Skočiť na hlavný obsah
Andersen – rozprávkar na cestách po Európe

Andersen – rozprávkar na cestách po Európe

Termín konania :

od: 11. 10. 2016

do: 26. 3. 2017

Miesto konania :

BIBIANACelú výstavu, ktorá je zložená z dvoch častí a prezentovaná na dvoch poschodiach BIBIANY, predlžujeme do 26. 2. 2017. Prvú časť na I. poschodí, ešte o mesiac dlhšie do 26. 3. 2017.

Je venovaná Andersenovým cestám po krajinách Európy, ktoré sú dnes súčasťou EU. V každej miestnosti sa stretávame s najznámejšími rozprávkami týchto krajín a ukážkami z ich filmovej  podoby. Deti tu nájdu švédskeho Nilsa Holgersona, talianskeho Pinokia či španielskeho Dona Quijota, ale aj ukážky zo seriálu Bratislavské rozprávky a ďalšie filmy. Veríme, že i tak malých návštevníkov zaujme.

Do pokladnice duševného bohatstva Európy patria nepochybne ľudové rozprávky. Inšpiráciu z nich čerpal aj najznámejší rozprávkar, dánsky spisovateľ  H. Ch. Andersen. Na svojich cestách po Európe navštívil veľa krajín, ktoré sú dnes členskými štátmi EÚ. Vďaka časostroju sa vo výstave vrátime do jeho doby a podnikneme s ním objaviteľskú cestu za rozprávkami týchto krajín.  Druhá časť výstavy je venovaná najznámejším Andersenovým rozprávkam, ktoré sú inšpiráciou pre ďalších umelcov, spisovateľov, ilustrátorov, ale najmä tvorcov animovaných filmov. Prezentuje nie len knižnú podobu jeho rozprávok v rôznych krajinách EÚ, ale aj ich filmové spracovanie. Vo výstave nájde návštevník nie len množstvo ukážok z animovaných filmov, ale aj iné zábavy a hry,  a to všetko v inšpiratívnom farebnom prekrásne umelecky spracovanom prostredí výtvarníka Martina Dúbravaya.

Námet a scenár – M. Mertov
Výtvarno priestorové riešenie – M. Dúbravay
Dramaturgia – V. Marákyová

Galéria