Skočiť na hlavný obsah
EIKO KADONO, JAPONSKO – DRŽITEĽKA CENY H. CH. ANDERSENA ZA ROK 2018 ZA LITERATÚRU

EIKO KADONO, JAPONSKO – DRŽITEĽKA CENY H. CH. ANDERSENA ZA ROK 2018 ZA LITERATÚRU

Termín konania :

od: 25. 10. 2019

do: 5. 1. 2020

Miesto konania :

Bratislavský hrad, 2. poschodie

Cena Hansa Christiana Andersena je považovaná za najprestížnejšie medzinárodné ocenenie pre autorov v oblasti literatúry pre mládež. Udeľuje ju Medzinárodná únia pre detskú knihu (IBBY) od roku 1956. Má dve kategórie: spisovatelia (za literárnu tvorbu) a ilustrátori (za ilustračnú tvorbu). Cena je pomenovaná po slávnom dánskom spisovateľovi Hansovi Christianovi Andersenovi a zlatú medailu odovzdáva dánska kráľovná. Cena sa vyhlasuje každý párny rok.

Nositeľkou ocenenia v roku 2018 sa stala Eiko Kadono z Japonska, ktorej tvorbu výstava približuje.

V diele tejto veľkej japonskej autorky je nevyvrátiteľné čaro, elán ale aj empatia. Či už v jej mnohých úžasných a vtipných autorských obrázkových knihách, alebo vo veľkej sérii jej románov o čarodejnici Kiki, ale aj v jej románe o druhej svetovej vojne o odvážnom dievčati, ktorá musí prejsť strašidelným stromom, aby sa dostala do školy. Kadonovej knihy sú prekvapujúce, pútavé a posilňujúce. A takmer vždy zábavné a oslavujúce život.

Aj keď Kadono veľa cestovala po celom svete, jej príbehy sú hlboko zakorenené v Japonsku a ukazujú nám Japonsko, ktoré je plné najrôznejších, často neočakávaných typov ľudí. Jej ženské postavy sú mimoriadne rozhodné a podnikavé; dokážu sa odvážne vysporiadať s rôznymi prekážkami bez toho, aby nechali priestor pochybnostiam (aj keď tým sa jej hrdinky nie celkom ubránia). Sú mimoriadne vhodné pre túto dobu, keď v knihách hľadáme dievčatá a ženy, ktoré môžu inšpirovať a povzbudiť. Jazyk v obrázkových knihách je pozoruhodný svojou hravosťou a použitím onomatopojí. A samozrejme, krásny, ale zrozumiteľný jazyk, ktorý používa v románoch robí jej knihy čitateľsky príťažlivými a zrozumiteľnými.

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ