Skočiť na hlavný obsah
29. ročník BIB venovaný Miroslavovi Cipárovi

29. ročník BIB venovaný Miroslavovi Cipárovi

Aktuálny 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava bude venovaný významnému slovenskému ilustrátorovi, maliarovi, grafikovi a sochárovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý stál pri vzniku bienále ilustrácií a vytvoril aj jeho nadčasové ikonické logo.

Sám sa niekoľkokrát zúčastnil BIB ako súťažiaci a jeho diela opakovane ocenila medzinárodná porota. Ako osobnosť zohral významnú úlohu počas Nežnej revolúcie v bývalom Československu v roku 1989.

Výber z jeho detskej ilustračnej knižnej tvorby bude počas tohtoročného BIB prezentovať samostatná výstava v Univerzitnej knižnici v Bratislava na Michalskej ulici pod názvom Miroslav Cipár deťom. Otvára sa 2. októbra a pozrieť sa bude do 30. októbra 2023.

 

Miroslav Cipár deťom  

Pocta detskej knižnej ilustračnej tvorbe Miroslava Cipára

Ilustrovanie je prevteľovanie, tvrdil Miroslav Cipár (1935 – 2021), všestranne talentovaný a širokospektrálny umelec. Hoci je známy aj ako tvorca úžitkovej grafiky, voľnej grafiky, monumentálnej tvorby, kaligrafie, kresleného filmu, scénografie, maľby a čiastočne plastiky, pre Bienále ilustrácií Bratislava je najvýznamnejší práve jeho prínos v oblasti ilustrácie. Stál pri vzniku BIB spolu s Dušanom Rollom a Albínom Brunovským v roku 1967, vytvoril jeho nadčasové ikonické logo (1968) a ako súťažiaceho ho niekoľkonásobne ocenili medzinárodné poroty (Plaketa BIB 1973, 1977). Sprevádzal deti príbehmi už od roku 1957, ilustroval vyše 350 kníh, dotváral detské časopisy a rozhodne patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti slovenskej ilustrátorskej scény. 

Študoval na Vysokej škole pedagogickej a Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku. Napriek tomu, že bol silne všestranný, nerád sa opakoval a neprestajne experimentoval s formou a výrazovými prostriedkami, jeho rukopis je neprehliadnuteľný a rozpoznateľný. Vstupuje s autormi textu do dialógu, štylizuje jednoduché predmety, ktoré skladá tvarovo aj farebne do kompozične zoskupených obrazov plných fantázie. Dominantne pracuje s linkou, so symbolmi, znakmi a zložitou, až historizujúco pôsobiacou ornamentikou. V mnohých jeho štylizovaných obrazoch, umocnených živou farebnosťou a esenciou hry, sa odráža komika a humor. 

Za ilustračnú tvorbu získal okrem Plakiet BIB aj Cenu vydavateľstva Mladé letá (opakovane), Čestné uznania zo súťaže Najkrajšia kniha, cenu Premio Grafico v Bologni (1978) a Zlatú medailu na IBA Lipsko (1982). Od roku 1979 bol nositeľom Ceny Ľudovíta Fullu a od roku 2001 Radu Ľudovíta Štúra I. triedy.

Originály ilustrácií sú zapožičané zo Slovenského múzea dizajnu, digitálne reprodukcie diel poskytla na výstavu zo svojich zbierok Slovenská národná galéria a archívne čísla časopisu Slniečko zapožičalo Slovenské literárne centrum. Srdečne ďakujeme.