Festival Bienále animácie Bratislava začal!

Festival Bienále animácie Bratislava začal!

Termín konania :

od: 5. 10. 2020

do: 10. 10. 2020

Miesto konania :

Doma

Tento rok sa z kinosál presúva na televízne obrazovky, počítače a tablety.

Nový festivalový tím Medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava 2020 si pred rokom nastavil veľké plány. Veď blížiaci sa 15. ročník festivalu bol dobrým dôvodom na mnohé pozitívne zmeny, ktoré by do kín a na atraktívne sprievodné podujatia prilákali ešte viac detí a mladých ľudí. V záplave bezduchých videí kolujúcich na internete chcel ukázať, aké môžu byť animované filmy vizuálne príťažlivé, zábavné a zároveň poučné.

Radosť a entuziazmus však rýchlo skalila nová spoločenská situácia. A výnimočné situácie si vyžadujú výnimočné riešenia. „My sme sa rozhodli, že to napriek aktuálnej situácii nevzdáme. Oproti živým podujatiam sme boli vo výhode, pretože sme mohli uvažovať o alternatíve uviesť filmy inak ako na verejných premietaniach, teda napríklad v rámci televízneho vysielania alebo online,“ hovorí nový programový riaditeľ BAB Tomáš Danay.

A hoci nie v takej podobe, v akej bol plánovaný, 15. ročník BAB sa bude konať v pôvodnom termíne, teda od 5. do 10. októbra 2020. 

Pozrite si našu upútavku

Aká je teda výsledná podoba festivalu?

Prvou alternatívou je odvysielanie filmov v rámci Dvojky RTVS v termíne od 5.10. do 8. 10. 2020. Vysielací čas blokov je každý deň rovnaký - o 14.30 hod. na Dvojke.

Pôjde o 34 animovaných filmov, ktorých tvorcovia dali dodatočne súhlas na televízne uvedenie svojich diel. Filmy sú rozdelené podľa odporúčaného veku na kategórie S až XL. Pre najmenších divákov sú predabované do slovenčiny. V rámci televízneho vysielania najmenších určite poteší celosvetovo známa kreslená dvojica Máša a medveď ruského režiséra Vladislava Bairamgulova i nové epizódy známych slovenských animovaných seriálov - Drobci režisérky Vandy Raýmanovej a Websterovci Kataríny Kerekesovej. Je tu i počítačovo animovaná nórska rozprávka Vianočný škriatok a líška (Reven og Nissen),  nežný emocionálny príbeh sedemročného chlapca pod názvom Zápalky (Matches) maďarského režiséra Gézu Tótha nominovaného na Oscara či zaujímavá plastelínová animácia Šach (Chess) ruského režiséra Alexeya Pochivalova.

Druhou alternatívou uvedenia filmov je zabezpečený stream na webovej stránke podujatia festivalbab.sk. Na ňom sa objavia súťažné aj nesúťažné filmy pre mladších i starších divákov. Napríklad na Oscara nominovaný bábkový film Dcéra (Daughter) režisérky Darije Kashcheevovej, ktorý rozpráva o komplikovanom vzťahu otca a dcéry, či Šarkan (The Kite) úspešného slovenského režiséra Martina Smatanu, ktorý cez príbeh malého chlapca a jeho dedka citlivo nastoľuje otázku smrti. Z Veľkej Británie prichádza epizóda z úspešnej filmovej série určenej predškolákom: Little Princess – Cowgirl talentovanej režisérky Sue Tong a z Nemecka príbeh o sile pravého priateľstva v snímke Tobi and the Turbobus režisérky Vereny Fels.

Všetky súťažné filmy budú online sprístupnené súčasne, a to od 5.10. ráno do polnoci 10. 10. 2020.

Okrem ôsmich súťažných pásiem budú v online vysielaní aj nesúťažné pásma – napríklad animované filmy ruského režiséra Konstantina Bronzita a pásmo filmov maďarského režiséra  Gézu Tótha.

V spolupráci s Poľským inštitútom sa podarilo získať práva na uvedenie výnimočnej celovečernej koprodukčnej snímky Loving Vincent (S láskou Vincent), ktorá je kombináciou hraného filmu a animácie originálnych olejomalieb. Online ju bude možné vidieť iba raz - vo štvrtok 8.10 o 20.00 hod.

O víťazoch ôsmich cien udeľovaných na festivale rozhodne medzinárodná porota v zložení: Carlos Loscano (Argentína), Rebecca Akoun (FR), Andrej Kolenčík (SK), Halka Marčeková (SK) a Volodymyr Diagilev (UA). Súťažný rozmer podujatia teda zostane zachovaný, hoci dospelí i detskí porotcovia budú pracovať netradične – z domu. Kto získa Hlavnú cenu festivalu - CENU VIKTORA KUBALA za najlepší film, zvláštnu cenu PRIX KLINGSOR, Cenu detského diváka a ďalšie ocenenia sa diváci dozvedia v piatok 9. októbra na slávnostnom vyhlásení, ktoré prebehne tiež online.

Aj keď neoddeliteľnou súčasťou festivalu je každý rok bohatý sprievodný program, z plánovaného množstva výstav, stretnutí a workshopov sa tento rok môžu návštevníci tešiť len na výstavu poľskej knižnej ilustrácie doplnenej animáciami nazvanej Peekaboo, ktorá už aktuálne prebieha v Poľskom inštitúte v Bratislave.

Hlavným organizátorom festivalu je aj tento rok Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA, rozpočtová organizácia Ministerstva kultúry SR.

Generálnym partnerom podujatia a vysielateľom filmov z BAB je verejnoprávna RTVS.

https://festivalbab.sk/

https://www.facebook.com/festivalBAB

Tlačová správa

Kalendár podujatí

2023


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ