Skočiť na hlavný obsah
Cao Wenxuan, Čína. Držiteľ Ceny H. Ch. Andersena za literatúru 2016

Cao Wenxuan, Čína. Držiteľ Ceny H. Ch. Andersena za literatúru 2016

Termín konania :

od: 8. 9. 2017

do: 29. 10. 2017Čas :

9:00 - 18:00

Miesto konania :

Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie č. 2.

Cao Wenxuan sa narodil v roku 1954 v malej dedinke v provincii Jiang. V polovici 70-tych rokov ukončil štúdium čínskej a detskej literatúry na Pekingskej univerzite. Nakoniec sa vyprofiloval ako spisovateľ kníh pre deti. Jeho prvá novela bola publikovaná v roku 1985 a za posledných tridsať rokov bola v Číne literatúra pre deti úzko spojená s jeho menom. Napísal viac ako sto diel, tri z nich boli dokonca sfilmované. Jeho najznámejšou knihou je The Straw House  (Slamenný dom), 1997, ktorá pripomína zázraky čínskej vydavateľskej histórie. Dočkala sa 300 reprintov.

Caov prínos do čínskej literatúry pre deti zahŕňa jeho literárnu činnosť, ako aj jeho akademický prínos v tejto oblasti. Vo svojej tvorbe kombinuje klasické estetické princípy a ducha humanizmu s modernou citlivosťou. Jeho príbehy sú nadčasové, charakteristické zjednotením poetických krajín  a súcitom pre tragickú krásu dospievania detí. Keď čítame Caove diela, často nájdeme sami seba putujúc cez veľkú krajinu ľudskej prirodzenosti a prírody samotnej.

Jeho hľadania v príbehoch prinášajú veľa nepoddajných, ale dobrosrdečných tínedžerov - napríklad Sangsang v knihe Slamený dom a Dingding and Dangdang v príbehu rovnakého názvu: všetci sú schopní s úsmevom na tvári prekonať životné odlivy a prílivy. Cez tieto postavy chce Cao pomôcť miliónom detí nezdolne a nedotknuto  vyrásť do dospelosti.

Tieto príbehy ovplyvňujú nie len túžbu čínskych detí po identite, ale aj detí na celom svete. Jeho knihy boli preložené do mnohých jazykov, napríklad angličtiny,  francúzštiny, nemčiny či švédčiny. Počas svojej tridsaťročnej kariéry získal množstvo ocenení, napríklad Čínsku národnú knižnú cenu. Séria poviedok Dingding a Dangdang bola vybraná do IBBY kolekcie kníh pre mladých ľudí s hendikepom. V posledných rokoch začal Cao spolupracovať na knihách s rôznymi zahraničnými umelcami.

Všetky jeho literárne, výskumné a pedagogické činnosti z neho robia žiarivú hviezdu v oblasti literatúry pre deti.

Mgr. Viera Aanoškinová

vedúca Sekretariátu BIB

Galéria

Galéria