Bienále ilustrácií Bratislava 2023

Bienále ilustrácií Bratislava 2023

Termín konania :

od: 4. 10. 2023

do: 3. 12. 2023

Miesto konania :

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Aký bude BIB 2023?

275 ilustrátorov a ilustrátoriek z 36 krajín s 2072 ilustráciami z 355 kníh. Čísla tohtoročnej medzinárodnej oslavy ilustrácií. Bratislava nimi ožíva každý druhý rok. Láka fanúšikov detskej knihy nielen zo Slovenska, ale z celého sveta. Inak tomu nebude ani túto jeseň.

Bienále ilustrácií Bratislava - BIB 2023 sa blíži a jeho 29. ročník sa vracia späť do centra mesta. Aký bude? A aké novinky, výstavy a sprievodné programy pripravuje, sme sa popýtali ZUZANY LIPTÁKOVEJ, riaditeľky BIBIANY, a HANY KRIŽANOVEJ, vedúcej sekretariátu Bienále ilustrácií Bratislava v BIBIANE. podrobnejšie informácie a program nájdete tu.

Galérie, inštitúcie, námestie, ulice, medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA. Svetové ilustrácie zaplnia počas dvoch mesiacov centrum hlavného mesta.

29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava – BIB 2023 so sériou výstav a sprievodných programov štartuje 4. októbra a potrvá dva mesiace na rôznych miestach Bratislavy.

 

Bližšie k divákovi

Tento rok BIB prináša viacero noviniek a aj návrat ilustrácií do centra mesta, priamo k ľuďom. Všetky výstavy a sprievodné programy budú v pešej dostupnosti historického jadra Bratislavy a umožnia tak spojiť slávnosť ilustrácií s prehliadkou a spoznávaním centra mesta.

Súťažná časť prehliadky BIB 2023 bude v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti, sprievodné aktivity a ďalšie výstavy sa budú dať navštíviť na viacerých miestach Bratislavy v priestoroch galérií a inštitúcií v centre – v Dvorane Ministerstva kultúry SR, Galérii mesta Bratislavy, Univerzitnej knižnici v Bratislave, na Západnej terase Bratislavského hradu či  Hviezdoslavovom námestí.  Zachovaný tak bude celý rozsah medzinárodnej prehliadky ilustrácií, ktorú aj v minulosti tvorili viaceré menšie výstavy, len sa budú dať pozrieť na viacerých miestach v centre Bratislavy.

„BIB je zážitok pre všetkých, ktorí radi podľahnú kúzlu príbehov a mágii ilustrácií. Veríme, že 29. ročník poteší návštevníkov svojou živou dramaturgiou, je zážitkom pre deti, obsahom a odbornými fórami je atraktívny pre profesionálov a fajnšmekrov,“ približuje Zuzana Liptáková, riaditeľka BIBIANY. „Teší nás, že sa BIB ´23 otvoril novým partnerstvám. K príprave všetci pristupovali s úctou k histórii BIB, rešpektujúc pôvodnú ideu a princíp solidarity. Vďaka záštitám a podpore rôznych inštitúcií, ktoré nám poskytli svoje priestory, sme spolu vytvorili mapku BIB ´23. Návštevníčky a návštevníkov prevedie tým najlepším, čo svet ilustrácie ponúka, a zároveň ich prevedie centrom Bratislavy. Každé zastavenie na mape BIB má svoj špecifický obsah a charakter, a tak si každý môže nájsť to svoje.“

Prvý ročník medzinárodnej slávnosti ilustrácií BIB sa písal už v roku 1967. Aktuálny už 29. ročník BIB sa uskutoční pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej a primátora hlavného mesta Bratislavy Matúša Valla. Podujatie sa organizuje v spolupráci s UNESCO a Medzinárodnou úniou pre detskú knihu (IBBY), s podporou Ministerstva kultúry SR. Hlavným organizátorom je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti.

 

Slovenskí ilustrátori

Každá krajina dostala možnosť prihlásiť na BIB 2023 desať ilustrátorov či ilustrátoriek, ktorí ich budú reprezentovať. V tomto roku mal záujem reprezentovať Slovensko rekordný počet tvorcov, až 43 ilustrátorov so 61 knihami.

Jednotlivé ilustrácie hodnotila odborná porota, ktorej predsedom bol pedagóg, grafik a vizuálny umelec Tomáš Klepoch. Základnými kritériami hodnotenia ilustrácií boli inovácia, kreatívnosť, výtvarné spracovanie a vhodnosť ilustrácií pre detské publikum. Porota vybrala desať ilustrátorov, ktorí budú reprezentovať Slovensko na BIB 2023. Sú to: Barbara Idesová, Dušan Kállay, Barbora Kmecová/Bessa, Marta Matus, Matúš Maťátko, Eva Ondová, Martin Smatana, Simona Smatana, David Soboň a Lucia Žatkuliaková.

Zoznámiť sa s tvorbou prihlásených slovenských ilustrátorov sa verejnosť mohla na Slovenskej nominačnej výstave v BIBIANE do 3 septembra.

 

Pocta Miroslavovi Cipárovi

Aktuálny 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava je venovaný významnému slovenskému ilustrátorovi, maliarovi, grafikovi a sochárovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý stál pri vzniku samotného bienále a vytvoril aj jeho nadčasové ikonické logo.

Sám sa niekoľkokrát zúčastnil BIB ako súťažiaci a jeho diela opakovane ocenila medzinárodná porota. Ako osobnosť zohral významnú úlohu počas Nežnej revolúcie v bývalom Československu v roku 1989.

Výber z jeho detskej ilustračnej knižnej tvorby bude počas tohtoročného BIB prezentovať samostatná výstava v Univerzitnej knižnici v Bratislava na Michalskej ulici pod názvom Miroslav Cipár deťom. Otvára sa 2. októbra a pozrieť sa bude do 3. novembra 2023.

 

Čo nás spája

„Čo má spoločné Švédsko a Japonsko, Slovensko a Brazília, alebo Bulharsko a Izrael? Na Bienále ilustrácií Bratislava k nám prišli tisícky ilustrácií z 36 krajín celého sveta a i napriek tomu, že nás delí mnoho kilometrov, vo svete príbehov sme výnimočne prepojení. V tom, čo cítime, o čom snívame, alebo čo nás bolí,“ dáva do pozornosti v súvislosti s ilustráciami Hana Križanová, vedúca sekretariátu Bienále ilustrácií Bratislava v BIBIANE. „Je dôležité pripomínať si, že sme si vo svojej odlišnosti a jedinečnosti aj v mnohom blízki.“

Práve to je posolstvom, myšlienkou exteriérovej výstavy na Hviezdoslavovom námestí pod názvom Čo nás spája, ktorá sa už začala.

Je akousi prvou ochutnávkou blížiacej sa jesennej oslavy ilustrácií a aj pripomienkou toho podstatného.

Podstatného nielen pre BIB a svet ilustrácií...

 

Medzinárodné sympózium BIB

Vendi Vernić - Chorvátsko    

Katerina Dermata - Grécko  

Vassiliki Nika - Grécko          

Hyesook Kang – Južná Kórea

Sheida Arameshfard – Irán

Anna Kérchy - Maďarsko      

Cybelle Saffa - Brazília                     

Dermot Flynn - Írsko             

Eloa Eitan - Izrael      

Jelena Pavičevič  - Srbsko

Fengxia Tan – Čína    

Renáta Fučíková - Česko       

Linda Tan – Indonézia                       

Steffen Larsen - Dánsko        

Andriy Lesiv – Ukrajina

TOTO! Je galéria - Slovensko

 

BIB-UNESCO Workshop Albína Brunovského

Na BIB-UNESCO workshope Albína Brunovského sa tešíme na medzinárodnú účasť, ktorú potvrdili:

Aleksandra Runde - Lotyšsko            

Zahra Amini - Irán     

Valentina Kris Utami - Indonézia      

Maria Julia Tagliero - Argentína      

Maja Biondić – Chorvátsko              

Rafaela Osso Pascotto – Brazília      

Gabriela Lyon – Čile

Nadezhda Karidova - Bulharsko                   

Amanda Jonsson - Švédsko   

Amit Rimon - Izrael   

 

Medzinárodný komitét BIB:

Demi Aulos - Fínsko              

Sabine Fuchs - Rakúsko                     

Seonhee Lee - Kórea             

Emilia Nazir - Indonézia        

Ilze Marga - Lotyšsko

Graça Lima - Brazília            

Brian Fitzgerald  - Írsko                                

Tanya Sternsom - Izrael

Toin Duijx - Holandsko          

Elena Pasoli - Taliansko        

Marloes Robijn - Holandsko

Alimah Salam - Malajzia      

 

Zúčastnené krajiny na BIB 2023 / The participating countries on BIB 2023

Argentína / Argentina / ARG 

Belgicko / Belgium / BEL 

Brazília/ Brazil / BRA 

Bulharsko / Bulgaria / BGR 

Česko / Czech Republic / CZE 

Čile / Chile / CHL 

Čína / China / CHN 

Estónsko / Estonia / EST 

Fínsko / Finland / FIN 

Francúzsko / France / FRA 

Grécko / Greece / GRC 

Holandsko / Netherlands / NLD 

Chorvátsko / Croatia / HRV 

India / India / IND 

Indonézia / Indonesia / IDN 

Irán / Iran / IRN 

Írsko / Ireland / IRL 

Izrael / Israel / ISR 

Japonsko / Japan / JPN 

Kolombia / Colombia / COL 

Kórejská republika / Republic of Korea / KOR 

Litva / Lithuania / LTU 

Lotyšsko / Latvia / LVA 

Maďarsko / Hungary / HUN 

Poland / Poľsko / POL 

Rakúsko / Austria / AUT 

Rumunsko / Romania / ROU 

Slovensko / Slovakia / SVK 

Slovinsko / Slovenia / SVN 

Srbsko / Serbia / SRB 

Španielsko / Spain / ESP 

Švajčiarsko / Switzerland / CHE 

Švédsko / Sweden / SWE 

Turecko / Türkiye / TUR 

Ukrajina / Ukraine / UKR 

USA / USA / USA 

 

Aktuálne informácie nájdete tu:

PDF icon Štatút

PDF icon Organizačný poriadok pre BIB 2023

 

Téma medzinárodného sympózia BIB 2023 je:

Rozprávkové knihy (národná identita ilustrácie a jej komunikácia v medzinárodnom kontexte)