BIBIANA v Bologni

BIBIANA v Bologni

Termín konania :

od: 4. 4. 2017

do: 6. 4. 2017

Miesto konania :

Medzinárodný knižný veľtrh, Bologna, Taliansko

Začiatok apríla patril medzinárodnému knižnému veľtrhu detskej knihy v Bologni, kde  má Slovensko, vďaka BIB, zastúpenie v takmer celej jeho dlhej histórii.

Prezentácia propagačnej výstavy „Ilustrátori ocenení na BIB 2015“ v stánku BIB je tradičnou súčasťou veľtrhu.

Pracovníci vedenia BIBIANY a sekretariátu BIB, Ing. P. Tvrdoň, M. Jarošová, M. Potrok, Mgr. V. Anoškinová, PhDr. Mgr. I. Sarangová kontaktovali zástupcov viacerých krajín, ktoré sa vôbec alebo v poslednom období nezúčastnili BIB, informovali o jubilejnom, 25. ročníku BIB 2015 a prebiehajúcich prípravách na 26. ročník BIB 2017.

V pondelok 3. 4. bol knižný veľtrh slávnostne otvorený, čestným hosťom bolo v tomto roku Katalánsko. Následne na tlačovej konferencie IBBY boli vyhlásení nositelia ceny H. Ch. Andersena, ktorých výstava sa realizujeme počas každého BIBu. Nositeľom ceny H. Ch. Andersena za literatúru sa stal Cao Wenxuan z Číny a nositeľkou ceny H. Ch. Andersena za ilustráciu nemecká ilustrátorka Rotraut Suzanne Berner.

Medzi najpodnetnejšie stretnutia patrilo stretnutie s pánom Ali Boozarim s Iránu, ktorý doniesol plagáty a katalógy z výstavy „Ilustrátori ocenení na BIB 2015“ ktorú sekretariát BIB v spolupráci s ním usporiadal v Teheráne a Isfaháne, alebo aj stretnutie s Mariou José Sottomayor, kde sa hovorilo o jej účasti na Medzinárodnom sympóziu BIB 2017 či s Fanuelom H. Diazom, korí prisľúbil pomoc pri informovaní ilustrátorov zo Strednej a Južnej Ameriky a ich pozanie na BIB 2017, ako aj o jeho účasti v Medzinárodnej porote BIB 2017. Pani Roberte Chinni, riaditeľke knižného veľtrhu boli odovzdané všetky materiály týkajúce sa BIB 2015.

S predstaviteľmi BIBIANA Denmark bola podpísaná zmluva o spolupráci medzi BIBIANOU, medzinárodnom dome umenia pre deti a BIBANOU Denmark.

V utorok 4. 4. sme sa zúčastnili slávnostného vyhlásenia cien Astrid Lindgren Memorial Awards. Víťazom sa stal nemecký ilustrátor Wolf Elbruch. Jeho výstavu budeme prezentovať počas BIB 2017. S riaditeľkou ALMA Helen Sigeland sme dohodli formu jeho prezentácie počas BIB 2017. Okrem toho sme hovorili s p. Pietom Groeblerom z Veľkej Británie o výstave anglických ilustrátorov v BIBIANE počas BIB 2017. Stretli sme sa aj s p. Pam Dix, prezidentkou britskej sekcie IBBY, ktorá tiež aktívne pomáha propagovať BIB vo Veľkej Británii. V tomto roku pošlú ilustrácie od 15 autorov. Takisto sme hovorili so zástupcami Írskej IBBY, ktorí pošlú na BIB diela od 13 autorov. Bude to po prvý krát, čo sa Írsko zúčastní BIB v takomto veľkom počte. S pani Yukiko Hiromatsu sme hovorili o putovnej výstave BIB 2015 Japan, ktorá sa koná v 5 japonských galériách v priebehu rokov 2016 a 2017. Tiež sme sa zúčastnili prezentácie čínskych vydavateľstiev a s viceprezidentom čínskej sekcie IBBY a p. Mingzhou Zhangom sme hovorili o účasti čínskych ilustrátorov na BIB 2017 – pripravujú kolekciu 15 autorov. Aj s pani Assucao Mendosa z Portugalska sme hovorili o spolupráci – je zástupkyňou ministerstva kultúry Portugalska a od nasledujúceho BIB bude pripravovať kolekciu portugalských ilustrátorov. Doteraz sa prihlasovali individuálne. Prevzali sme originály ilustrácií z Malajzie. Hovorili sme s pani Ildiko Wittmann z Maďarska, ktorá pripravuje kolekciu maďarských ilustrátorov. So pani Pilarin Bayés sme hovorili o jej možnej účasti v Medzinárodnej porote BIB 2017.

V stredu 5. 4. sa uskutočnilo už tradičné stretnutie s ilustrátormi a zahraničnými spolupracovníkmi Bienále ilustrácií Bratislava v stánku BIBIANY, kde sme informovali o prípravách 26. ročníka BIB 2017 a o priebehu jubilejného BIB 2015.

Stretnutí bolo samozrejme viac, Bologna potvrdila svoje nezastupiteľné miesto vo svete detskej knihy.

Galéria

Kalendár podujatí

2023


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ