EXPERIMENTY V TVORBE HERMÍNY TÝRLOVEJ

EXPERIMENTY V TVORBE HERMÍNY TÝRLOVEJ

Termíny konania

26.10.2017 - 14:00

Miesto konania :

Kino Klap, Filmová a televízna fakulta VŠMU, BRATISLAVA

BAB uvádza v spolupráci s Národným filmovým archívom v Prahe pri príležitosti Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti kolekciu dosiaľ neznámych vzácnych snímok spojených s prednáškou a diskusiou s filmovou historičkou Michaelou Mertovou z NFA v Prahe.

Režisérka a animátorka Hermína Týrlová (1900-1993) je jednou z najvýznamnejších osobností českej animácie druhej polovice 20. storočia. Po priekopníckych začiatkoch v medzivojnovom období už na začiatku 40.rokov 20.storočia významne prispela k formovaniu základov českej povojnovej animácie.

Mimoriadne miesto vo svetovej animácii získala Hermína Týrlová svojím záujmom o emotívne pôsobenie materiálu bábky a oživených predmetov ako významného prostriedku umeleckého vyjadrenia. Štátny filmový monopol zaistil Týrlovej potrebné finančné i technické zázemie pre jej tvorbu zameranú na detského  diváka, ako aj podmienky k technologickým experimentom.

Prednáška M. Mertovej pripomenie kľúčové snímky i niekoľko ukážok z takmer neznámych filmov H. Týrlovej, ktoré sa v dobe svojho vzniku nedočkali očakávaného ocenenia u publika, ani ocenenia pre samotných tvorcov.

 

Uvádzané filmy k prednáške:

Kalamajka  (r. H. Týrlová, 1957)

Deň odplaty (r. H. Týrlová, 1960)

Nočná romanca (r. H. Týrlová, 1949).

 

Galéria

Kalendár podujatí


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ