Skočiť na hlavný obsah
PRÍBEH FESTIVALU

PRÍBEH FESTIVALU

Kde bolo, tam bolo...                                                    

Tak sa začínajú všetky rozprávky na svete. Ale niekedy aj filmové festivaly. Možno práve preto, že sú o animovanom filme a jeho tvorbe pre deti. A práve tak sa začal aj festival Bienále animácie Bratislava - rozprávkou.

V roku 1991 sa stala Prehliadka animovaných filmov pre deti pri Bienále ilustrácií Bratislava festivalom a ako hlavná cena za celoživotné dielo sa tu začala udeľovať cena PRIX KLINGSOR.                                             

Spisovateľku Máriu Ďuríčkovú /1919 - 2004/, nie náhodou nazvali „kráľovnou detskej literatúry",  jej literárny odkaz deťom je naozaj cenný. V bohatej kolekcii moderných autorských rozprávok i príbehov zo súčasnosti nájdete rozprávku „Stolček", ktorá je jednou z mnohých, ktoré sú spojené s povesťami o Bratislave a jej okolí.

Jej ústrednou postavou je dobrý čarodejník - svetobežník Klingsor, ktorý lieta po celom svete a keď je už naozaj unavený, bratislavský hrad mu poslúži ako miesto pre oddych. Ako? Celkom rozprávkovo: bratislavský hrad sa totiž podobá na obrátený stôl a Klingsor si ho hravo obráti tak, aby si naňho sadol ako na stolček...

Práve preto sa stal Klingsor ústredným motívom medzinárodného festivalu Bienále animácie Bratislava: sedí na obrátenom hrade v podobe krásnej hlavnej ceny PRIX KLINGSOR /autorom sošky je výtvarník, akademický maliar Miroslav Cipár/, ktorá sa udeľuje za celoživotné dielo významnej osobnosti animovaného filmu, preto ho vidieť v rôznych obmenách na plagátoch i sprievodných materiáloch k festivalu./ Výtvarníkom festivalovej zvučky s touto rozprávkovou postavou je akademický maliar, animátor a režisér Ondrej Slivka/. Ocenenie Prix Klingsor už získali významní tvorcovia animovaného filmu, ako napr. Emanuele Luzzati, Giulio Gianini, Frederick Back, Co Hoedman, Břetislav Pojar, Gene Deitch a ďalší.

A nielen rozprávkou sa začala rozvíjať história festivalu - literatúra išla v šťastnom spojení s animovaným filmom, pretože práve v tom období sa pripravoval seriál animovaných večerníčkov Bratislavské rozprávky a O. Slivka nakrúcal diel „Stolček“ /podľa literárnej predlohy Márie Ďuríčkovej, ako tretiu časť štrnásťdielneho animovaného seriálu večerníčkov Bratislavské rozprávky, jedného z najúspešnejších titulov, ktoré obleteli celý svet.         
A tak prilieta čarodejník Klingsor aj na Bienále animácie Bratislava. Aby ste o ňom vedeli viac, prečítajte si rozprávku spisovateľky Márie Ďuríčkovej.                

Katarína Minichová

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ