Skočiť na hlavný obsah
MEDZINÁRODNÁ POROTA BIB 2019

MEDZINÁRODNÁ POROTA BIB 2019

Termín konania :

od: 23. 10. 2019

do: 25. 10. 2019

 

 

 

 

 

 

 

Ali Boozari, Irán

Pôsobí ako asistent na Katedre grafického dizajnu a ilustrácie Univerzity umení v Teheráne. Publikoval viacero článkov v oblasti knižnej ilustrácie v Iráne. Pracuje aj ako ilustrátor. Jeho ilustrácie boli zverejnené vo viacerých krajinách a získal za ne viacero ocenení. Bol kurátorom viacerých výstav venovaných ilustrácii v rôznych krajinách. Aktívne sa zúčastnil viacerých kongresov zameraných na umenie a literatúru pre deti. Bol aj členom medzinárodných porôt v súťažiach zameraných na ilustračnú tvorbu pre deti.

 

 

 

 

 

 

 

Desdemona McCannon, Veľká Británia

Po ukončení štúdia v roku 1991 mala dynamickú a profesionálnu kariéru ako ilustrátorka, spisovateľka, kurátorka a pedagogička. V súčasnosti pracuje ako ilustrátorka, grafička, vydavateľka, redaktorka, kurátorka, spisovateľka a učiteľka vo viacerých neformálnych vzdelávacích inštitúciách.

Graça Lima, Brazília

Získala titul PhD. v odbore výtvarných umení na Fakulte výtvarných umení Spolkovej univerzity v Riu de Janeiro, kde je v súčasnosti profesorkou. Ako teoretička a výskumníčka v oblasti detskej knižnej ilustrácie prednáša a organizuje workshopy v Brazílii aj v zahraničí. Ilustrovala viac ako sto kníh, z ktorých dvanásť bolo autorských. Za svoju ilustračnú tvorbu získala ocenenia v Brazílii aj v ďalších krajinách.

 

Akoss Ofori-Mensah, Ghana

Vyštudovala angličtinu na univerzite v Ghane. Od roku 1976 pracuje v oblasti vydávania kníh. Od roku 1993 má vlastné vydavateľstvo, ktoré sa venuje produkcii kníh pre deti a mládež. Pracovala v Asociácii ghanských vydavateľov a v rokoch 2003 až 2005 bola jej predsedníčkou ako jediná žena. Aktívne pracuje v IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu) a od roku 2016 je v jej exekutíve.

Nor Emila Mohd Yusof, Malajzia

Emila je malajzijská ilustrátorka, autorka a umelkyňa. V súčasnosti je viceprezidentkou Združenia detských obrazových kníh v Malajzii. Zúčastnila sa na výstavách detských ilustrácií, a to tak lokálne, ako aj medzinárodne. Emila tiež spolupracovala s korporátnymi klientmi ako Malaysia Airlines, Faber-Castell, Staedtler, Lufthansa a KLM. Ilustrovala viac ako päťdesiat kníh, z ktorých niektoré boli publikované  vo viacerých krajinách a získali ocenenia.

Aleksejs Naumovs, Lotyšsko

Je profesorom na Lotyšskej akadémii umení a od roku 2007 je jej rektorom. Pôsobí v lotyšskej kultúrnej oblasti, je členom mnohých súťažných porôt a kurátorom viacerých výstav doma i v zahraničí. Napísal množstvo teoretických prác. Zároveň je maliarom a ilustrátorom. Za svoju ilustračnú tvorbu získal viaceré ocenenia, okrem iného aj zápis na čestnú listinu IBBY.

Igor Olejnikov, Rusko

Po štúdiu pracoval tri roky ako inžinier na Ústave chemického inžinierstva. Následne začal pracovať v štúdiu animácie „Sojuzfilm“ najprv ako asistent a neskôr ako umelecký riaditeľ. Od roku 1986 pracoval pre moskovské knižné a časopisecké vydavateľstvá. Od roku 2008 už nepracuje v oblasti animovanej tvorby, ale venuje sa len ilustračnej tvorbe. Za svoju tvorbu získal množstvo ocenení. Dosiaľ poslednou významnou cenou bola Cena H. Ch. Andersena za ilustračnú tvorbu , ktorá mu bola udelená v roku 2018.

Daniela Olejníková, Slovensko

Vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Patrí k najvýraznejším osobnostiam súčasnej slovenskej knižnej ilustrácie. Študovala na oddelení grafiky a iných médií, preto je v jej tvorbe zrejmá skúsenosť s tradičnými výtvarnými technikami, ako je linoryt a sieťotlač. Tieto kombinuje s digitálnymi technikami, kde využíva všetky efekty, ktoré jej toto médium poskytuje. Svojím prístupom prepojenia grafického dizajnu a ilustrácie láme tradičný spôsob ilustrovania. Za svoju tvorbu získala viacero ocenení – napríklad aj Zlaté jablko BIB 2017. Okrem ilustrácií sa venuje aj voľnej grafickej tvorbe.

Tatjana Pregl Kobe, Slovinsko

Vyštudovala komparatívnu literatúru a dejiny umenia na v Ľubľane. Je historičkou umenia, kritičkou, publicistkou, esejistkou, prekladateľkou, poetkou a autorkou. Bola kurátorkou viacerých medzinárodných výstav detského umenia. Spolupracuje s viacerými galériami. Je členkou Slovinskej asociácie spisovateľov.

Yuval Saar, Izrael

Yuval Saar je kurátor, dizajnér, podnikateľ, lektor, manažér a novinár. V roku 2014 založil Tel Aviv Ilustračný týždeň a odvtedy pôsobil ako jeho hlavný kurátor a umelecký riaditeľ. Je kurátorom množstva výstav vo viacerých múzeách a galériách, ako je napríklad Múzeum dizajnu (Holon), Múzeum islamského umenia (Jeruzalem), Múzeum Eretz Izraela (Tel Aviv), Dom umelcov (Tel Aviv), Dom Hansena (Jeruzalem), Periscope Gallery (Tel Aviv). Je šéfredaktorom a zakladateľom časopisu on-line dizajnu a umenia Portfólio.

Zhigeng Wang, Čína

Je knihovník v Národnej knižnici Číny (NLC), riaditeľ NLC Detskej knižnice, člen Rady čínskej spoločnosti pre detskú literatúru, člen predstavenstva Čínskej knižničnej spoločnosti, koordinátor Asociácie knižničných služieb Deti a mladí dospelí. Desať rokov sa venoval poradenstvu a popularizácii knižničných služieb pre deti a mládež, zapájal sa do výskumu a komentárov k obrázkovým knihám pre deti. Je prekladateľom mnohých kníh pre deti z japončiny a angličtiny. Je kurátorom výstav kníh pre deti a porotcom vo viacerých komisiách hodnotiacich knihy pre deti a mládež.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ