Skočiť na hlavný obsah
LABORATÓRIUM FARIEB

LABORATÓRIUM FARIEB

Termín konania :

od: 25. 1. 2024

do: 15. 9. 2024

Miesto konania :

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Výstava je vhodná pre deti od 5 rokov. Cez víkendy je vstup na výstavu každú polhodinu s lektorom.

Obklopujú nás, sú všade okolo, tvoria náš svet. Farby. BIBIANA otvára vo štvrtok 25. januára interaktívnu výstavu venovanú tomuto fenoménu. Na druhom poschodí Medzinárodného domu umenia pre deti vznikne Laboratórium farieb.

Jednotlivé miestnosti BIBIANY zmenia základné farby – žltá, červená, modrá. Nadchnú aj poučia zároveň. Priblížia symboliku, delenie farieb, pravidlá, hry kontrastov, fyzikálne zákony, objavy.

Žltá ako farba slnka a šťastia nám dodá energiu, teplo, červená zrýchli tep, vystresuje aj rozhýbe zároveň, modrá upokojí, ochladí, prenesie k vode, k moru.

Scenáristkou výstavy je Katarína Kosánová a autorom výtvarno-priestorového riešenia Laboratória farieb scénický a kostýmový výtvarník Tomáš Ciller.

K výstave Laboratórium farieb pripravil medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA aj sprievodné programy s lektorom a workshopy pre verejnosť, školy a organizované skupiny.

Návštevníci sa môžu tešiť na tvorivé workshopy Čiernobiely svet, Čiernobiely svet – kresba naslepo, Mimikry, Alchýmia farieb, Svet farebných fólií, workshop tieňového divadla Farebná krajina alebo špeciálne workshopy ako Kryštálikový polarizačný kaleidoskop. Pre najmenších je určený program Ako vonia a chutí dúha alebo pravidelný cyklus v knižnici s novými knihami, vo februári na motívy knihy Petra Horáčka a Hervé Tullet.

 

Všetky workshopy pre školy a organizované skupiny je nutné rezervovať mailom na realizacia@bibiana.sk alebo telefonicky počas pracovných dní v čase od 9:00 do 14:00 na číslo 02/20 467 223.

Výstava na druhom poschodí BIBIANY, ktorá „hrá“ všetkými farbami, sa bude dať navštíviť a zažiť do 15. septembra 2024.

 

Autori výstavy:

scenár: Katarína Kosánová

výtvarno-priestorové riešenie: Tomáš Ciller

dramaturgia: Martin Dubravay

odborná spolupráca: Martina Pavlikánová

grafika plagátu: Jakub Hauskrecht

realizácia: Destin

 

WORKSHOPY K VÝSTAVE LABORATÓRIUM FARIEB

Pre školy a organizované skupiny utorok až piatok od 09:00 len na základe rezervácie - mail: realizacia@bibiana.sk, tel.: 02/20 467 223  počas pracovných dní v čase od 9:00 do 14:00.

Čiernobiely svet

čIERNOBIELY SVET – KRESBA NASLEPO

Mimikry

FAREBNÁ KRAJINA

 

 

FAREBNÁ KRAJINA

Viete si predstaviť, že by ste sa ocitli v krajine, kde má všetko rovnakú farbu? Nemusíte si to len predstavovať, príďte to zažiť! Počas divadelného workshopu vás prevedieme krajinou štyroch farieb, v ktorých je možné naozaj čokoľvek. Nazrieme do sveta tieňového bábkového divadla a spoločne preskúmame jeho možnosti. Popustíme uzdu fantázii a predstavivosti, ocitneme sa na miestach, o ktorých sa nám dosiaľ ani nesnívalo.

Vedie: P. Stehelová, V. Trokšiarová, N. Kozáková

(Pre žiakov 1. a 2. stupňa ZŠ, 6 - 14 rokov)

 

ČIERNOBIELY SVET

Ako by vyzeral svet bez farieb? Svet iba v bielej a čiernej? Skúsime si nakresliť svet okolo nás iba čiernou a bielou na základe inšpirácie tvorbou Victora Vasarelyho a Sama Coxa, známeho ako Mr. Doodle. Zámerom je experimentovať s rôznymi líniami, tvarmi, štruktúrami a vytvoriť vlastný „iluzívny“ čiernobiely svet.

Vedie – A. Frajková, N. Kozáková, M. Pavlikánová

(Pre žiakov 1. a 2. stupňa ZŠ, 6 – 14 rokov)

 

ČIERNOBIELY SVET – KRESBA NASLEPO

Ako by vyzeral svet bez farieb? Svet iba v bielej a čiernej? Skúsime si to špecificky pomocou techniky kreslenia poslepiačky, ktorá deťom poskytuje jedinečnú príležitosť vyjadriť svoje spomienky. Táto metóda podporuje kreativitu a emočný prejav, pričom odstraňuje vizuálny aspekt a umožňuje deťom vyjadriť svoje pocity a zážitky hmatom.

Vedie – A. Frajková, N. Kozáková, M. Pavlikánová

(Pre žiakov 1. a 2. stupňa ZŠ, 9 – 14 rokov)

 

MIMIKRY

Sú farby v živote dôležité? Vieme sa pomocou farieb maskovať a schovať? Spoločne odhalíme zaujímavý svet farieb a ich význam v prírode, kde sa niektoré bytosti maskujú a schovávajú pomocou farieb, čo sa nazýva mimikry. Naučíme sa, ako niektoré zvieratá používajú farby na prežitie a objavíme, prečo sú mimikry pre nich také dôležité.

Vedie – A. Frajková, A. Balogh, M. Pavlikánová

(Pre deti MŠ, žiakov 1. a 2. stupňa ZŠ, 5 – 12 rokov)

 

Bližšie o autoroch výstavy:

Katarína Kosánová – výtvarná a galerijná pedagogička, autorka.

Vyštudovala Učiteľstvo pre prvý stupeň na PdFUK v Bratislave a Pedagogiku výtvarného umenia PdFTU v Trnave. Obhájila rigoróznu prácu na tému Interpretácia umenia prostredníctvom interaktívnych projektov na PdFMB v Banskej Bystrici. Bola lektorkou Arts and Crafts v detskom letnom tábore v USA. Pracovala ako galerijná pedagogička v Múzeu dizajnu a v galérii Nedbalka, v súčasnosti v Slovenskej národnej galérii a Galérii mesta Bratislavy. Je autorkou tvorivých workshopov a vedie besedy v Mestskej knižnici mesta Piešťany a v Račianskej knižnici. Organizuje výtvarné kurzy pre deti Maľovanie je čarovanie a Umenie je hra. Ako dramaturgička pôsobila päť rokov v BIBIBANE, kde pripravila niekoľko interaktívnych výstav a programov a v spolupráci stále pokračuje. Je autorkou kníh Ako maliari vidia svet, Ako umelci vidia svet, ktoré boli ocenené, napísala publikáciu Nie je anjel ako anjel a pripravuje knihu Deti v umení.

 

Tomáš Ciller – scénický a kostýmový výtvarník.

Absolvoval odbor scénografie na Vysokej škole múzických umení. Spolupracuje s národnými divadlami v Bratislave, Brne, Prahe a v Ľubľane a s mnohými inými.

Opera Prodaná nevěsta v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde realizoval scénu a kostýmy, získala ocenenie Opera roka 2002. V sezóne 2003/2004 dostal Cenu Dosky za Najlepšiu scénografiu sezóny za scénu k inscenácii hry R. Schimmelpfenniga Arabská noc (Činohra SND) a Nomináciu Dosky za Najlepšiu scénografiu sezóny 2006/2007 za scénu k inscenácii hry F. Schillera Úklady a láska (Činohra SND).

Venuje sa aj autorskej divadelnej tvorbe, výtvarnej tvorbe a grafickému dizajnu. Realizoval vlastný projekt Alenka 001 v divadle Polárka v Brne, réžiu a scénu v autorskej rozprávke Červená čiapočka (podľa líšky) v Divadle Aréna.