Skočiť na hlavný obsah
Medzinárodná porota BAB 2018

Medzinárodná porota BAB 2018

Termín konania :

od: 8. 10. 2018

do: 12. 10. 2018

Zuzana Alnerová
UNICEF, Slovensko

Dlhoročná pracovníčka, neskôr členka Predsedníctva UNICEF Slovensko. Počas svojej kariéry sa zaoberala právami detí - zásadne sa podieľala na osvetových kampaniach a na prijatí príslušnej legislatívy, vrátane aplikačnej praxe. Profesiou žurnalistka, dlhodobo tiež sleduje vplyv médií na deti a opakovane iniciovala medziodborové diskusie na túto tému. 

Celoživotný záujem o svet detí a jeho zobrazovanie v umeleckej tvorbe ju kvalifikoval do porôt prehliadok detského ochotníckeho divadla, medzi hodnotiteľov dramatickej rozhlasovej tvorby pre deti a opakovane tiež do medzinárodnej poroty festivalu Bienále animácie Bratislava.

 

 
Rita Domonyi  
Maďarsko

Rita Domonyi je scenáristka, dramaturgička a spisovateľka, venuje sa predovšetkým animovaným projektom. Bola vedúcou oddelenia vývoja v známom štúdiu animovaných filmov Varga.

Desať rokov vyučuje na Univerzite umení Moholyi-Nagya (MOME) a pedagogicky vedie svojich študentov pri tvorbe absolventských filmov. Napísala dve úspešné knihy pre deti a v roku 2018 získala maďarskú štátnu Cenu Bélu Balázsa, ktoré sa udeľuje filmovým tvorcom.

 

 

Peter Glocko
Literárny fond, Slovensko

Spisovateľ, autor literatúry pre deti a mládež, scenárista, prekladateľ, redaktor.

Peter Glocko je predovšetkým autorom viac ako dvadsiatich titulov pre deti a mládež, z ktorých niektoré boli preložené aj do cudzích jazykov. Sú to diela pre najmenších čitateľov – leporelá, úpravy ľudových rozprávok (Šťastenko a Čierny pán, Vodníkove zlaté kačky), moderné rozprávky (Ako kominárik svetom putoval), až po čítanie pre dospievajúcu mládež (Ja sa prázdnin nebojím), v ktorom sa usiluje nielen o slang súčasnej mládeže, ale aj o poznávacie prvky z rôznych odvetví.

Návšteva H. CH. Andersena v Bratislave ho podnietila k napísaniu prózy Prešporské čary pána Christiana. Veľký úspech mu priniesli aj dobrodružno-historické romány Ruže pre Jula Verna  a Tomáš a lúpežní rytieri, v ktorých využíva aj prvky sci-fi.

Je úspešným autorom scenárov pätnástich filmových a televíznych seriálov, hraných a animovaných diel pre deti a mládež.

Do poroty BAB ho delegoval Literárny fond, ktorý na festivale udeľuje svoju prémiu.

 

Sayoko Kinoshita
Japonsko

Sayoto Kinoshita je režisérkou a producentkou animovaných filmov a so svojím partnerom Renzom Kinoshitom sa venuje tvorbe nezávislých dokumentárnych krátkych animovaných filmov. Ich tvorba získala už množstvo ocenení na rôznych medzinárodných festivaloch.

Od šesťdesiatych rokov sa aktívne venuje rozvoju umenia animácie v rámci vzdelávania, výskumu a propagácie. Spolu s Renzom založila v roku 1985 ázijskú medzinárodnú festivalovú súťaž Hirošima, ktorá bola akceptovaná asociáciou animovaného filmu ASIFA a odvtedy pôsobí aj ako  riaditeľka festivalu.

Práve sa úspešne ukončil 17. ročník festivalu v Hirošime (august 2018) a jeho ďalší ročník sa uskutoční v auguste 2020.

Sayoko pôsobila ako prezidentka Medzinárodnej asociácie animovaných filmov ASIFA v rokoch 2006 až 2009 a momentálne je jej viceprezidentkou. Je tiež prezidentkou japonskej sekcie ASIFA, poradkyňou Japonskej spoločnosti štúdií animovaných filmov, profesorkou na Umeleckej univerzite v Osake, členkou predsedníctva Univerzity umenia a dizajnu Joshibi, prezidentkou Medzinárodnej knižnice animácie a riaditeľkou štúdia Lotus. 

 

Tatiana Poliektova
Rusko

Tatiana Poliektova sa narodila v Petrohrade v Rusku a už od detstva rada kreslila. Vyštudovala animáciu a počítačovú grafiku na Filmovej a televíznej univerzite. Spolu so svojou sestrou Olgou začali pracovať ako režisérska a animátorská dvojica.

Počas rokov spoločnej spolupráce nakrútili i niekoľko krátkych animovaných filmov (Paradajkový príbeh, Inšpirácia, Hluk, Zebra, Mimo kina), ktoré boli uvedené  na viac ako 200 svetových festivaloch a získali viac ako 50 cien.

Boli členkami poroty na rôznych filmových festivaloch: Medzinárodný filmový festival Lucania (Pisticci, Taliansko), Filmový festival Kinolikbez (Rusko), Medzinárodný festival filmov pre mladého diváka Ale Kino (Poľsko). Viedli niekoľko workshopov animácie v Rusku, Nemecku, Taliansku, Číne a Spojených arabských emirátoch.

S podporou Ministerstva kultúry Ruskej federácie nakrútili v roku 2015 film Môj dedko bol čerešňa, ktorý bol ocenený na najväčšom filmovom festivale pre deti  Giffoni v Taliansku ako aj na filmovom festivale v New Yorku. Tento film vyhral viac ako 50 ocenení na viac ako 170 festivaloch a bol  nominovaný na Oscara. Dostal sa do výberu najlepších krátkych animovaných filmov.

V súčasnosti  pracuje ako súrodenecké duo na novom filme Plavec, ktorý vzniká  v koprodukcii s Francúzskom a Nemeckom.

 

 

 

 

 

 

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ