Skočiť na hlavný obsah
CESTAMI ROZPRÁVOK - Revúca

CESTAMI ROZPRÁVOK - Revúca

Termín konania :

od: 8. 9. 2022

do: 30. 11. 2022

Miesto konania :

Mestský dom kultúry Revúca

Do Revúcej zavítajú najkrajšie ilustrácie detských kníh od svetových umelcov ocenené na Bienále ilustráciú Bratislava v rokoch 1967 – 2021. Stálu expozíciu 28 víťazných ilustrácií od autorov z celého sveta prináša BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti. Vystavené kresby, ktoré sú ilustráciami z detských kníh, zaujmú nielen menších návštevníkov, ale aj dospelých.

Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) má za sebou 28 ročníkov a koná sa každé dva roky. Organizátorom je BIBIANA.  Viac ako 50 ročná existencia BIB sa datuje od roku 1967 a svojou kvalitou, charakterom a filozofiou pretrvalo do súčasnosti. Medzinárodná porota udeľuje ilustrátorom 11 cien – Grand Prix BIB, päť Zlatých jabĺk BIB, päť Plakiet BIB a Čestné uznania vydavateľstvám za mimoriadny knižný počin. Počas trvania BIB bolo teda udelených 28 hlavných cien – Grand Prix.  Úplne prvú Grand Prix BIB získal ešte v roku 1967 japonský ilustrátor Yasuo Segava s maľbou na hodvábny papier, na ktorý jemne štetcom nahadzoval farby. Svojím štýlom sa posunul k európskemu chápaniu kresby, čím sa stáva jeho dielo zaujímavou symbiózou. Podľa kurátorky výstavy Viery Anoškinovej z BIBIANY je každá z ilustrácií absolútne výnimočná.

Výstava predstaví v stručnosti držiteľov Grand Prix BIB, aby sa dalo zdokumentovať vývoj medzinárodnej knižnej ilustrácie, postoje jednotlivých porôt a porovnať ocenených autorov. Porota sa predovšetkým snažila uprednostňovať pri hodnotení  ojedinelosť a výnimočnosť daného diela, ktoré sa istým spôsobom vymyká spomedzi ostatných.  

Za tie roky si ocenenie v súťaži ilustrácií z detských kníh odniesli autori z Česka, Poľska, Nemecka, Ruska, Švédska i Dánska. Ročník BIB 1983 bol úspešný pre významného slovenského umelca Dušana Kállaya za ilustrácie slovenského prekladu slávnej knihy Lewisa Carolla Alica v krajine zázrakov. Maliar, grafik a ilustrátor Kállay má na konte množstvo ilustrácií kníh pre deti aj dospelých. Typická je pre neho fantazijná atmosféra a kompozícia, čím sa stal uznávaným po celom svete. Návštevníci môžu na výstave vidieť diela od troch francúzskych umelcov, ďalších maliarov z Fínska, Talianska, Španielska, Švajčiarska či Veľkej Británie. Všetko sú to uznávaní ilustrátori, ktorých diela sú známe po celom svete. Z tých vzdialenejších krajín mimo Európy zvíťazili v Bienále ilustrácií Bratislava spolu až traja japonskí autori, v roku 2005 to bol iránsky umelec Ali Reza Goldouzian so svojimi na prvý pohľad jednoduchými ilustráciami, ktoré sú však veľmi komplexné a dotvárajú text knihy, ďalej umelkyňa Eunyoung Cho z Južnej Kórei (rok 2011). V posledných troch ročníkoch cenu Grand Prix BIB získal v roku 2017 holandský autor Ludwig Volbeda za knihu Vtáci, v roku 2019 to bol Hassan Mousavi opäť z Iránu za ilustrácie knihy Boxer a v roku 2021 získala ocenenie španielska umelkyňa Elena Odriozola. 

Medzinárodná porota je zložená z odborníkov knižnej kultúry, historikov umenia, ilustrátorov, vydavateľov, knihovníkov. Pozostáva zo zoskupenia  6 – 12 členov z rôznych krajín, kontinentov, ba viac, rôznych kultúr. Výtvarný názor, chápanie ilustrácie, spôsob nazerania, estetika i preferovanie hodnôt je v porote u jednotlivcov diametrálne odlišné, čo robí prácu poroty neľahkou, ale o to zaujímavejšou. Prezentovaných 28 Grand Prix BIB je odrazom vývoja ilustrácie ako takej v medzinárodných súvislostiach. Kam sa bude uberať ilustrácia v ďalších ročníkoch necháme na jej tvorcoch.    

Vernisáž výstavy je naplánovaná na 8. septembra 2022 o 18:00 hod.  Výstava potrvá do 30. novembra 2022 a bude sprístupnená denne okrem soboty a pondelka od 16:00 do 19:00 hodiny.  V prípade záujmu škôl o sprístupnenie výstavy v iných časoch volajte +421 947 925 841.

www.prepninarevucu.sk

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ