"Kniha Dierožrút ako scénické laboratórium"

 
Vo výstavnom koncepte Kniha Dierožrút ako scénické laboratórium (pozvánka) sa Timotea Vráblová so scénografkou Máriou Bačovou pustili do skúmania možností využitia knihy ako "scénického laboratória", v ktorom dieťa bude putovať vlastným mikrokozmom čítania.  Bežnému detskému mysleniu je nápad prirodzený a podporuje deti vo vlastných hrách s príbehom, ktoré v nich stimulujú návyky potrebné pre hĺbavé čítanie. Ide o ukážku tvorivej adaptácie náročnejšej knihy, pri ktorej sa dieťa naučí, že v príbehoch môže skúmať a experimentovať po svojom.  
 
Poďte spolu s nami pozorovať mini svet bytostí menších ako deti – dierožrútov! 
Dierožrúti sú zvedavé a výmyselnícke bytosti. Tentokrát sa rozhodli, že pôjdu na skusy do sveta, aby sa niečomu naučili a aby sa z nich stali múdre bytosti. Svet dierožrútov je malinký, takže deťom dlho nepotrvá, aby si urobili prehľad. Jasné! Dierožrúti sú zberatelia a hltači dier. Lenže objavili aj to, že najväčšiu „dieru do sveta“ im pomôžu nájsť knihy.  Najprv sa však zoznámime s našimi hrdinami. Ako? Každý z nich má svoje cestičku, ako si urobí najlepšiu a najkrajšiu zbierku kníh.
Pán Dierožrút ide spôsobom „rýchlo a pohodlne“. Vymyslel si skvelý spôsob. Takmer letecký. Nemusí si drať malé dierožrutie nožičky. Postavil si lanovku. A všade sa dostane rýchlo vo vzduchu. Nič iné ho nezaujíma, len to, ako sa "napráskať" dierami. Podľa toho si vyberá aj exponáty pre knižnicu – deravé písmenká. Len či sa mu podľa toho bude dať niečo prečítať!
Pani Dierožrútka nemá rada zhon. A vybrala si svoj spôsob. Pomaly sa prekopáva studňou a popri tom uvažuje o tom, ako čítať a čo si prečítať. Jej zbierka je mimoriadne cenná. Aha! V písmenách nepreberá. Obľúbila si každé jedno!  
 

Autorka námetu: Timotea Vráblová
Autorka výtvarného spracovania: Mária Bačová
Termín: 5. 4. 2018 – 20. 5. 2018