Medzinárodný dom umenie pre deti v Bratislave Bibiana oživuje slovenské strašidlá

RTVS   [Rádio Slovensko, 12:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 24/10/2017 ] prinieslo príspevok Kataríny Ottovej: 
 
Elena Koritšánska, moderátorka: "Medzinárodný dom umenie pre deti v Bratislave Bibiana oživuje slovenské strašidlá. Deti sa môžu stretnúť a zahrať so Svetlonosom, Zmokom, Vodníkom či Grgalicou. Najnovšiu interaktívnu výstavu s názvom HU HÚÚÚ alebo najstrašnejšie slovenské strašidlá budete môcť navštíviť až do jari."
Katarína Ottová, redaktorka: "Hneď v prvej miestnosti, ktorá je urobená ako starý dedinský dom, sa deti stretnú s Bielym hadom. Dozvedia sa, že Zmok, ktorý vyzerá ako čierne kura, je zlý škriatok a ak si ľahnú do postele, môže sa stať, že ich zaľahne Nočná mora. V ďalšej miestnosti čaká vodník, mlynské koleso, hrnčeky na dušičky. O pár metrov je peklo plné malých čertov na gumičkách. Ak sa z neho návštevník vyštverá po rebríku, môže si užiť mrazivú polnoc na cintoríne. Autorka výstavy Ingrid Abrahamfyová."
Ingrid Abrahamfyová, autorka výstavy: "Naším cieľom nebolo strašiť deti od prvej miestnosti po poslednú. My sme chceli predstaviť niektoré poverové bytosti. Sú tu niektoré, ktoré sú vyslovene nápomocné človeku, sú tu niektoré, ktoré pomáhali aj škodili za určitých okolností a potom sú tu také, ktoré sú škodiace."
Katarína Ottová: "Výstava vychádza zo Súpisu poverových bytostí etnologičky Kataríny Nádaskej."
Katarína Nádaská, etnologička: "Korene siahajú často až do predkresťanského obdobia, napríklad taká dobrá ochranná bytosť ako bol Had hospodárik alebo takzvaný Biely had, o ktorom ľudia verili, že im ochraňuje celý dom, hospodárstvo a všetkých čo v ňom žijú."
Katarína Ottová: "Mnohé bytosti sú všeobecne známe, iné menej. Napríklad z Liptova pochádza povera o Grgalici - mohutnej chlpatej žene, ktorá kradla deti a namiesto nich podhodila vlastné. Patrí jej posledná miestnosť, je v nežných farbách - ružovej, bielej, orgovánovej a bledozelenej. Výstava bude otvorená do 11. Marca. Katarína Ottová, RTVS."