Skočiť na hlavný obsah
KEĎ SA ČÍTA RUKAMI - marec v knižnici BIBIANY

KEĎ SA ČÍTA RUKAMI - marec v knižnici BIBIANY

Termín konania :

od: 18. 3. 2021

do: 25. 3. 2021

Miesto konania :

Doma

Zatvorme oči a skúsme si predstaviť, aké je to nevidieť. Nevedieť sa orientovať, čítať, cestovať. Byť odkázaný na technické pomôcky a pomoc iných. Pre nevidiacich a slabozrakých sú prvou cestou k spoznávaniu literatúry zvukové nahrávky literárnych diel nahovorené hercami. Ozajstný zážitok z čítania ale prinášajú knihy v Braillovom písme, kde čitateľ pomocou hmatu „číta“ reliéfny text.

Že takáto kniha môže byť aj malým umeleckým dielom, sa môžeme presvedčiť na príklade rozprávkových vydaní: H. C. Andersen´s Fairy Tales a Medvedík Pu (A. A. Milne). Knihy sú určené na spoločné čítanie rodičov s deťmi, bežný text je paralelne sprevádzaný na vedľajšej strane textom v Braillovom písme. Výnimočnosť oboch vydaní podčiarkujú originálne taktilné ilustrácie Renáty Milčákovej, využívajúce rôzne materiály, tvary a štruktúry, s vyklápacími okienkami a pohyblivými prvkami. Andersenov výber vydal Fingertip Reading (Kanada, 2008), Medvedíka Pu vydavateľstvo Modrý Peter, obe vytlačila Slovenská knižnica pre nevidiacich v Levoči.

Vo svete sa pre nevidiacich vyrábajú aj rôzne knižné hračky. Skvelé je leporelo hmatových labyrintov Sawaru meiro od japonskej autorky Junko Murayama (vyd. Shogakukan, Tokyo 2013). Končekmi prstov čitateľ hmatá drobné reliéfne vystupujúce bodky, ktoré ho vedú od šípky na vrchu strany smerom k dolnej cieľovej guličke. Jemný cit v bruškách prstov pomôže nájsť cestu z bludiska.

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ