Skočiť na hlavný obsah
UKRADNUTÉ MENÁ

UKRADNUTÉ MENÁ

V novom výstavnom koncepte pracujeme s knihou Stolen names (Ukradnuté mená) španielskeho výtvarníka Josepa Antonia Tàsiesa, laureáta Grand Prix BIB v roku 2009. Zamerali sme na vnímanie tých súvislostí, ktoré poukazujú na myšlienkové a emocionálne obsahy spojené s identitou človeka.

Priestor je trojstupňovo členený. V prvej časti sa účastník dostáva do konfliktne navodenej situácie, v ktorej sa konfrontuje so zrkadlom, v ktorom je narušený jeho vlastný obraz. Umelý nenáležitý prvok, ktorý vstupuje do jeho odrazu znázorňuje zásah do identity človeka. Bežne to dospelí ľudia i deti zažívajú v konfliktných situáciách, keď je im pridávaná „nálepka“, keď sú znevažovaní alebo i šikanovaní. V druhej časti expozície sa presúvame k inštalácii obrázkovej knihy Josepa A. Tàsiesa, Ukradnuté mená. Táto knižka podáva príbeh na tému negatívneho zaobchádzania s identitou človeka. Hlavný hrdina si prejde tortúrou šikany. Tretia časť expozície je zameraná na „čítanie“ vnútorných príbehov, ktoré navodil priestor izby čítania.

Izba čítania je facilitovaná Timoteou Vráblovou.  Cieľom stretnutia v izbe nebude zbieranie „informácií“ k téme znevažovania a šikany ale spoločné ponorenie sa do tých častí príbehu, ktoré nám osvetľujú ich mechanizmy, ktoré sa vo väčšej či menšej miere dotýkajú nášho vnútra.  V tejto podobe je ústretová  aj voči rôznym vekovým skupinám adresátov a ich individuálnym potrebám. Zámerom autorky konceptu je však pracovať nielen s deťmi, ale aj s dospelými. Sú to totiž citlivé otázky, ktoré by mali zaznieť predovšetkým vo vnútri dospeláka, ak chce pomôcť deťom pri ich spracovaní.  Preto sa pri realizácii tohto konceptu ponúka možnosť pre organizované skupiny dospelákov, ktoré by si chceli takúto izbu čítania zažiť.

 

Autorka námetu: Timotea Vráblová
Autor výtvarného podkladu: Josep Antoni Tàssies
Termín: 24. 10. 2019 – 15. 11. 2019 so znovuuvedením v roku 2020
Vekové určenie: 8 – 16 rokov a dospelí