Skočiť na hlavný obsah
MLADÁ SLOVENSKÁ ANIMÁCIA - 25 rokov Ateliéru animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave

MLADÁ SLOVENSKÁ ANIMÁCIA - 25 rokov Ateliéru animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave

Termín konania :

od: 4. 10. 2018

do: 24. 10. 2018

Miesto konania :

Univerzitná knižnica, foyer, Michalská 1, Bratislava a Kalab, Krajanské centrum a Galéria, Zámocká 5, Bratislava

Reprezentatívna výstava v dvoch výstavných priestoroch ukáže prierez vývojom absolventov Ateliéru animovanej tvorby vo výtvarných návrhoch a scénach k animovaným filmom.
Vernisáž: Krajanské centrum Kalab 11. 10. 2018 o 17.00 hod.
 
ATELIÉR ANIMOVANEJ TVORBY
 
Pred dvadsiatimi piatimi rokmi vznikol na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave Ateliér animovanej tvorby ako základňa vzdelávajúca mladých ľudí v tvorivých profesiách animovaného filmu ako animátor, režisér, výtvarník atď. Vytvoril sa fundament pre tvorivé rozmýšľanie a spoločné hľadanie. Skúsení profesionáli a mladí nadšenci si vzájomne odovzdávali energiu.  Prvé úspešné diela sa stali vizitkou nového ateliéru i celej Alma mater. 
Plynie z toho jednoduché poznanie: Prvý je talent. Potom súhra dobrých predsavzatí. A konečne obetavosť pre spoločný záujem. Až tak sa zrodia úprimné, zaujímavé, príťažlivé animované filmy.
Už naši prví absolventi sa okamžite "uchytili". Prinášali prvé pochvaly, diplomy a trofeje z domácich i zahraničných prehliadok a festivalov. 
Veľkým víťazstvom našich absolventov je návrat večerníčkovej tvorby slovenskej proveniencie do vysielania RTVS, ktorá sa stretla s pozitívnym ohlasom u divákov, keďže slovenský animovaný film nemá dnešný divák možnosť, až na vzácne výnimky, vidieť v kine. Ale pozitívnych ohlasov máme oveľa viac. Naši študenti a absolventi každoročne získavajú množstvo ocenení na domácich a zahraničných filmových podujatiach. Pozitívne je aj uplatnenie našich absolventov, ktorých Ateliér animovanej tvorby za štvrťstoročie svojej existenicie odchoval viac než osem desiatok. Niektorí z nich vyrábajú autorské animované filmy, iní filmy alebo seriály ako producenti, ďalší sa zasa úspešne venujú ilustrácii kníh, výtvarno-priestorovému riešeniu interaktívnych výstav pre deti, práci v reklame, alebo navrhovaniu virtuálneho prostredia počítačových hier, či dizajnu webových stránok. A zopár ich zostalo aj na škole a spolu s nami formujú ďalšie generácie animátorov, aby okrem vynikajúcich vlastných diel mohli ovplyvniť aj hľadačské tvorivé snaženia nasledovníkov.
Ateliér je ako oživená postavička – stále sa pretvára, vylepšuje, hľadá nové cestya každý jeden študent a pedagóg na ňom zanecháva svoju stopu. Ateliér žije spolu s nami a spolu s nami sa i mení.
 
doc. PhDr. Eva Gubčová ArtD. vedúca Ateliéru animovanej tvorby
 

 

Galéria

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ