EXPERIMENTY V TVORBE HERMÍNY TÝRLOVEJ

EXPERIMENTY V TVORBE HERMÍNY TÝRLOVEJ

Termíny konania

26.10.2017 - 14:00

Miesto konania :

Kino Klap, Filmová a televízna fakulta VŠMU, BRATISLAVA

BAB uvádza v spolupráci s Národným filmovým archívom v Prahe pri príležitosti Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti kolekciu dosiaľ neznámych vzácnych snímok spojených s prednáškou a diskusiou s filmovou historičkou Michaelou Mertovou z NFA v Prahe.

Režisérka a animátorka Hermína Týrlová (1900-1993) je jednou z najvýznamnejších osobností českej animácie druhej polovice 20. storočia. Po priekopníckych začiatkoch v medzivojnovom období už na začiatku 40.rokov 20.storočia významne prispela k formovaniu základov českej povojnovej animácie.

Mimoriadne miesto vo svetovej animácii získala Hermína Týrlová svojím záujmom o emotívne pôsobenie materiálu bábky a oživených predmetov ako významného prostriedku umeleckého vyjadrenia. Štátny filmový monopol zaistil Týrlovej potrebné finančné i technické zázemie pre jej tvorbu zameranú na detského  diváka, ako aj podmienky k technologickým experimentom.

Prednáška M. Mertovej pripomenie kľúčové snímky i niekoľko ukážok z takmer neznámych filmov H. Týrlovej, ktoré sa v dobe svojho vzniku nedočkali očakávaného ocenenia u publika, ani ocenenia pre samotných tvorcov.

 

Uvádzané filmy k prednáške:

Kalamajka  (r. H. Týrlová, 1957)

Deň odplaty (r. H. Týrlová, 1960)

Nočná romanca (r. H. Týrlová, 1949).

 

Galéria

Kalendár podujatí

2023


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ