BIB-UNESCO workshop Albína Brunovského 2017

BIB-UNESCO workshop Albína Brunovského 2017

Téma BIB-UNESCO  workshopu Albína Brunovského 2017:

Ľudová rozprávka

 

V každej krajine jestvujú príbehy, ktoré od nepamäti ľudia rozprávali,

posúvali sa tak z pokolenia na pokolenie a ústnym podaním tak uchovávali ľudovú tradíciu. Počas dlhých zimných večerov alebo teplých letných nocí približovali príbehy ukrývajúce tajomstvá právd, ponaučení, alebo zábavných konšpirácií. Našli sa neskôr aj takí, čo si ich šikovne zaznamenali, aby sa zachovalo tajomstvo príbehu, to tajomno, ktoré je ukryté v slove, ktoré nás inšpiruje, aby sme snívali vlastné príbehy a tiež aby sme zastrúhali ceruzku a položili naše predstavy na papier...

V jednej krajine sa lesom potichu pohybujú trolovia, v inej pobehujú pri mesačnom svite víly, niekde sa za sprievodu žabieho spevu vynára na hladine jazera strapatá zelená hlava so svetielkujúcimi očami... Príbehy o ohnivom drakovi, či bájnych bohatieroch, rytieroch a iných očarujúcich i fantaskných postavách a bytostiach – to je len zlomok toho, čo sa ukrýva v čarovnom svete pre malých čitateľov a čo môže ilustrátor poodkryť, sprostredkovať, podporiť, vyzdvihnúť.

Medzinárodný ilustrátorský workshop je zameraný na spoločnú komunikáciu prostredníctvom výberu tradičnej „ľudovej“ rozprávky z krajiny, z ktorej pochádza (prichádza) samotný ilustrátor. Úlohou ilustrátora je vybrať si z vlastnej krajiny (podľa možnosti) rozprávku – príbeh, ktorý je jedinečný, vychádzajúci z kultúrnej tradície. Súčasťou tvorivého workshopu bude aj jednoduché prezentovanie príbehu - jeho textovej časti (môže ísť aj o autorský príbeh či rozprávku na motív pôvodnej ľudovej).

Tento textový podklad - inšpiráciu prenesie potom ilustrátor do svojich ilustrácií, ktoré bude tvoriť počas workshopu za pomoci použitia ľudových motívov - ornamentov svojej krajiny, a podčiarkne tak kultúrnu odlišnosť v dnešnom „globálnom“ svete. Vzdá úctu kultúrnej tradícii - dedičstvu predkov. Očakáva sa nadšený a tvorivý prístup, k použitiu materiálov má autor slobodnú voľbu.

-        vytvorenie jednoduchej textovej koncepcie (na prípadnú prezentáciu),  osnovu príbehu v skratke (môže byť už predpripravená z domáceho prostredia)

-        samotná tvorba 3-4 ilustrácii vo formáte cca A3

 

Teším sa na Vás na workshope, priatelia!

 

Juraj Martiška

 

ZOZNAM ÚČASTNÍKOV BIB-UNESCO WORKSHOPU ALBÍNA BRUNOVSKÉHO 2017 
Ms. Amanda Putri Ariawan          Indonézia / Indonesia

Mr. Ovadia Benishu                     Izrael / Israel

Ms. Julie Čermáková                   Česká republika / Czech republic

Ms. Josephine Kyhn                    Dánsko / Denmark

Ms. Ana-Maria Lemnaru             Rumunsko / Romania

Ms. Rebeka Lukošus                   Lotyšsko / Latvia

Mr. Camilo Martins                     Brazília / Brasilia

Ms. Zahra Mohammad Nejad       Irán / Iran

Ms. Maria Zgoda                         Rusko /Russia

Mr. Juan Cruz Yebara                  Argentína / Argentina

 

Téma: Ľudová rozprávka

Workshop povedie Juraj Martiška

 

Galéria

Kalendár podujatí

2023


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ