zahraničím). 

V tomto roku sa konal 31. ročník súťaže, do ktorej sa prihlásilo 169 kníh. Všetky súťažné a ocenené tituly si môžete pozrieť na výstave Najkrajšie knihy Slovenska 2022, ktorá je prístupná v Galérii Dušana Rolla v BIBIANE od 28. apríla do 11. júna. 

Komisárká výstavy: E. Cíferská

Výtvarno-priestorové riešenie: V. Král.

Viac o súťaži Najkrajšie knihy Slovenska nájdete TU

Zoznam ocenených kníh 

Tlačová správa

 

Novinkou tohto ročníka bola odborná diskusia „NKS 2022 – Prečo práve tieto?“ s členmi poroty o uplynulom ročníku súťaže. Hovorilo sa o kvalite knižného dizajnu a kritériách výberu 20 víťazných knižných titulov. Na diskusii sa zúčastnili: doc. Mgr. art. Ľuboslav Paľo, ArtD., vedúci Ateliéru ilustrácie a grafiky na Katedre grafiky a iných médií VŠVU, dipl. Ing. Hana Križanová, MA, vedúca sekretariátu Bienále ilustrácií Bratislava v BIBIANE a grafický dizajnér Mgr. art. Martin Mistrík, ktorí sa na výbere víťazov podieľali. Diskusiu moderoval Boris Meluš.

Celú diskusiu čoskoro zverejníme. Zatiaľ si vypočujte zostrih tohto najzaujímavejšieho.

Vypočujte si rozhovor s držiteľom Ceny Slovenskej národnej knižnice za študentskú prácu - Dávidom Pogranom.

  

 

Pozrite si aj fotografie z odovzdávania cien a otvorenia výstavy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galéria