Skočiť na hlavný obsah
DNI DETSKEJ KNIHY V PIEŠŤANOCH

DNI DETSKEJ KNIHY V PIEŠŤANOCH

Termín konania :

od: 10. 4. 2017

do: 12. 4. 2017

Miesto konania :

Piešťany

Celoslovenský festival Dni detskej knihy zavítal tento rok do Piešťan. V dňoch od 10. do 12. apríla si deti v piešťanskom okrese môžu pozrieť desiatky literárnych i divadelných podujatí. 34. ročník podujatia organizuje Mestská knižnica mesta Piešťany v spolupráci s Bibianou, medzinárodným domom umenia pre deti a Slovenskou sekciou IBBY. Program sa začal v mestskej knižnici o desiatej ráno podujatím Prečo by som mala čítať? V úvode vystúpili viacerí ilustrátori, medzi nimi aj Ján Uličiansky či Alena Wagnerová. Postavička z diela Jána Uličianskeho Analfabeta Negramotná ožila a dokázala deťom, že knihy vzdelávajú i bavia. Deťom sa prihovoril primátor mesta Miloš Tamajka, ktorý prebral záštitu nad festivalom.

BIBIANA pre festival pripravila výstavu Európske rozprávky. Vystúpili na nej študenti muzikálového herectva JAMU z Brna, bola spojená s tvorivou dielňou na motívy rozprávky Ako išlo vajce na vandrovku. 

V rámci celoslovenskej výtvarnej súťaže Všetko najlepšie, pán Janovic, ktorá bola venovaná oslave 80. narodenín známeho slovenského spisovateľa bola udelená i cena BIBIANY.

O podujatí sa porozprávala s riaditeľkou Mestskej knižnice mesta Piešťany Margitou Galovou redaktorka piešťanského internetového magazínu PN. Položila i tieto otázky:

Festival Dni detskej knihy sa koná každý rok v inom meste. Po koľkých rokoch sa vrátil do Piešťan?

Festival organizujeme v Piešťanoch po tretíkrát. Prvýkrát to bolo v roku 1993 a druhý krát v roku 2001.

Čo je hlavným cieľom podujatia?

Hlavným cieľom festivalu je podpora čitateľského hnutia detí. V dnešnej dobe deti často sedia pri počítačoch a mobiloch. Chceli sme prezentovať čítanie ako príjemný prostriedok trávenia voľného času.

Festival je naozaj rozsiahly, podujatia sa konajú v celom okrese. Čo to znamená pre knižnicu z organizačného hľadiska?

Koncepcia festivalu Dni detskej knihy je taká, že podujatia sa konajú nielen v tom meste, kde sídli knižnica, ale aj v školách v okrese. Vyšli sme do Drahoviec, na Banku, do Chtelnice, do Vrbového či do Krakovian. Na niektoré podujatia prichádzajú aj deti mimo okresu Piešťany, napr. z Hlohovca. Počas troch dní zorganizujeme viac ako 40 podujatí – z tohto počtu viete usúdiť, že príprava bola dlhšia. Festival sme začali pripravovať v decembri minulého roka.

Ktoré osobnosti zavítajú v rámci festivalu do Piešťan?

Počas týchto dní privítame v našich priestoroch a v priestoroch našich partnerov viac ako 30 najvýznamnejších slovenských spisovateľov, ilustrátorov a zástupcov kultúrnych inštitúcií. Sú to: Dušan Dušek, Daniel Hevier, Roman Brat, Tomáš Janovic, Peter Glocko, Peter Karpinský, Jozef Lenhart, Petra Nagyová-Džerengová, Mária Lazárová, Branislav Jobus, Toňa Revajová, Barbora Kardošová, Andrea Gregušová, Beáta Panáková, Ľubica Kepštová a Kveta Dašková. Spomedzi ilustrátorov prídu Martina Matlovičová, Bystrík Vančo, Martin Kellenberger, Vladimír Král, Juraj Martiška, Ľuboslav Paľo, Miroslav Cipár, Alena Wagnerová, Miroslav Regitko, Katarína Slaninková, Peter Uchnár.

 

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ