IGOR PIAČKA – ILUSTRÁCIE

IGOR PIAČKA – ILUSTRÁCIE

Termín konania :

od: 2. 9. 2017

do: 9. 11. 2017

Miesto konania :

Typo&Ars Galéria, Roľnícka 349, Vajnory

Vernisáž v Galérii Typo&Ars  2. 9.  16.00 hod.
Jednej noci sa cisárovi Wu-tingovi sníval čudný sen... Včera, povedal Mesiac, som hľadel na ruch Paríža... Známy šibal Cassandrino ukradne sudcovi z Perugie posteľ aj koňa... Príbehy z kníh ľuďom prinášajú potešenie aj poučenie, odohrávajú všelikde a čitateľova fantázia lieta na nikdy nenavštívené miesta. V tom je nenahraditeľné poslanie kníh. Čitateľovi sa stane, že dočíta knihu, ktorá ho naplní hlbokými zážitkami a obrazmi a zatúži niečo z toho aj uvidieť. 
Igor Piačka mal šťastie ilustrovať mimoriadne texty: Bibliu, Príbehy Dračích Cisárov, Mýty starej Číny, H. CH. Andersena (Obrázková kniha bez obrázkov, Tisíc a jedna noc) a mnohé ďalšie.Texty, ktoré patria k úspechom svetovej literatúry. 
Každý vydavateľ sa na Igora Piačku obrátil s vedomím, že jeho ilustrácie čitateľov pritiahnu, presvedčia a prekvapia. Kniha Príbehy Dračích Cisárov – Mýty starej Číny bola ocenená cenou detskej poroty na BIB v r. 1993. Igor sám ju vo svojej ilustračnej tvorbe pokladá za vrchol a rád sa k nej vracia. Môžeme s ním súhlasiť. Fascinujúce, hlboké a rozsiahle texty mapujúce predstavy Číny o vlastnom pôvode, kozmológia jednej z najväčších pôvodných kultúr tohto sveta. Vydavateľ ponúkol nevídaný priestor ilustrátorovi. V ilustráciách ku knihe vytvoril Piačka udivujúco prirodzené prostredie obývané nádhernými aj odpudivými postavami. Sú schopné posilňovať nálady a pocity, ktoré si nás podmaňujú pri čítaní mýtov. V ich tvárach vidno vznešenosť, sústredenie, odhodlanie, lásku, očakávanie, múdrosť, nenávisť, podlosť, šibalstvo, bolesť, hnev, zlobu. Táto škála charakterov sa rozvinie pred vnímavým pozorovateľom, aby posilnila zážitok z tejto mimoriadnej knihy.
Podobné postrehy nám poskytnú ilustrácie ku knihe Tisíc a jedna noc od vydavateľstva Ikar. Senzuálny zážitok z videných obrazov aj tu uspokojí svojou citlivosťou a bohatosťou senzitívneho pozorovateľa.
Pripomeňme účasť Piačku na projekte Biblia od vydavateľstva Ikar: ilustrácie ku Knihe kníh sa stali Igorovou využitou príležitosťou nanovo zľudštiť mramorovo majestátne postavy biblie. Igor Piačka presvedčil. Prekvapil a prekvapuje ľahkosťou, s akou sa pred naším zrakom veci na obrázkoch odohrávajú, ako prirodzene a bez zaváhaní štylizované postavy reprezentujú v našom vedomí esenciu dávnych kultúr. Robia ich blízkymi dnešku. Tu je Igor inšpiráciou, ako možno oživiť minulosť. V iných tituloch priniesol do súčasných textov nadčasovosť.
Mohli by sme analyzovať ilustrácie aj zo stránky techniky a iných formálnych postupov. Stručne: Igor Piačka svoj prirodzený talent posunul húževnatou a systematickou prácou na úroveň výnimočných autorov, a to v mnohých grafických a maliarskych technikách.
 
                        Júlia Piačková, akademická maliarka, 2017
 
 
    Igor Piačka sa narodil v Třebíči v Českej republike (1962), v rokoch 1983-1989 absolvoval voľnú grafiku a knižnú tvorbu u prof. Albína Brunovského na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a v rokoch 1987-1988 Kráľovskú akadémiu krásnych umení v Bruseli (Belgicko). Po ukončení štúdií pôsobil v rokoch 1990-2003 ako odborný asistent na na katedre grafiky VŠVU v Bratislave. Žije a tvorí v Pezinku, venuje sa maľbe, grafike, kresbe, známkovej tvorbe, knižným ilustráciám a návrhom na ex libris.
    Okrem mnohých výstav na Slovensku mal samostatné výstavy v Belgicku (Antverpy), Bulharsku (Sofia), Čechách (Jihlava, Mladá Boleslav, Náměšť nad Oslavou, Praha, Rožnov pod Radhoštěm), Číne (Peking), Poľsku (Krakov), Rumunsku (Bukurešť), Rusku (Moskva, Tula), Švajčiarsku (Ženeva), USA (New York), Veľkej Británii (Londýn)
 
    Výber z ocenení:
1990 Cena Martina Benku, Bratislava
1993 Cena detskej poroty, Bienále ilustrácií Bratislava
1995 II. cena, Svet ex libris, Belehrad, Srbsko
1996 Cena mesta Banská Bystrica, 13. bienále SSG
1997 I. cena za maľbu, 12. bienále miniatúr, Toronto, Kanada
1998 II. cena, 5. bienále miniatúry, Gornji Milanovac, Srbsko
2000 Cena sponzorov, 5. bienále grafiky, Sapporo, Japonsko
2000 Mimoriadna cena, Bienále grafiky Čching-tao, Čína
2001 Mimoriadna cena, Trienále v Kanagawe, Japonsko
2001 Špeciálna cena poroty, 5. bienále grafiky, Užice, Srbsko
2003 Cena za majstrovské dielo, Bienále grafiky, Peking, Čína
2005 Cena MK SR za bibliofíliu Cesta je prach
2007 Cena Ľudovíta Fullu za ilustráciu
2008 Cena, 32. kongres ex libris, Peking, Čína
2010 Cena za najlepší výtvarný návrh poštovej známky roka, Muránska planina
2012 Cena MK SR za vynikajúce ilustrácie k knihe H. CH. Andersena Tisíc a jedna noc
2014 Cena Ladislava Chudíka za dielo, propagujúce šport a olympizmus
2016 I. cena za maľbu, Vyslanec mieru
2016 Cena MK SR za bibliofíliu AB 80
 
 

Galéria

Kalendár podujatí

2023


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ