Skočiť na hlavný obsah
IGOR OLEJNIKOV, RUSKO – DRŽITEĽ CENY H. CH. ANDERSENA ZA ROK 2018 ZA ILUSTRÁCIU

IGOR OLEJNIKOV, RUSKO – DRŽITEĽ CENY H. CH. ANDERSENA ZA ROK 2018 ZA ILUSTRÁCIU

Termín konania :

od: 25. 10. 2019

do: 5. 1. 2020

Miesto konania :

Bratislavský hrad, 2. poschodie

Cena Hansa Christiana Andersena je považovaná za najprestížnejšie medzinárodné ocenenie pre autorov v oblasti literatúry pre mládež. Udeľuje ju Medzinárodná únia pre detskú knihu (IBBY) od roku 1956Nositeľom ocenenia za rok 2018 sa stal Igor Olejnikov z Ruska.

Tento výnimočný ilustrátor vie oživiť hárok papiera spôsobom, ktorý mu musí kolegovia závidieť. Jeho kariéra bola spočiatku kariérou animátora, Olejnikov je skutočným majstrom dizajnu a kompozície. Okrem toho oživuje výnimočné obsadenie postáv - od mladých chlapcov a dievčat, čarodejníc a velikánov, vlkov a žralokov, víly a trollov, Joshuu a Ruth zo Starého zákona, až po brilantnú malú myš, ktorá ide na Harvard! Aj keď tvrdí, že nerád ilustruje „roztomilé“ deti, jednoducho vytvára krásu - v krajine ktorú zobrazuje, aj vo svojich postavách. Krásne alebo nie, ľudia alebo nie, sú presýtené životom, pohybom a výrazom.

Olejnikov prináša do svojej tvorby veľkú ruskú umeleckú tradíciu, štýl a vášeň. Často ilustruje ruských majstrov, Puškin, Gogol, Trockij, Brodsky, ktorých oživuje a sprostredkúva súčasníkom. Jeho verzie klasikov sú vždy originálne a prekvapujúce, nepredvídateľné, neočakávané. Rovnako vyniká jeho  spracovanie Andersena, Grimma, Starého zákona, či Leara. Aj keď vyniká v krátkych formách - básne, príbehy, tradičné rozprávky, vytvára aj rozprávkové obrázkové knihy. Jeho talent nepozná hranice.

 

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ