Skočiť na hlavný obsah
Knižné hody 2019

Knižné hody 2019

Termín konania :

15. 6. 2019Čas :

15:00 - 19:00

Miesto konania :

Hviezdoslavovo námestie

Už 8. ročník open air festivalu Knižné hody, ktorý v spolupráci s MČ Staré Mesto organizuje BIBIANA – Centrum detskej literatúry, čítania a SK IBBY,  budú môcť Bratislavčania ale aj návštevníci mesta a milovníci detskej literatúry navštíviť 15. júna na Hviezdoslavovom námestí. O 15:00 hodine sa na hlavnom pódiu za sochou P. O. Hviezdoslava a v stánkoch po stranách námestia začne jediný nekomerčný festival svojho druhu na Slovensku. Jeho zámerom je podnietiť záujem najmä detí, ale aj celých rodín o čítanie s využívaním rôznych foriem umenia, ktoré majú potenciál ukázať, že tráviť čas pri čítaní je možné oveľa kreatívnejším spôsobom, než na aký sme zvyknutí.

Program festivalu

Každý rok sa nesie v znamení nejakého sloganu, ktorý zároveň udáva aj tému Knižných hodov. Motto pre tento ročník sme vybrali z knižky Michaela Endeho Dievčatko Momo a stratený čas, kde sa rozvíja príbeh mestečka, do ktorého prichádzajú agenti Sporiteľne času. Títo siví páni navštevujú obyvateľov, mimochodom dovtedy farebného mestečka, a vypracúvajú im individuálne plány, ako by mohli ušetriť svoj vzácny čas – neoddychovať, nevenovať sa rodine, priateľom, zrýchliť prácu... Navyše - lákajú budúcich klientov na možnosť získať výhodné úroky, ak si svoj ušetrený čas dostatočne dlhé obdobie nechajú v Sporiteľni času a nevyberú si ho. Je v tom kus symboliky dýchavičného životného rytmu, ktorý sa týka reálne aj dnešnej doby, a preto sme vybrali pre tohtoročnú tému motto z tejto knižky – Lebo čas je život. A život býva v srdci.

Program sa sústreďuje na pódium (kreatívne vystúpenia spisovateľov, ilustrátorov, bábkohercov, odborníkov z rôznych odborov, napr. archeológov, historikov,... scénické čítania z knižiek, hudba, kreatívne literárne súťaže a vystúpenia...) a do stánkov na námestí, kde sa konajú tvorivé aktivity, súťaže a workshopy pre deti a celé rodiny, ktoré pripravujú spolupracujúce knižnice, vydavateľstvá a občianske združenia, ktoré sa venujú čítaniu detí. Cieľom podujatia je podnecovať záujem detí o čítanie a kultivované čítanie cez rôzne workshopy v stánkoch a poukazovať na širšie bohatstvo a hodnoty, ktoré je z kníh možné získať cez program na pódiu. 

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ