Skočiť na hlavný obsah
MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA

MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA

Termín konania :

od: 20. 11. 2019

do: 21. 11. 2019Čas :

9:00 - 16:00

Miesto konania :

Univerzitná knižnica v Bratislave, Ventúrska 11

Vitajte v knižnom laboratóriu! 

Medzinárodná konferencia je venovaná Izbe čítania - novému umeleckému multižánrovému formátu, ktorý je zameraný na podnecovanie a rozvíjanie „hĺbavého čítania“ u detí. Izba čítania je interaktívnym vizuálne stvárneným výtvarno-scénickým priestorom inšpirovaný čítaním a inšpirujúci k čítaniu. V Centre detskej literatúry, čítania a Slovenskej sekcie IBBY, ktoré sídli v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti doteraz vzniklo päť realizácií takýchto izieb. Návštevníci Izby čítania sa stávajú účastníkmi tvorivého, facilitovaného procesu. Aký má význam scénicko-výtvarný priestor pre rozvíjanie reflexie, fantázie a tvorivosti pri čítaní? Aký význam má z hľadiska psychosociálnych potrieb súčasných detí? 

20.11. 2019 –  voľný vstup na prezentácie IZBY ČÍTANIA v BIBIANE o 10:00 a o 11:15

21.11. 2019 - medzinárodná konferencia v Univerzitnej knižnici na Ventúrskej 11 od 9:00 do 16:00 hod.

PROGRAM KONFERENCIE
  • Príbeh Knižného laboratória (T. Vráblová, SR)
  • Blízkosť čítaného divadla (M. Klíma, CZ)
  • Rečou divadla je literatúra: Špecifiká práce s literárnou predlohou pri tvorbe divadelnej inscenácie s deťmi (M. Jindra, CZ)
  • Kniha Dierožrút ako scénické laboratórium. Čo sa skrýva za čiernou dierou? (M. Bačová, SR) Krajiny vzniku a zániku (T. Vráblová, SR)
  • Záhada hradného pokladu. Labyrint medzi scénickým priestorom a výtvarnou inštaláciou (J. Dubovská, SR) Ako sa nestratiť v tmavých chodbách (T.Vráblová, SR)
  • Pozor, nálezisko príbehov! Keď hľadanie je cestou i cieľom (Z. Mátyus, SR) Medzi „mapou naratívu“ a „archeológiou príbehu“ (T.Vráblová, SR)
  • Ukradnuté mená. Ilustrovaná reportáž o šikane (Josep Antoni Tàssies, Španielsko) Postava bez tváre – tvár bez postavy (T. Vráblová, SR)
  • Zachráň neznámeho tvora. Bábkové divadlo a rozprávka ako priestor pre symbolické a metaforické vyjadrenie (Z. Vojtíšková, CZ) Výzva a zároveň bezpečný priestor v tvorbe pre špecifické skupiny (J. Pospíšilová, CZ) Poza oponu postavy (Timotea Vráblová, SR)