Skočiť na hlavný obsah
HERMÍNA TÝRLOVÁ DEŤOM

HERMÍNA TÝRLOVÁ DEŤOM

Termín konania :

26. 10. 2017Čas :

11:00 - 12:00

Miesto konania :

Kino Mladosť, Bratislava

BAB uvádza v spolupráci s Národným filmovým archívom v Prahe pri príležitosti Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti výberovú kolekciu unikátnych filmov pre najmenších s úvodom filmovej historičky Michaely Mertovej z NFA v Prahe.

Tvorba režisérky a animátorky Hermíny Týrlovej (1900-1993) sa vyznačuje súzvukom s detskou fantáziou a schopnosťou priblížiť sa svetu najmenších divákov. Jej filmový svet animovaných handričiek, vlnených vlákien a jednoduchých hračiek ukazuje deťom, že    v akomkoľvek drobnom predmete, ktorý je okolo nás, sa môže ukrývať príbeh, ktorý možno hrou prebudiť k životu. Všetky jej snímky sú preniknuté láskavosťou a úsmevom.

Sú namierené proti zlu, bezpráviu, predsudkom a zlým vlastnostiam - ako je sebectvo alebo neposlušnosť. Dobrý koniec každého príbehu má aj morálne poučenie: zlo je potrestané alebo napravené, dobro je odmenené.

Dielo Hermíny Týrlovej všestranne podporuje detskú fantáziu, preto sa jej filmom u najmenších divákov darí a dodnes vie osloviť deti, prebudiť ich imagináciu a zmysel pre hru.

 

Uvádzané filmy:

Nepodarený panáčik (Nepodařený panáček)

Réžia: Hermína Týrlová, K. M. Walló, 1951, 17 min.

Kombinovaný film pre deti o príbehoch handrového panáčika, ktorého pre jeho odlišnosť vyradili z kolektívu hračiek.

 

Vlnená rozprávka (Vlněná pohádka)

Réžia: Hermína Týrlová, 1964, 9 min.

Príbeh o priateľstve bieleho baránka a chlapčeka, vytvorených z farebných vlnených vlákien.

 

Vláčik Koľajáčik (Vláček Kolejáček)

Réžia: Hermína Týrlová, 1959, 14 min.

Bábková rozprávka o neposlušnom vláčiku, ktorý nechcel len voziť uhlie pre mašinky a ušiel, aby sa po smutnej skúsenosti opäť rád vrátil k práci.

 

Dve klbká (Dvě klubíčka)

Réžia: Hermína Týrlová, 1962, 8 min.

Veselé dobrodružstvo dvoch klbiek vlny, panáčika a bábiky, ktorí ožili spolu s ďalšími šijacími potrebami z odloženého košíka.

 

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ