Skočiť na hlavný obsah
Dni majstrov ÚĽUV 2023

Dni majstrov ÚĽUV 2023

Termíny konania

02.09.2023 - 11:00
03.09.2023 - 11:00

Miesto konania :

Panská ulica

Podujatie už tradične prvý septembrový víkend (2. – 3. 9. 2023) na Hviezdoslavovom námestí, Rybnom námestí a Panskej ulici pred BIBIANOU. Počas oboch dní budú od 11:00 do 18:00 tvorivé dielne Školy remesiel ÚĽUV. Atmosféru dotvorí aj oddychovo-herná zóna či divadelné predstavenia. Vstup je voľný.

Hlavným motívom 33. ročníka festivalu tradičných remesiel Dni majstrov ÚĽUV budú prírodné pletivá, ktoré sú ústrednou témou ÚĽUV-u pre rok 2023. Tešiť sa môžete na viac ako stovku ľudovoumeleckých výrobcov a majstrov z celého Slovenska, zónu s prírodnými pletivami a ukážkami pletenia zo slamy, vŕbového prútia, šúpolia, pálky močiarnej, lubkov či borovicových korienkov. Uvidíte pestrú paletu remesiel a domáckych výrob – kováčstvo, drotárstvo, dlabanie a štiepanie dreva, drevorezbu, hrnčiarsku výrobu, vyšívanie, výrobu z kože, košikárstvo, paličkovanie čipiek, tkanie na krosnách, zdobenie kraslíc, maľbu na sklo, výrobu hudobných nástrojov a mnohé ďalšie.

Neodmysliteľnou súčasťou festivalu je Škola remesiel ÚĽUV-u s tvorivými dielňami pre deti, ktorá sa aktuálne uchádza o zápis do svetového UNESCO Zoznamu dobrých praktík ochrany živého dedičstva.

Atmosféru dotvoria jedlá tradičnej slovenskej kuchyne, napr. bryndzové halušky od Majstrov Haluškárov, Pukanské párance, Legendárne buchty – Zbojská, Podpecníky z Mojmíroviec, trdelníky či makové výrobky z Jarnej.

Záštitu nad podujatím prevzala Slovenská komisia pre UNESCO.
Tento projekt sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.