Skočiť na hlavný obsah
Dni Kristy Bendovej

Dni Kristy Bendovej

Krista Bendová, slovenská poetka, prozaička, novinárka a dramatička sa narodila 27.  januára 1923 v Kráľovej Lehote a v ten istý deň, o 65 rokov neskôr, v Bratislave zomrela. Jej povestné Osmijankove rozprávky či Opice z našej police, Básničky maličkým, či veršíky z knižky Bola raz jedna trieda pozná rovnako staršia generácia, ktorá na jej tvorbe odrastala, ako aj dnešné deti, ktoré už od útleho veku spoznávajú okolitý svet napríklad aj cez veršíky z knižky Čačky hračky, zabávajú sa na  Jožkovi Pletkovi, čo poplietol všetko, dozvedajú sa O prváckom mačiatku, čítajú si Brumlíčkove rozprávky a mnohé ďalšie diela Kristy Bendovej pre deti.  Autorka spolu napísala 26 básnických a 19 rozprávkových kníh. 

Pri príležitosti 100. výročia narodenia autorky (zároveň si v rovnaký deň pripomenieme 35 rokov od jej úmrtia) sme pripravili 27. januára v BIBIANE Deň Kristy Bendovej. Program prinesie Príbehy za knižkami - spoločné čitanie a spomínanie seniorov a detí z knižiek Kristy Bendovej obohatené o zážitky z detstva s tvorbou autorky, divadelné predstavenie Opice z našej police, dramatizované interaktívne čítanie bábkohercov VŠMU Plietky Jožka Pletka pre rodičov a deti na námet básne Ako Jožko Pletko polietol si všetko. Počas osláv storočnice vyhodnotíme aj Zimnú výtvarnú súťaž detí.

Príbehy za knižkami

spoločné čítanie a spomínanie seniorov a detí z knižiek Kristy Bendovej 
Termín: 27. 1. 2023 o 9:00 a 10:00, pre predškolákov a školské kolektívy I. stupňa

Opice z našej police

predstavenie Divadla TUŠ, ktoré vzniklo v spolupráci s vydavateľstvom BUVIK o dobrodružstvách plyšových opičiek.
Účinkujú: K. Sviteková, B. Zamišková
Termín: 27. 1. 2023 10:00, pre MŠ a 1. 2. ročník ZŠ

Plietky Jožka Pletka

dramatizované interaktívne čítanie pre rodičov a deti v predškolskom a mladšom školskom veku na námet básne Ako Jožko Pletko poplietol si všetko. 
Termín: 27. 1. 2023 pre MŠ a 1. 2. ročník ZŠ


Viac o živote a tvorbe Kristy Bendovej si môžete prečítať v Slovníku slovenských spisovateľov pre deti a mládež tu: