BIBIANA odovzdala knižné ceny

BIBIANA odovzdala knižné ceny

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, Fond výtvarných umení, Literárny fond a Slovenská sekcia IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu/ International Board on Books for Young People) odovzdali 25. novembra 2022 v Zichyho paláci Cenu Ľudovíta Fullu, cenu Trojruža, diplomy Čestnej listiny IBBY a taktiež ocenenia pre Najlepšie a najkrajšie knihy jari, leta, jesene a zimy 2021.

Cena Ľudovíta Fullu sa udeľuje za doterajšiu ilustračnú tvorbu alebo vynikajúce dielo, ktoré významnou mierou prispelo k rozvoju slovenského ilustračného umenia pre deti. Za rok 2022 ju získal Peter Pollág za  fantazijno-realistickú a kultivovanú ilustračnú tvorbu pre deti, ktorá podnecuje detskú predstavivosť a vedie ich k pozitívnemu vnímaniu výtvarného umenia.

 

Cena Trojruža je ocenením za vynikajúce literárne dielo, ktoré významnou mierou prispelo k rozvoju slovenskej literatúry pre deti a mládež. Držiteľom ocenenia za rok 2022 je Juraj Šebesta za novátorské postupy v prozaickej tvorbe pre dospievajúcich čitateľov.

 

Diplomy Čestnej listiny IBBY udeľuje IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu) autorovi, ilustrátorovi, prekladateľovi a vydavateľom ocenených titulov za knihu pre deti a mládež, ktorá vyšla za posledné dva roky.  Nominácie na Čestnú listinu IBBY navrhuje výbor Slovenskej sekcie IBBY. V roku 2022 ocenenia získali:

Ondrej Sliacky za knihu Turecká studnička, Vydavateľstvo Matice Slovenskej, s.r.o.

Peter Pollág za ilustrácie knihy Perzeus a Andromeda, Perfekt, a.s.

Daniela Lozanová za preklad knihy Davide Cali: Predajca šťastia, Slniečkovo, o.z.

     

Ocenené knihy v súťaži Najkrajšie a najlepšie detské knihy jari, leta, jesene a zimy nájdete tu.